Iğdır'dan Ağrı Dağı İçin Çalışma Başlatıldı.

"TÜRKİYE'NİN ÇATISI"NIN KANO SPORUNA KAZANDIRILMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILD

Iğdır'dan Ağrı Dağı İçin Çalışma Başlatıldı.

Yurdun en yüksek noktası olması sebebiyle "Türkiye'nin çatısı" olarak nitelendirilen 5 bin 137 yükseltili Ağrı Dağı'nın doruğundan gelen sularla beslenen Ağrı Dağı Ulusal Parkı'nın sulak alanları, çevrenindeki bir hayli kuş türü ve çeşitli yaban hayvanlarına hane sahipliği yaparken su altı güzellikleriyle de sanki natürel bir akvaryumu andırıyor.

Yoğun şekilde ziyaretçi alan ulusal parkın sulak alanları yer yer 5 metre derinliğe ve 40 metre genişliğe erişiyor.
Kano sporu için şart olan bir hayli özelliği barındıran sulak alanların spora kazandırılması için Iğdır Gençlik ve Spor Müdürlüğünce çalışma başlatıldı.
Bölgeye gelen Iğdır Gençlik ve Spor Müdürlüğü görevlileri ile tabiat sporcularından oluşan ekip, botlarla milli parkı gezip ölçüm ve görüntüleme yaptı.
İnceleme ekibine liderlik eden Iğdır Gençlik ve Spor Müdürü Gökhan Yavaşer, ANADOLU AJANSI muhabirine, yapılan ön inceleme neticesi bölgenin kano sporuna uygun koşulları barındırdığının anlaşıldığını söyledi.

Milli parkın doğal güzellikleri ve hayvan çeşitliliği itibariyle oldukça alaka çekici olduğunu belirten Yavaşer, "Durgunsu kano sporunu burada yapıp yapamayacağımızı keşfetmek için geldik. Harbiden de çok güzel bir alan, allahın izniyle bu sporun burada önce tanıtımını yapıp sonra yaygınlaştırıp safariler tertip edeceğiz." diye konuştu.
- "Iğdır'a çok büyük bir katkı sağlayacak"
Ağrı Dağı'nın bir hayli güzelliği barındırdığını, ulusal parkın da bu güzelliklerden biri olduğunu aktaran Yavaşer, şunları kaydetti:
"Bu hem spor turizmi açısından hem ulusal parkın tanıtımı açısından Iğdır'a çok büyük bir katkı sağlayacak. Burada ele geçirdiğimiz verileri alakalı yerlerle paylaşacağız. Yaptığımız incelemeye göre burası hem sunduğu natürel güzellikler hem de barındırdığı şartlar nedeniyle kano sporu için elverişli bir ortam."

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 21:25
banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER