GÜNDEM SEÇİM KRİZ KAPIDA

GÜNDEM SEÇİM KRİZ KAPIDA

07 Mart 2015 Cumartesi 16:34
GÜNDEM SEÇİM KRİZ KAPIDA

 19 Şubat 2001 ekonomi krizi Türkiye tarihindeki en ağır ekonomi kriziydi. Dönemin Cumhurbaşkanı A.Necdet Sezer ile Başbakan Bülent Ecevit (Karaoğlan) arasında dosya fırlatmasıyla patlayan kriz bir anda Türk lirasını dolar karşısında % 40 oranında değer kaybına yol açtı. İthalat ihracatı değer verileri tepe taklak oldu.

Bir sürü işletme kapandı binlerce işsiz sokaklara doluştu. Aslında krizin belirtileri sorunları önceden vardı dosya fırlatma sadece bir bahaneydi deyim yerindeyse bir koşu yarışında start atışının yapılması gerekiyordu bu da 2001 deki MGK toplantısında gerçekleşti. Konuyu gündemimizle bağlayacak olursak hali hazırda gündem 2015 yerel seçim ama görülmesi gereken ise son iki ayda yükselen dolar değeri ve Türk lirasının değer kaybetmesi.

Tv basın yayın organları seçimlere kilitlenirken doların sinsice yükselmesini de görmüyor değil. Zira doların yükselmesi ekonominin kötüye gitmesi AKP nin istediği bir durum değil özellikle bu seçim arafesinde bunu dile getirecek basın yayın organlarına faturanın elektrik doğal gaz şeklinde geleceği de bilinmektedir. Şu ayrıntıya dikkatinizi çekmek istiyorum. Türkiye tarihindeki en ağır ekonomik kriz 2001 deki kriz olup bir günde TL nin Dolar karşısında değer yitimi %40 oldu. AKP nin son iki yıl ekonomi verisi ise TL nin Dolar karşısında değer yitimi %40. 2001 deki kriz AKP nin işine yaradı alternatif parti olarak benimsendi akp bunu iyi birşekilde kullandı deyim yerindeyse işine geldi ve alternatif olmadığı için iktidara yürüdü. O zaman 2001 deki kriz Ecevit'in sonunu getirdiği gibi günümüzdeki bu kriz AKP nin sonu şeklinde mi algılanmalı sorusunu akla getirmektedir.

Son dönemlerde Erdoğanın yalnızlaştırılmaya çalışılması, Davutoğlu çıkışları MİT Hakan fidan olayı vs derken Erdoğan ve AKP’yi çok iyi günler beklemediği açık. Son olarak HDP nin sadece barajı aşmak hedefi değil aynı zamanda Türkiyelileşme yolunda alternatif parti ve iktidar yolundaki çabaları akp yi eritecek bir güce oluşacağı kesin. Sonuç olarak şunun görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Son iki yıldır tl nin dolar karşısındaki değer yitimi 2001 krizindeki değeri geçmiş durumdadır.

Bunu iyi görmek lazım iyi okumak lazım. Her kriz döneminde en çok emekçi yoksul insanlar etkilenmekte olup AKP nin para kutularının getirdiği sonucunu halka iyi göstermek anlatmak gerektiğini düşünüyorum.


www.agrininsesi.com
Anahtar Kelimeler: GÜNDEM SEÇİM KRİZ KAPIDA

    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv