‘Bütünşehir’ Kime, Ne Fayda Getirecek?

Hükümetin son büyükşehirler yasasının ardından çıkarılan Bütünşehirler yasası için çalışma ismi geçen ilk iki ilden bir tanesi olan Ağrı’da kimse ‘bütünşehir’in artıları ve eksileri hakkında fikir sahibi değil. Vatandaşlar bu konuda yetkililerden bilgilendirme istiyor.

14 Mart 2015 Cumartesi 13:52
‘Bütünşehir’ Kime, Ne Fayda Getirecek?

 Yerel yönetimlerde köklü bir değişiklik için düğmeye basan AK Parti’nin geçtiğimiz aylarda Meclis’e sunduğu ‘bütünşehir’ diye adlandırılan yasadan ilk faydalanacak iki ilden bir tanesi olan Ağrı’da vatandaşlar akıbetinden bihaber yaşıyor.

Son düzenlemeyle sayıları 30 olan büyükşehirler dışında kalan tüm şehirleri kapsayacak olan ‘Bütünşehir’ düzenlemesinde Ağrı ile birlikte pilot il uygulamasında kullanılacak olan Adıyaman’ın bu sistemle birçok işlevi de değişmiş olacak.

Bütünşehir nedir?

Hazırlanan plana göre 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde tüm illerde uygulanacak olan bu sistem ile büyükşehirlerde olduğu gibi tüm belde belediyeleri kapanacak ve merkeze bağlanacak. Bu belediyelerde çalışan personeller ise ilgisine göre bakanlıklara, büyükşehir belediyesi, bağlı kuruluşu veya ilçe belediyesine devredilecek.

Geçen yıl 1 Haziranda yapılan yerel seçimlerde Ağrı'yı BDP adayı Sırrı Sakık kazanmıştı. Ağrı’da bu sistem ile bir çok ilçe ve belde Ağrı Belediyesine bağlanacak.

Ayrıca, ilde var olan ilan reklam ücretlerinde artışın söz konusu olacağı bu sistemde, halkı doğrudan ilgilendiren birçok konuda da mağduriyetlerin yaşanacağı endişesi yer alıyor. Vatandaşlar bu sisteme geçilmeden önce kamuoyuna net bilgiler verilmesini istiyor.

Bütünşehir olacak iller

Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Tunceli, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce.

www.agrininsesi.com

    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv