Ağrı Belediyesi Mezarlıklar da Kış Hazırlığı

Ağrı'da kışın kazılması zor olan mezarlar mezar sorumluları tarafından kepçeyle kazılarak kış için hazır hale getirildi.

Ağrı Belediyesi Mezarlıklar da Kış Hazırlığı

Kış aylarında hava sıcaklığının eksi 40 dereceye kadar düşmesi nedeniyle toprağın donması nedeniyle mezarların güçlükle kazıldığı Ağrı'da, 250 tane mezar kazılarak kış için hazır hale getirildi.

Ağır kış şartlarının yaşandığı Doğu Anadolu Bölgesi'nde kış mevsimiyle birlikte mezar kazımı da büyük bir sorun oluşturuyor. Ağrı'da hava sıcaklıklarının eksilere düşmesi ile toprak buz tutunca mezar açmak isteyen görevliler güçlük yaşıyor. Ağrı Belediyesi, kış mevsimi başlamadan önlemini alarak ilk etapta 250 tane mezar kazdı.

Ağrı merkez kabristanında kepçelerle açılan mezarları kazma ve küreklerle gün boyu düzelten belediye işçileri, kış öncesi hazırlıklarını tamamladı. Vatandaşlar, belediye tarafından yapılan bu hizmetin çok doğru olduğunu ve bu kadar mezarın hazır hale getirilmesinden memnun olduklarını söyledi.

Vatandaşlar da bu hizmetlerimizden çok memnun

Ağrı Belediyesi Mezarlıklar Sorumlusu Abdurrahman Gürdal Gökçe kış mevsiminde mezar hazırlığının yorucu olduğunu ancak bu şekilde önceden mezar kazıldığı zaman rahat ettiklerini söyledi. Gökçe, “Kış ayları bildiğiniz gibi özellikle Ağrı’da çok çetin geçiyor. Kışın toprak öylesine donuyor ki yer beton gibi oluyor. Bizde kış gelmeden Sonbahara doğru 250-300 tane mezarı kazıp hazır ederek halkın hizmetine sunuyoruz. Mezarlar için gerekli tüm araç gereçleri belediye tarafından karşılıyoruz. Bizde halkımızın hizmetine devam ediyoruz. Vatandaşlar da bu hizmetlerimizden çok memnun“ dedi.

“Vatandaşımız cenaze hizmetlerinde vefat eden yakınlarını rahat bir şekilde defnediyorlar“

Kış mevsiminde yerin donduğunu ve aşım için güçlük çektiklerini anlatan Gökçe, “Kışın Ağrı’da hava şartları çok sert olduğundan dolayı toprak bayağı donuyor. Yer 50-60 santimetreye kadar donuyor. o yüzden toprak eşimi de çok zor oluyor. Bizde kışa doğru bu şekilde mezarları kepçe yardımıyla kazıyoruz. Vatandaşımız cenaze hizmetlerinde vefat eden yakınlarını rahat bir şekilde defnediyorlar. “ Şeklinde konuştu.

“Ağrı’da 250 tane mezarlık kazılmış bir şekilde hazır bekliyor“

Ağrılı vatandaşların kışın mezarların hazır edilmesi hizmetinden memnun olduklarını dile getiren mezarlık sorumlusu Abdurrahman Gürdal Gökçe konuşmasında şunları aktardı:

“Halkımızdan memnuniyet anlamında geri dönüşler alıyoruz. Bize dua ediyorlar. Ben yaklaşık 20 yıldır mezarlıkta çalışıyorum. Çalıştığım süre boyunca Ağrı’daki dört mezarlıkta da bu şekilde bir hizmet veriliyor. Şuan Ağrı’da 250 tane mezarlık kazılmış bir şekilde hazır bekliyor. Ekiplerimizle, cenaze aracımızla diğer birim amirlerimizle hizmetimizi yapmaya devam ediyoruz. Allah herkesin cenazesine rahmet eylesin.“

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2020, 00:11
banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER