aynı yerkürede iki farklı dünya

aynı yerkürede iki farklı dünya

18 Kasım 2014 Salı 16:25
aynı yerkürede iki farklı dünya

 Gülüm Işık yazdı.

Biz aynı yer kürede fakat farklı dünyaların insanlarıyız.

Belki de bizi aynı topraklar üzerinde cehalete mahkum edenler, modern dünyayı yine bizim üzerimizden inşa edenlerdi... İran'da tecavüzcüsünü öldürdüğü için idam edilen Reyhaneh Jabbari hepimizin hafızalarında yer edindi. dünya kamaoyunun tepkisine rağmen idam edilen Rabbari nin annesine yazdığı satırları okurken tüylerim ürpermişti. birde başka bir kadından söz edeyim size. kendisi 5 yaşında göçmen olarak gittiği İsveç'te 5 Ekim tarihinde Eğitim Bakanı oldu. Alida Halizaic'ten söz ediyorum. ikisi de kadın. ikisi de 27 yaşında. biri bakan , öteki idam edildi , hemde tecavüzcüsünü öldürdüğü için! utanç ! jabbari'nin değil bu utanç insanlığındır. farklılıklara tahammül edemiyoruz.

Düşünsenize bizim ülkemizde yabancı kökenli birinin 27 yaşında ve üstelik bir kadının bakan olduğunu...ne kadar yabancıyız bu düşünceye değil mi? akıllara hemen ''Müslüman değil ki işte bu yüzden olamaz'' emitemisiyle karşılanırdı. ama İsveç'te yabancı bir kadın bakan var. üstelik kurulan kabineden 12 erkek 12 kadın bakan yer aldı. biz Ortadoğunun en demokratik ülkesinde sadece 1 tane kadın bakan var. üstelik kadının şiddet görmesinden çok, giyimi tartışma konusu. bunun adını kim koyabilir ?

Hatırlayacaksınız Cumhurbaşkanlığı seçimlerde siyasi bir partinin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu idi. kendisi Yozgat asıllı olmasına rağmen -Kahire'de dünyaya geldiği için hakkında neler yazılıp çizilmişti. kendi içimizden onlarla tahammül edemezken dışardan gelenleri nasıl kabulleneceğiz ? geç kaldık ... düşünmede geç kaldık, bilgiyi aramakta geç kaldık, demokrasiyi aslında çok geç yakaladık ki o da henüz yerine oturmuş değil. dilerim ki Sayın Halizaic bütün kadınlara bir ekol olur. zira kadın aağının eksik olduğu toplum çökmeye, dağılmaya ve yok olmaya mahkumdur.

www.agrininsesi.com

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv