BARIŞ VE iNSAN HAKLARI

BARIŞ VE iNSAN HAKLARI Gülüm Işık Yazdı.

08 Aralık 2014 Pazartesi 15:46
BARIŞ VE iNSAN HAKLARI

 Barış insanoğluna yakışan erdemleri kendi içinde barındıran kültür ve terbiyedir. Çünkü barış, halklar ve toplumlar arası anlaşmazlıklarına çözüm, eşitlik ve kardeşlik ortamı oluşturmanın zeminidir. Türkiye neden bütün bunlardan mahrum kalsın? Ama bu arzulanan ortamın oluşması için ülke içinde Alevi ve Kürt halkının talepleri dikkate alınmalıdır. Türkiye’de inanç özgürlüğü yasalarda ne kadar ‘’var’’ gibi gösterilse de maalesef ‘’yoktur’’. Alevi vatandaşlar kendi kültürlerini yaşayamıyor. Cemevleri toplum katında henüz bir ibadethane olarak kabul görmüyor ve Aleviler inançlarını toplumsal bir baskı , dayatma altına yerine getirebiliyorlar. Bir yandan barıştan, birlikten, beraberlikten bahsediliyor öte yandan Dersim’de, Maraș`ta, Malatya`da, Çorum`da, Tokat`ta............. neden Aleviler katledildi? Sivas-Madımak`ta neden yakıldılar ?. Sivas-Madimak bir yaradır. Bu yara irinleșmistir. Önemli olan irinleșen bu yarayı tedavi etmektir. Bu tedavi ancak Madımaǧın bir utanç müzesi olması ile geçer. Alevi inancına göre cemevi ibadethanedir ve devlet katında anayasa ile kabul edilmelidir. Ayrıca zorunlu din dersi de kaldırılmalıdır.
Kürt halkının talepleri de dikkate alınmalıdır. Türkiye’de nüfusu 20-25 milyon olduğu söylenen kendi vatandaşı Kürtlerle barışmanın yollarını aramalıdır. Yürütülen süreçte halk bilgilendirilmelidir.
Kürtlere ötekinin de ötekisi muamelesi yapılması doğru değildir. Kıbrıs’ta küçük bir Türk nüfusu için tamtamına bağımsız bir devlet isteyenlerin , Türkiye’de geniş bir nüfusa sahip kendi vatandaşları kürtlere anadilde eğitimi bile çok görmektedir. Bunun adalet, vicdan ve eşitlikle bir alakası var mı? Toplum da bir takım kesim anadilde eğitimin ülkeyi böleceğini düşünüyor ; peki soruyorum , çin’de 51 dil, Hindistan’da 36 dil, İtalya’da 11 dil, İran’da 4 dil, Irak’ta 8 dil, Filipinler’de 17 dil, Rusya’da 34 dil, ABD 8 dil, İngiltere’de 10 dil ve İspanya’da 5 resmi dil olmak üzere dünya üzerinde 113 ülkede birden fazla dil var. Ayrıca tek dil diye kabul edilen Fransa’da Fransızca diller talep olması durumunda yerel yönetimlerce devlet okullarında okutulmaktadır.

Bu durumda 113 ülke bölünmüş mü oluyor? Kürtler bir halk olarak kabul ediyorsanız anadilde eğitim taleplerini yerine getirmelisiniz. Mitinglerde ‘’Tğek-Kürt’’ kardeş slonganları atmakla kardeşlik ortamı oluşturulamaz, anayasada ve hukukta eşit olunmadığı sürece kardeşlik sadece sözde kalır. Ortadoğu’da hızla büyüyen ve dünyanın en tehlikeli terör örgütü Işid’e karşı savaş veren Kürtler, ortadoğu’da dengeleri değiştirecek bir role sahiptir. Bu hususta çözümde samimiyet gereklidir. Unutulmamalı ki bu süreç sadece Türkiye’nin gündemi değildir, dünya basınıda yakından takip etmektedir. Anadilde eğitim çözümün en temel ve olmazsa olmaz yapı taşıdır, bu durumda hükümetin anadilde eğitim konusundaki tavrını ortaya koymalıdır. Anadilde eğitim insani bir haktır. Aksi taktirde yurtta sulhu kendi vatandaşlarını tekleştirmek olarak anlayanların, yurtta sulh cihanda sulh teranelerine kim inanır?

www.agrininsesi.com
Anahtar Kelimeler: BARIŞ VE iNSAN HAKLARI

    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv