Kick Boks Kız Çocukların Umudu oldu.

Ağrılı kick boksçular, ulusal sporcu olma yolunda!

Kick Boks Kız  Çocukların Umudu oldu.

Ağrıkick boksçular, ulusal sporcu olabilmek için korona virüs önlemleri dahilinde sosyal mesafe ve hijyen kaidelerine uyarak kabiliyetlerini geliştirmek için ter döküyor.

Türkiye'de son senelerde popüler sporlar arasında olan ve kadınlar tarafından da alaka gören kick boksta kabiliyetlerini keşfeden Ağrılı sporcular, ulusal sporcu olabilmek için pandemi dönemi olmasına karşın müsabakalara katılabilmek emeliyle sıkı idmanlar yaparak kabiliyetlerini geliştiriyor. Yurt içi ve ülke dışı müsabakalarda önceden defaatle şampiyonluk elde eden sporcular, pandemiden sonra başlayacak olan tüm yarışmalara katılmayı amaçlıyor.

Ağrı Gençlik ve Spor Şehir Müdürlüğü bünyesinde kick boks antrenörlüğü yapan Hüseyin Oflaz, 2014 seneninden beri Ağrı'da kick boks çalışmaları yaptıklarını ve bu çalışmalar neticesinde bir hayli muvaffakiyet ele geçirdiklerini söyleyerek, pandemi hasebiyle şu anki çalışmalarını sosyal mesafe ve hijyen kaideleri çerçevesinde gerçekleştirdiklerini belirtti. Her yaştan talebeye eğitim verdiklerini ifade eden Oflaz, “2014 seneninden beri Ağrı'da kick boks çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmaların neticelerini ileriki senelerde almaya başladık. 9 Türkiye şampiyonluğumuz, 1 Avrupa şampiyonluğumuz ve Güney Afrika şampiyonluğumuz var. 70 tane kick boks sporcumuz şu an çalışıyor. Faaliyetlerimiz devam ediyor. Pandemi olmasına karşın katılım sayımız çok iyi. Pandemiden dolayı şu an sosyal mesafe ve hijyen kaidelerine uyarak idmanlarımıza devam ediyoruz. Çok uzak semtten gelen sporcularımız var. Kız sporcularımız var. Küçük veya büyük yaş gözetmeksizin ders veriyoruz“ şeklinde konuştu.

“Ağrı'da kızların spora alakası çok iyi”

Pandemiden sonra yapılacak olan tüm kick boks mücadelelerine katılmak istediklerini ve hem Türkiye hem de Avrupa şampiyonlukları amaçladıklarını söyleyen kick boks antrenörü Hüseyin Oflaz, “Ağrı'da kızların spora ilgisi çok iyi. 2020 seneninde Türkiye şampiyonu olan hem de Avrupa Şampiyonası'na gitmeye hak kazanan bir kız sporcumuz var. Lakin pandemiden dolayı bütün faaliyetler iptal olunca biz de erteledik. Kick Boks Olimpiyat Komitesi tarafından seçildi. Şayet ki olimpiyat sporu olarak faaliyetler başlarsa Allah'ın desturuyla olimpik sporcular çıkarmayı düşünüyoruz. Hedefimiz şu anda o. Pandemiden sonra federasyonumuzun yayımlayacağı bütün mücadele programlarına katılmayı düşünüyoruz. Evvela Türkiye Şampiyonası, Açık Türkiye Şampiyonası ne varsa hepsine katılmayı düşünüyoruz. Şimdiden hazırlık yapmaya başladık. Yarışmaya katılacak kapasitede talebelerimiz var. Allah'ın desturuyla onlarla birlikte güzel çalışmalar yapıp Türkiye ve Avrupa şampiyonu olacağız. Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na yaptığı yardımlardan dolayı teşekkürlerimizi iletiyoruz. Fakat yalnızca bunlarla kalmamamız gerekli, Ağrılı işadamlarından bütün spor dallarına yardım ve destek bekliyoruz” diye konuştu.

Kavga et sporu olduğu için bu spora önyargıyla bakıyorlar8 senedir kick boks ile ilgilenen ve üç kez Türkiye şampiyonluğu elde eden 24 yaşında olan Serhat Akçay, savunma sanatını öğrenmek için başladığı kick boks sayesinde milli sporcu olma başarısı ele geçirdiğini vurgulayarak, “17 yaşından beri bu sporla ilgileniyorum. 3 kez Türkiye şampiyonu oldum. 6 kez Türkiye ikinciliğim oldu. Türkiye üçüncülüğüm var. Ulusal sporcuyum, Avrupa Kupası üçüncülüğüm ve Beynelmilel ikinciliğim var. 2018 Dünya sıralamasında ilk ona girdim. Aslında Bu sporu kendimi müdafaa etmek emeliyle seçtim. Bana büyük yararı oldu. Türkiye şampiyonu oldum, daha sonra ulusal sporcu oldum, üniversiteye dolaysız gitme hakkı kazandım. Herkesin bu sporu yapması tavsiyemdir. Kavga et sporu olduğu için bu spora önyargıyla bakıyorlar. Netlikle böyle bir şey yok. Şu an destek bekliyoruz zira son zamanlarda herkes takım sporlarına destek oluyor diğer sporlar bu şekilde ikinci basamağa düşüyor” izahını yaptı.

Bu spora kadınların daha çok gelmesi gerektiğini düşünüyorum”

Kick boksun bilhassa kadınlara ihtiyaç duyulan bir özgüven sağlayacağını ve mezun olduktan sonra kadınlara yönelik kick boks dersleri vermeyi amaçladığını söyleyen Beden Eğitimi ve Spor Yüksekolulu son sınıf talebesi Rojda Aslan, “Bu spora kadınların daha çok gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Kadınların kendini savunmasının kadına şiddetin arttığı bu vakitlerde çok daha ehemmiyetli olduğunu düşünüyorum. Severek yapıyorum. Alanımda kendimi geliştirmek istiyorum. İleride yapacağım meslek dalında da bu şekilde devam etmek istiyorum ve bunun için çalışıyorum. Buraya kick boks uzmanlığımı almak için geliyorum. İleride de kadınlara yönelik ders vermeyi amaçlıyorum. Buradan tüm kadınlara içtenlikle sesleniyorum. Hiçbir şekilde kimseye kulak asmadan bu sporu netlikle yapmanızı öneriyorum. Hem sizin için hem de geleceğimiz için çok yararlı olacaktır. Size gerekli bir özgüven sağlayacaktır, netlikle deneyin” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 01:59
banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER