İçme suyumuz tehlikeli mi..

Şebeke Sularındaki Tehlike

İçme suyumuz tehlikeli mi..
Ağrı’da, havaların ısınmasına paralel olarak şebeke sularındaki mikrop oranlarında artış olduğu ileri sürüldü. Son zamanlarda çocukların mide bulantısına bağlı kusma, ishal ve vücut ısısında artış şikayetleri ile hastanelere başvurması üzerine ortaya çıkan bu durumun ciddi sorunlarını da beraberinde getirebileceği ifade edildi.


Son günlerde özellikle 5 yaş altı çocukların aynı şikayetlerle hastanelere kaldırılması üzerine, aileler tedirgin. Salgın hastalık korkusu yaşayan aileler, çocuklarını mikroplardan koruyamıyor. Hava sıcaklığına bağlı olarak şebeke sularında mikrop artışının baş göstermesi, çocukların korunmasına olanak sağlamıyor. Son on günde mide bulantısı, ishal ve yüksek ateş şikayetiyle hastaneye kaldırılan çocuklarda en çok görülen mikrop türlerinin rota ve entero virüs ile kaliform bakteriler olduğu belirtildi. Uzmanlara göre bu türler hava sıcaklığına bağlı olarak şebeke sularında baş gösterdi. Şebeke sularının bir an önce klorlanarak arındırılması için belediyelerin tedbir alması yönünde çağrıda bulunuldu.

Son zamanlarda artış gösteren şikayetleri şebeke sularındaki mikroplara bağlayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları , son on gün içerisinde muayene ettiği 200 civarındaki hastanın yaklaşık 180’inin aynı şikayetlerle başvurduğunu söyledi. Belediyelere seslenen Doktorlar, şebeke sularının bir an önce mikroplardan arındırılarak tedbir alınması önerisinde bulundu.

KÜÇÜK ÇOCUĞU OLANLAR DİKKAT

İshal durumunda çocukların yetişkinlere oranla daha fazla sıvı kaybettiğini belirten Doktorlar  ‘‘İshal olan çocuğun mutlaka ağzı kontrol edilmeli. Çocuğun ağzı kuru ise ve ağlarken gözyaşı yoksa çocuğunuz ciddi şekilde sıvı kaybetmiştir. O zaman mutlaka bir sağlık kurumuna başvurulmalı’’ diyerek aileleri şu sözlerle uyardı; ‘‘İshale bağlı ciddi sıvı kayıplarında böbrek yetmezliği ortaya çıkmakta ve vücudun diğer organlarında bir iflas söz konusu olur ki bu da ölümlere yol açan ciddi durumlara yol açmakta’’.

ŞEBEKE SUYU İÇMEMEK ÇÖZÜM DEĞİL

Şebeke sularında baş gösteren mikropların vücuda geçmesi için suyun içilmemesinin çözüm olmadığını vurgulayan Çekin, çeşme suyu ile banyo yapılması, el ve yüz yıkama gibi temizlik işlemlerinin bile mikrobun bulaşması için yeterli olabileceğine dikkat çekti.

BESLENME ÇOK ÖNEMLİ

İshal olan çocukların beslenmelerine dikkat edilmesi gerektiğini de ekleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları şunları kaydetti;

‘‘Ailelere düşen çok ciddi görevler var. Mesela beslenme çok çok önemli. Ailelerin yaptığı yanlışlardan bir tanesi çocuklar kustuğunda yemek vermemeleri. Bu kesinlikle yanlış. Çocuk zaten hem kusma ile hem de ishal yolu ile sıvı kaybediyor. Siz yemek ve su vermediğiniz zaman bu çocukta daha çok sıvı kaybına yol açacak ki; çok daha vahim sonuçlar ortaya çıkar. O yüzden çocuğun mutlaka ciddi bir şekilde sıvı alması ve yemek yemesi lazım. Yemek olarak da kakao, gazlı içecek, domates ve yoğun karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durmak lazım. Daha çok yoğurt, yoğurtlu gıdalar, nişastalı yoğurt, muz, şeftali, elma ve elma suyu, pirinç ve bulgur lapası ile patates püresi gibi yiyeceklerin verilmesini ailelere tavsiye ediyoruz’’. 

www.agrininsesi.com

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2014, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER