Ağrı Meyvesi Tezgahlarda Yerini Alacak.

Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, 2017 yılında başlatılan Meyvecilik Projesinde 3. Yılın sonunda 6 bin dekarlık meyve bahçesi kurduklarını belirterek, “Bu projeye başladığımızda toplam kayıtlı 600 dönümlük bir alanımız vardı ama biz ekibimizde 3 yılın sonunda 6 bin dekarlık meyve bahçesi kurduk“ dedi.

Ağrı Meyvesi Tezgahlarda Yerini Alacak.

Engin: “3 yılda 6 bin dekarlık meyve bahçesi kurduk“

Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, 2017 yılında başlatılan Meyvecilik Projesinde 3. Yılın sonunda 6 bin dekarlık meyve bahçesi kurduklarını belirterek, “Bu projeye başladığımızda toplam kayıtlı 600 dönümlük bir alanımız vardı ama biz ekibimizde 3 yılın sonunda 6 bin dekarlık meyve bahçesi kurduk“ dedi.

Tarım ve hayvancılıkta Türkiye’de söz sahibi konumda olan Ağrı’da, başlatılan meyvecilik projesi ile Ağrı meyvecilik alanında da ilerlemeye başladı. İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, konu ile ilgili verdiği bilgilerde bu yılın sonunda toplam 230 bin civarında meyve fidanını toprakla buluşturmuş olacaklarını ve ilde 300 tane vatandaşa örnek Kapama Meyve Bahçesi kurduklarını söyledi.“

Yaptığımız çalışmalarla 6 bin dekar meyvecilik alanı oluşturduk, bu Ağrı’nın geçmiş 50 yılında yapılan alanın 10 katıdır“

Projeye başladıkları zaman resmiyette kayıtlı toplamda 600 dönümlük alanın mevcut olduğunu dile getiren Engin, Meyvecilik Projesi bütçesinin yerel kaynaklı olduğunu kaydederek “3 yılın sonunda ekibimizle, çalışma arkadaşlarımızla ilçelerdeki arkadaşlarımızla 6 bin dekarlık meyve bahçesi kurduk. Biz mevcut alanı yüzde bin miktarında arttırdık. Yaptığımız çalışmalarla 6 bin dekar meyvecilik alanı oluşturduk. Bu Ağrı’nın geçmiş 50 yılında yapılan alanın 10 katıdır. Yani yüzde bin oranında arttırdık. Bu projenin bütçesi Özel İdare’den karşılanıyor. Yani yerel kaynaklıdır. Şuana kadar yaklaşık olarak 8 milyon civarında bu projeye bütçe harcandı. Bu projenin yüzde 20’nin vatandaş kendi öz kaynağından yüzde 80’nini biz hibe veriyoruz “İfadelerini kullandı.

Sokaklarda Ağrı’nın meyvesi satılacak

Çiftçilerle birlikte yoğun çaba harcadıklarını ve çiftçilerin kendilerine güvenmeleri için kendilerine söz verdiklerini anlatan Engin,“ burada kullandığımız ağaçlar yarı bodur ağaçları. Yani meyve vermeye elverişli ağaçlar. Bunlar için biraz zaman lazım. Bunun için biz şunu önceledik. Vatandaşlarımızdan her şeyden önce bize inanmalarını istedik. Ve onlara şunu söyledik: “Bizde kendimize ve toprağımıza inanıyoruz. Biz bu projeyi gerçekleştireyim. Sizde bize destek olun. Bizde size söz veriyoruz. Siz o meyveyi yiyene kadar ziraat mühendisleri bahçenizden çekilmeyecek. Her ihtiyaç anında biz yanı başınızda olacağız. Üçüncü yılın sonunda inşallah 4. ve 5. yılla daha da fazla görülecek meyveyi beraber üreteceğiz. Sokaklarda Ağrı’nın meyvesi satılacak. Ağrı’nın elması, Eleşkirt eriği, Doğubayazıt’ın cevizi gibi isimler kullanacağız. Biz bunları duymayı çok ciddi anlamda hayal ediyoruz. Yani bununla yatıp kalıyoruz.“ Şeklinde konuştu.

Proje de emeği geçenlere başta Vali Süleyman Elban’a teşekkür eden İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, konuşmasında şunları aktardı:

“Bu projeden bahsederken emeği olanların hakkını teslim etmek lazım. Bu projenin bizim kadar hatta bizden daha fazla sahiplenen Ağrı Valisi Süleyman Elban’dır. Çünkü Vali Bey buraya geldiğinde bana tarımla ilgili neler yapılabileceğini sorduğunda bizim kendisine arz ettiğimiz bu ve buna benzer birkaç tane konu oldu. Hepsiyle ayrı ayrı ilgilendi. Çok ciddi anlamda da desteklerini verdi. Yine ilçelerimizde bulunan kaymakamlarımızda çok ciddi destekler verdiler. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.

“Haber: Demet Aydemir

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 21:44
banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER