AHMED-İ HANİ’Yİ ANLASAYDIK TÜRKİYE’DE OSMANLI DEVLETİ KADAR BÜYÜK TOPRAKLARA SAHİP OLURDU

AHMED-İ HANİ’Yİ ANLASAYDIK TÜRKİYE’DE OSMANLI DEVLETİ KADAR BÜYÜK TOPRAKLARA SAHİP OLURDU

17 Eylül 2014 Çarşamba 18:26
AHMED-İ HANİ’Yİ ANLASAYDIK TÜRKİYE’DE OSMANLI DEVLETİ KADAR BÜYÜK TOPRAKLARA SAHİP OLURDU

 Ağrı Kültür Eğitim Turizm Gençlik Derneği (AKET) tarafından “Ahmed-i Hani Eserleri” isimli konferansta konuşan Ağrı Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AKYAD) Başkanı Mehmet İzci, “Ahmed-i Hani Kürt değil de Türk, Arap veya bir fars kökenli olsaydı yazdığı Divan eseriyle dünyanın 3.Filozufu olarak tanıtılırdı. Tek büyük şansızlığı asimilasyonlara maruz kalmış yine o zaman Ahmed-i Hani anlaşılmamış eğer onu anlasaydık belki şuan yaşadığımız siyasi sorunlar olmayacaktı, Türkiye Osmanlı döneminde olduğu gibi yine büyük topraklara sahip ve dünyaya hükmeden bir devlet olacaktı” ifadelerini kullandı.

Ağrı Kültür Eğitim Turizm Gençlik Derneği (AKET) tarafından “Ahmed-i Hani Eserleri” isimli konferans düzenledi.

Programa Ağrı Ak Parti İl Başkanı Abdurrahman Çetin, Kültür ve Turizm İl Müdürü Muhsin Bulut, Ağrı Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Aleattin Aslan, ASKF Başkanı Erkan Kösedağ ve vatandaşlar katıldı.

Ağrı ASKF Aydın Kasar Konferans salonundaki konferans açılışı konuşması yapan AKET Derneği Başkanı Serdar Yıldız, 17.yüz yılda yaşamış Osmanlı Kürt âlim Ahmed-i Hani yaşadığı yörede şeyh olarak kabul edilen ve halk arasında Hani Baba olarak anıldığını anımsattı.

Yıldız, “Ahmed-i Hani bir kültürdür, Hani'nin, hem mecazi aşkın felsefesini yapabilen hem de hakiki aşkın ne olduğunu çok iyi bilen bir zat, aynı zamanda kendini çok iyi yetiştirmiş bir İslam alimidir. Biz gençlik derneği olarak bu kültüre sahip çıkmak istiyoruz” dedi.

Konferansta konuşan Ağrı Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AKYAD) Başkanı Mehmet İzci, Ahmed-i Hani Kürt değil de Türk, Arap veya bir fars kökenli olsaydı yazdığı Divan eseriyle dünyanın 3.Filozufu olarak tanıtılırdı ifadelerini kulandı.

İzci, “Ahmed-i Hani Kürt değil de Türk, Arap veya bir fars kökenli olsaydı yazdığı Divan eseriyle dünyanın 3.Filozufu olarak tanıtılırdı. Tek büyük şansızlığı asimilasyonlara maruz kalmış yine o zaman Ahmed-i Hani anlaşılmamış eğer onu anlasaydık belki şuan yaşadığımız siyasi sorunlar olmayacaktı, Türkiye Osmanlı döneminde olduğu gibi yine büyük topraklara sahip ve dünyaya hükmeden bir devlet olacaktı. Eşit yurttaşlık dediğimiz olay Ahmed-i Hani’nin bahsettiği kardeşlik ve birliktelik olayıdır ”dedi.

BUGÜN GELİNEN NOKTA AHMED-İ HANİ’NİN RÜYASIYDI

Çözüm sürecine değinen Ağrı Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AKYAD) Başkanı Mehmet İzci, Gelinen noktada Sayın Başbakanımız Erdoğan’a ve Sayın Öcalan’a teşekkür etmemiz lazım. Bu siyasi bir cümle veya siyasi bir söylem değildir. Bugün kardeş kanı dökülmüyorsa, kardeşlik bağımız oluşuyorsa ve ileriki dönemlerde Türkiye’nin gücüne güç katıyorsak bunun sebebi ve nedenleri ortadadır. Sayın Cumhurbaşkanı dememiz lazım, Biz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ı hep başbakanımız olarak bildik, dilimiz halen öyle telaffuz ediyor. Barış sürecindeki kararlılıklarından dolayı onlara teşekkür ederiz. Bugün Türkiye’de gelinen noktayı Ahmed-i Hani’nin aralığı olarak ve rüyası olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

 

 


www.agrininsesi.com

    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv