AĞRI’DAKİ İBRETLİK MİLLETVEKİLLİĞİ ADAYLARI

AĞRI’DAKİ İBRETLİK MİLLETVEKİLLİĞİ ADAYLARI

13 Mart 2015 Cuma 14:08
                   AĞRI’DAKİ İBRETLİK MİLLETVEKİLLİĞİ ADAYLARI

          Yaklaşan genel seçimler öncesi milletvekilliğine başvuran aday adaylarının profillerine ve sloganik seçim vaatlerine bir göz attım. Adaylardan birçoğunun profilleri aşağıda anlatacağım nedenlerle ibretlik olmakla kalmıyor insanı siyasetten de soğutuyor. Genelleme yapmadan samimi ve yetkin adayları elbette bu tiplerden ayırmak gerekiyor.

      Bahsedeceğim bu kişilik tipleri halka teşhir edilmeli ve böylelikle bunların siyasetin dışına itilmesi sağlanarak siyasete bir seviye kazandırılmalıdır. En azından bu yazı ile Ağrı insanının aptal olmadığını birilerinin onlara anlatması gerekmektedir.  

İşte teşhir edilmesi gereken ibretlik bu 3 tip kişilik:

1-      Ağrı da yaşamayan ve bu topraklara hiç emekleri geçmediği halde aday olanlar

2-      Tüm yaşamları siyasi rant peşinde geçen ve her dönemde aday olanlar

3-       İnanmadıkları ve yaşamadıkları milli ve dini değerleri siyasi emellerine alet edenler

 

1-      Ağrı da yaşamayan ve bu topraklara hiç emekleri geçmediği halde aday olanlar

      Seçimden seçime Ağrı’da arz-ı endam eden tipler var. “Halkım için, Hizmet için adayım” zırvasıyla sadece seçim zamanlarında Ağrı’lı olduklarını hatırlayan tiplerdir bunlar... Kendilerini bulunmaz Hint kumaşı zannederek Aday olmakla Ağrı halkına lütuf ve ihsanda bulunduğunu zanneden bu tipler oysaki ne acınası durumdadırlar.

     Bunların çoğu Ağrı da doğmuş, temel eğitimlerini burada almış ama üniversite sonrası bu coğrafyaya dönüp kendi insanına hizmet etmek yerine batıda kalarak oradaki rahat ve müreffeh hayatı tercih etmiş olan kimselerdir…  Yaşam felsefelerinde doğdukları topraklara vefa ve gönül borcu ödemek gibi bir seçiyeleri yoktur… Seçim dönemleri dışında Ağrı halkıyla aynı zorlukları paylaşmayan, bu zorlukların aşılmasında onlarla omuz omuza vermeyen bu bireysel menfaatçi tipler Ağrı’yı ve Ağrı halkının sıkıntılarını sadece seçimlerde siyasi rantları için hatırlamaktadırlar.

   Ey Ağrı dışından gelen aday adayı!

Ağrı’ da millet çocuklarını tezekle okula gönderirken sen çocuğunu batıda kolejlerde okutacaksın;

Ağrı’lılar eşlerini ve çocuklarını doğru dürüst bir parka, AVM’ye veya bir eğlence merkezine götüremeyerek ailelerine hapis gibi bir hayatı yaşatırken sen batı illerinde her türlü sosyal ortamda tatil tadında bir hayat yaşayacaksın;

Ağrı’lılar aylarca karın altında dondurucu soğuklarla boğuşurken sen sahilde ya da boğazda güneşli sıcak havalarda balık ve rakı sofrasında keyif çatacaksın;

Ağrı’lılar işsizlikle, yoksullukla boğuşurken sen maddi imkânlarını batıda değerlendirecek, batıda yatırımlar yapacaksın, kendi insanlarının yerine başka insanlara iş imkanı oluşturacaksın;

Ağrı’lı olup kendi memleketlerinde kalmayı tercih eden memur ve bürokratlar buradaki devlet dairelerindeki karmaşa ve yetersizliklerle boğuşurken en önemlisi de “Kürtçü” damgası yemekle uğraşırken sen kaçıp gittiğin batıda rahat şartlarda kariyer yapacaksın, üst düzey makam ve mevkilere geleceksin;

Ağrı’lılar devlet hastanesinin koridorlarında rezil olmak yetmiyormuş gibi her gün hastalarıyla Van ve Erzurum’un yollarında perişan olurken sen hastalarını batıdaki akıllı binalardaki hastanelerde rahatça tedavi edeceksin;

Ağrı’lılar Kürt halkının özgürlüğü için coplanırken, işkence görürken yahut evlatlarını kaybederken sen batıdaki şehirlerde güvenle volta atacaksın;…….

Sonrada seçimlerde Ağrıyı ve Ağrı halkını hatırlayıp “Halkım için, Hizmet için adayım” diyeceksin. Halkın ve coğrafyan için hiçbir emeğin, alın terin ve fedakarlığın olmayacak ama herkesten önce koşup milletvekilliğine aday olacaksın!

El insaf! İnsanda biraz utanma olur!

Uğruna hiçbir fedakârlıkta bulunmadığın halkına ve bir dirhem kadar katkının olmadığı bu coğrafyaya milletvekili olmak hangi ahlaka sığar? 

Bu mazlum ve mağdur halkı kullanarak onun sırtından biraz daha kendini yükseltmen nasıl bir hastalıklı ruh halidir?

   Ey Ağrı dışından gelen aday adayı!

Milletvekilliğine koştuğunuz gibi bu ilin imarına, ekonomik ve tarımsal kalkınmasına, eğitim ve sağlık sisteminin gelişimine koşsaydınız Ağrı bugün bu halde olmazdı.

Ağrı bugün yaşanılabilir iller arasında sonuncu sırada. Yani bir enkaz… Bir cenaze…

Kendinize bir sorun! “ Bu enkazın kaldırılması için ben ne yaptım?”…

Evet; Ağrıya ne verdiniz ki ne istiyorsunuz? Geliniz! Milletvekili olmadan önce bu millete bir hizmetiniz olsun. Bu halka sözde değil pratiğinizle köle olun. Köle olmadan efendiliğe soyunmak hangi dini, ahlaki ve ideolojik anlayışa sığar?

Nedir sizlerdeki bu doymak bilmeyen makam ve mevki aşkı?

Kimse çalışan, hizmet eden ve fedakârlık yapan olmak istemiyor.  Herkes efendiliğe, milletvekilliğine, ağalığa talip. Peki, herkes efendilik peşinde olursa hizmeti kim yapacak?

Sonuç olarak ben; hangi siyasi partiden olursa olsun bu tür kişilerin Ağrı da milletvekili olmasına ve bizleri keriz yerine koymalarına kesinlikle karşıyım.  Halkımızın da zor zamanlarda yanımızda olmayarak bizleri kendi menfaatleri için seçim döneminde hatırlayanlara oy vermemelerini tavsiye ederim.

Bir sonraki yazımda; Tüm yaşamları siyasi rant peşinde geçen ve her dönemde aday olanlar ile İnanmadıkları ve yaşamadıkları milli ve dini değerleri siyasi emellerine alet eden “zübük” lerden bahsedeceğim.

 Şimdilik selam ve dua ile….

Opr. Dr. Engin YILMAZ

www.agrininsesi.com

  Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv