Doğubayazıt Gazetlerinden Ortak Tavır.

AĞRI VALİLİĞİ İHALELERİN AÇIK VE ŞAFAF YAPILMASI İÇİN BİR GENELGE YAYINLADI

16 Ağustos 2015 Pazar 16:34
Doğubayazıt Gazetlerinden Ortak Tavır.

 Ağrı Valiliğince,bazı kurum ve kuruluşlarda (özellikle Doğubayazıt´ın bazı liseleri örneğinde görüldüğü gibi) mal ve hizmet alımlarında 4734 sayılı Kamu İhale kanununa mugayir keyfi tavırlar sergilemelerini önlemek amacıyla, ihalelerin açık,şeffaf ve rekabeti artırıcı katılımı yükseltici tarzda olması için genelge yayınladı.

Tüm Ağrı ve ilçelerde ki kurum ve kuruluşlara gönderilen,Ağrı Valisi Musa Işın´ın imzasını taşıyan ihalelerin şeffaf ve açık yapılmasına dair genelgesinde bazı satırbaşları şöyle.

-Kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılacak olan mal ve hizmet alım işlerinde söz konusu mevzuat hükümlerinin hassasiyetle uygulanması, kamuoyunun bilgilendirilmesi, açıklık, şeffalık, alenilik, serbest rekabet   koşullarının sağlanması, kötü niyetli girişimlerin önlenmesi, kamu etkin kullanımı, kaynaklarının verimli ve etkin kullanımı,kurumlara ve devlete güven duygusunun zedelenmemesi ve ayrıca devlet tarafından yapılan yatırım ve hizmetlerin vatandaşlar tarafından her aşamada izlenebilmesi açısında önem arz etmektedir.

-İhale ilanlarının mümkün olan bütün olan ilan vasıtalarıyla duyurulmasının  sağlamak suretiyle, katılımın artırılması,rakabet ortamının yaratılması.

-‘…..Diğer tüm kurum ve kuruluşlarca. öngörülmeyen durumlar, mevsim şartları işin aciliyeti vb. gibi gerçeğe aykırı zorlama gerekçelere ve/veya rekabeti engelleyecek şekilde belirlenen sınırlı sayıda isteklilerin  davet edilmesi vb.yöntemler uygulamak suretiyle,kanunda belirlenen (ÖZELLİKLE AÇIK İHALE USULÜ OLMAK ÜZERE) ihale usullerinin dışında başka ihale usullerinin uygulanmaması,….´

-Aralarında kabul edilebilir doğal bağlantı olmadığı sürece mal alımı Veya yapım işlerinin bir arada ihale edilmemesi.

-BU KANUNUN 21 VE 22 NCİ MADDELERİNDEKİ PARASAL LİMİTLER DAHİLİNDE YAPILACAK HARCAMALARIN YILLIK TOPLAMI, İDARELERİN  BÜTÇELERİNE BU AMAÇLA KONULACAK ÖDENEKLERİN %10´UNU KAMU İHALE KURULUNUN UYGUN GÖRÜŞÜ OLMADIKÇA AŞAMAZ

Ağrı Valiliğinin genelgesi böyle.

Umut edilir ki, Doğubayazıt´ta yıllardan beri bu genelgede belirtilen ilkelere uymayan bazı lise idareleri kendilerine çeki düzen verir.

Bu genelgenin amansız takipçisi olacağımızın bilinmesi isteriz.

DOĞUBAYAZIT GAZETESİ

HALKIN SESİ GAZETESİ

NARİNKALE GAZETESİ

kaynak:dogubeyazıtgazetesi

    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv