Böldüler seni ulu yurdum!

Gülüm ışık yazdı

05 Mart 2015 Perşembe 15:06
Böldüler seni ulu yurdum!
Böldüler seni ulu yurdum!
Duyguda böldüler.
Acıda böldüler,
Nefrette böldüler.

Bir bir gençlerini toprağa verirken; kimi ''Kürt'' dedi sustu, kimi ''Türk'' dedi, kimi ''Alevi''... Her ölüme bir kılıf buldular.

Her kafadan ayrı bir ses çıktı sonra; biri Türkçü nesil, öteki Kürtçü nesil, diğeri Dindar nesil yetiştirme çabasına girdi. Amma biri çıkıp ta hoşgörü ve vicdan sahibi nesil yetiştirmekte çabalamadı. Türk- Kürde, Dindar-Laik olana düşman oldu. Sonuç; ülkesine hiç bir hissi bağı kalmayan, hoyrat bir nesil.

Yurtta sulhu, kendinden olmayanları ötekileştirmek diye algılayan kemik kafalar çıktı. Seni, kemik kafalar böldü ulu yurdum.

Yaralı takvimlerle geçiyor her günün, üç tarafı denizlerle çevrili vatanın dörtbir yanından hüzünler yükseliyor. Ölümlerle değişiyor mevsimlerin, aynı toprağa başka gözlerden ''aynı yaş'', farklı dillerden ''aynı ağıtlar'' yükseliyor. Seni gözyaşlarında böldüler ulu yurdum.

Türlü türlü fikirler atıllar ortaya, kan dökmeye ''ideoloji'' dediler. Aynı sırada oturan iki arkadaşı kan ideolojileri ayırdı. Sevgiyle büyüyen çocuklar, ''davamız için ölürüz de öldürürüz de'' diyecek kadar kin doldu. Seni sevgisizlik böldü ulu yurdum.

''ey vatan! gözyaşların dinsin! yetiştik!'' marşıyla yetişen nesil; ayrıştırıcı politikalar izleyen siyasilerin benciliklerine, menfaatlerine kurban gitti. Seni benciller böldü ulu yurdum.

''Din'' dediler, ''İman'' dediler. Ölümlere ''ee onlar zaten dinsizdi'' dediler. seni kendinden olamayanlara tahammül edemeyenler böldü, seni dindar diye kendini avutan kindarlar böldü ulu yurdum.

Toprak altında, tek derdi geçinmek olanlarda öldü. o ölümlere de '''fıtrattır'' dediler. Ulu yurdum seni fıtratta böldüler.

Sokak ortasında nice gençlerin vuruldu. Faili belli cinayetlerine, ''faili meçhul'' cinayetler dediler. Adalet arayanlar, bu ülke de adaletin tabelalarda asılı bir sözcükten ibaret olduğunu görünce vazgeçtiler. acıları katlandı. Seni adaletsizlik böldü ulu yurdum.

Seni duyguda böldüler. Kardeşlikte böldüler. Hapisleri; genç-çocuk, masum-suçlu demeden doldurdular. Gençleri susturmak için ellerine kelepçe vurdular. Gazetecilerini, hukukçularını, aydınlarını, yazarlarını ya sürgüne gönderdiler, ya hapise ya da karanlık kör bir gecede kara bir gölge vurup öldürdü.

''Kimi bölüyorsun'' diyenlere ufak bir not; Bu ülke toprak bütünlüğü olarak değil, duyguda bölündü, acıda bölündü. Milletçe en son neye sevindik hatırlayan var mı?

www.agrininsesi.com
Anahtar Kelimeler: Böldüler seni ulu yurdum!

    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv