Ağrı'nın Küçük Bilişimcisinden Büyük Başarı

Ağrılı Abdullah Aslan küçük yaşında bilişim alanında büyük bir başarıya ımza attı.

Ağrı'nın Küçük Bilişimcisinden Büyük Başarı

Kodla Ağrı Projesi kapsamında robotik eğitim alan Abdullah Aslan 81 ilde uygulamaması planlanan kent kartı geliştirdi.Projenin Ağrı Kart olarak isimlendirilmesinin ardından Ağrı Valisi Osman Varol Abdullah Aslanı makamında kabul ederk projeye ilişkin sohbet etti.

Ağrı Valiliği görüşme sonrası sevindirici haberin detaylarını basınla paylaştı.

Valilik yaptığı açıklamada ;

BİR ARAYA GELDİ

Valimiz Dr. Osman Varol, KodlAğrı projesi kapsamında almış olduğu eğitimle Ağrı Kart’ı tasarlayan öğrencimiz Abdullah Aslan ile bir araya geldi.
Babası Yüksel Aslan ile Valimiz Dr. Osman Varol’u ziyaret eden öğrencimiz Abdullah Aslan, 48 MHz saat hızı ile Arduino karttan 3 kat daha hızlı olan Ağrı Kart ile, ithal olan alternatif kart yerine tamamen milli ve yerli imkanlarla üretilen ve prototip olarak tasarlanan Ağrı Kart’ın kullanılmasını amaçladığını belirterek her ilin kendi haritasına uygun kart tasarlayıp kartları 81 ilimize ulaştırmayı hedeflediğini ifade etti.
KodlAğrı projesi kapsamında elektronik ana kartların geliştirileceği ve üretileceği Bilim Merkezinin tamamlanma aşamasında olduğunu belirten Valimiz Dr. Osman Varol, robotik uygulamalardan basit elektronik devrelere kadar çok geniş bir yelpazede kullanabilecek elektronik geliştirme kartlarının öğrencilerimiz tarafından Bilim Merkezinde geliştirilerek okullarımızda ve ülkemizin dört bir yanındaki kurumlarda kullanılmasına olanak sağlanacağını açıkladı.

Çocuklarımızın gözündeki ışığın kendilerine heyecan verdiğini ve motivasyon kaynağı olduğunu vurgulayan Valimiz Dr. Osman Varol, öğrencimizi tebrik ederek başarılarının devamını diledi

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2020, 20:46
banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER