Kira Fiyatları Uçtu Tefeciler Bayram ediyor.

usta gazeteci Doğubayazıt’ta kira fiyatlarını kaleme aldı.

Kira Fiyatları Uçtu Tefeciler Bayram ediyor.

Utanmasalar 2 bin ve üstü kira bedeli isteyecekler. Emlak ücretleri % 100 oranında artarken konut kiraları da hemen hemen aynı oranda arttı.

Korona bir tarafta imalatı, ekonomiyi ve hayatı ciddi anlamda etkilerken, diğer bir taraftan da beraberinde hayat pahalılığını getirdi. Başka bir deyişle fakirlik, işsizlik ve ekonomik sıkıntı artarken bir taraftan da her şey zamlandı. Pazarda fileler dolmuyor artık.İflaslar arttı, bankalardan kredi çeken çekene.Tefeciler bayram ediyor.Bu vaziyet bilhassa orta direk diye deyim edilen çoğunluğu ciddi anlamda etkiliyor.Bilhassa de kiracı vaziyette olanlar bu vaziyetten çok etkileniyor.

Doğubayazıt’ta en düşük kira hemen hemen 1000 lirayı buluyor.Kenar mahallelerde dahi en düşük kira 300 civarında.Tabi zamlar coştukça fakir daha çok sıkıntıya düşüyor.Korona sanki yürekleri da vurmuş.Kira artışını mülk sahipleri bina ücretleri artışına bağlıyor.Daire ücreti 200 bin ile 300 bin ücret arasında değişirken, konut sahipleri de kiraları bu doğrultuda arttırdı.

Mülk sahibi kira için “1-2 bin lira yetersizdir” diyor.

Utanmasalar 2 bin ve üstü kira bedeli isteyecekler.180 bin nüfuslu şehirde bir yiğit çıkıp “korona var, işsizlik, yoksulluk var, ben kiraya zam yapmayacağım” demedi.Kimi vicdansızlar kiraya senelik zam müddeti dolmadan bile “ya hanesi boşatırsınız veyahut kira bedelini artırırım” diyerek zam bile yaptı.Harbiden para mevzubahis olunca ne yürek ne acıma kalıyor.Hanesiz yurttaş sokakta bile yatsa hane sahiplerinin umurunda değil.Asla şehrimizde konut kiralarında bu denli büyük bir artış olmamıştı.Tabi bu sorunu yalnızca koronaya bağlamak da doğru değil.Şehrimizdeki konut meselesi yanlış imar tasarılarından, konut açığı ve ateş pahası olan arsa fiyatlarından da kaynaklanmaktadır.

Mahalli idarenin ilk olarak konut meselenini çözmek için ciddi adımlar atması gerekir.Konut sayısı arttıkça inanıyorum ki hem konut fiyatları hem de kira fiyatları düşer.Fakat ne olursa olsun bu zorlu süreçte insanların barınma giderlerinin bu denli artması vicdansızlıktan başka bir şey değildir.Şehirde son 1 senedir kiralar habire uçuyor ve uçmaya da devam ediyor.Bu uçuşa acilen bir çözüm bulmak gerekir.Mülk sahiplerini bu çerçevede yürekli olmaya, mahalli yöneticileri de sosyal konut projelerini geliştirmeye çağrı ediyoruz.

Nezie Çelik
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 01:05
banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER