"Öcalan Tenezzül Edip İmralı'dan Çıkmaz"

Sakık :"Öcalan Tenezzül Edip İmralı'dan Çıkmaz"

12 Mart 2015 Perşembe 17:21

 Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, Kanal A'da Sınır İhlali'ne konuk oldu. Abdullah Öcalan'ın çözüm süreci tamamlanmadan İmralı'dan tenezzül edip çıkmayacağını söyleyen Sakık, Kazım Karabekir ile ilgili açıklamasının medyada yanlış yansıtıldığını söyledi.

 

HDP'li Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık Sınır İhlali programında Mehmet Toprak'ın konuğu oldu. Sırrı Sakık, çözüm süreci, Ağrı ve belediye başkanlığı üzerine önemli değerlendirmeler yaptı.

 

İşte Sırrı Sakık'ın konuşmasından öne çıkan kısımlar:

"Ağrı Cumhuriyet'in kuruluşundan bu hep sürgün bir kent olarak kalmıştır. Bunun için Ağrı'nın sorunları hiç bir yere taşınmamıştır. Ben gittiğimde bir kaç toplantıya katıldım. Serhat Kalkınma Ajansının toplantılarına bu ajans Kalkınma Bakanlığı'na bağlı ama belediyenin, il özel idarenin, ticaret ve sanayi odasının ortaklaşa fonlarından oluşan bir kalkınma ajansı. Bunlar projeler üretirler ve halka hizmet verirler. Ancak ben gittiğimde şunu gördüm. Müthiş bir müsriflik var. İnsanlar çıkıp gidiyorlar. Seyahatler düzenliyorlar. İşte Yeni Zelanda'ya bir seyahat vardı. Bizi de davet ettiler. Böyle bir seyahatin içerisinde olamayacağımızı söyledim. Hatta ajansı arayıp sordum. Bu seyahatin maliyeti nedir? 200 bin TL dediler. Bende olayı derhal Sayın Bakan ile paylaştım. Buralarda bu ajansların kuruluş nedeninin asıl ne olduğunu sordum ve seyahatler sonradan yapılmadı. Özellikle valiler ve belediye başkanları katılmadılar. Ama bundan sonra biz bu işin takipçisi olacağız bu kalkınma ajansları oradaki halkın sorunları ile ilgili bir şeyleri hayata geçirecekse, gereğini yapmalı. Yeni Zelanda'da ne işimiz var?"

 

BELEDİYE BAŞKANLIĞI ADAYLIĞINIZ BOYUNCA İLK GELDİĞİMDE İSİMLERİ DEĞİŞTİRECEĞİM VE BAZI HEYKELLERİ YIKACAĞIM DEDİNİZ. KAZIM KARABEKİR İSMİNİ KALDIRACAĞINIZI SÖYLEDİNİZ. BÖYLE BİR ŞEY SÖYLEDİNİZ Mİ? KAZIM KARABEKİR İSMİNİ NEDEN KALDIRMAK İSTEDİNİZ?

 

"Aslında benim söylemek istediğimi medya biraz ters düz ederek kamuoyuna sunmuştu. Benim bahsettiğim 1930'larda, Kürtleri bombalayan oralarda düşen uçağın, bizatihi pervanesini alıp getirip oralarda bir anıta bir ucubeye dönüştürmüşler. Bu uçaklar gidip Kürtleri bombalayan uçaklardır. Orada binlerce on binlerce Kürt katledilmiştir. Yani bu her gün orada yaşayan Kürdün gözüne sokula sokula işte biz size bunu yaparız. Dersim'de yapılan nasıl bir katliamsa, ve Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan onlarca kez Dersim halkından özür diledilerse, Ağrı'daki gördüğünüz o ucube, Dersim'deki isyan neyse buradan da özür dilenmelidir. Bu halkımızdan özür dilenmelidir. Bu uçağın İran'a bir düğüne giderken düştüğü ise bir çarpıtmadır. Neden iki pilot İran'a İran Şahı'nın düğününe gitsin. Bizim elimizde belgeler var. Cumhuriyet Gazetesi 1932 yılında bunu yayınlıyor, ancak daha sonra tarih değiştirerek 1939 yapıyor. "

 

"Kazım Karabekir ismi orada duruyor. itirazımız yok. Gazeteci arkadaşlar bunu çarpıtarak vermişti. Benim asıl niyetimin bu olduğunu söyledim. Ben militarizmi çağrıştıran isimleri ortadan kaldıracağız. Bu ülkenin değerleri olan değerler bizimde değerlerimizdir. Ama şimdi öyle bir şey yapılmış ki, Kazım Karabekir orada duruyor. Kazım Karabekir ile birlikte yani Balkanlarda, Kafkaslarda savaşmış, İhsan Nuri Paşa vardır. Bir Kürt evladıdır. Kazım Karabekir orada duruyor. Hemen yanına kimi koyduk Balkanlarda, Kafkaslarda, askerlik yapan Kürt olan İhsan Nuri Paşa'yı koyduk. Erzurum caddesi vardı onun yerine hepimizin ortak değeri olan Yaşar Kemal ismini koyduk. Yine Selahaddin Eyyubi'nin ismini koyduk."

 

NEDEN ALPASLAN İSMİNİ ALIP YERİNE SELAHADDİN EYYUBİ İSMİNİ KOYDUNUZ O KADAR YER VARKEN?

 

"Bize o kadar çok baskı uygulanmış ki, yani Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana militarist bir yapı oluşturmak adına bizim ne kadar değerlerimiz, kültürlerimizi yok hükmünde sayılmış. Yani biz kendi atalarımızın, kendi değerlerimizin, bizim isimlerini koyma hakkımız yok mudur? Benim seçim bölgem Malazgirt her yerde Alpaslan ismi var. Yani birazda kendi atalarımızın ismini koyalım. Selahaddin Eyyubi tüm Ortadoğu halklarının ortak değeridir."

 

"HİÇBİR İKTİDAR SÜRECİ BU KADAR AÇIK VE NET ÜSTLENMEDİ"

 

"Hiçbir iktidar bu kadar açık ve net olarak süreci üstlenmedi. Şimdi bugün geldiğimiz noktada, bu sürece kim ki katkı sunuyorsa, biz onlara dua okuruz. İnşallah CHP'de bu noktada olur MHP'de bu noktada olur. Yani ben bugün MHP'nin bu noktada olma ihtimalini trilyonda bir görmüyorum. Çünkü çok uzun yıllar bir parlamento mücadelemizde, MHP'nin tavrını çok açık ve net olarak ta gördük. Bu noktada olmayacağını düşünüyorum. Çünkü Kürdü kabul etmeyen bir gelenekten geliyor. AK Parti bu süreci tamamlarsa biz dönüp onlara dönüp teşekkürden başka hiçbir şey söylemeyiz. Ama bizi yarı yolda bırakırlarsa... Bakın bir kaç yıldır bu topraklarda barış iklimi var. Bu iklim hepimizi umutlandırıyor. Hepimiz barışın hayat bulması için çaba sarf ediyoruz. "

 

CEMİL BAYIK'IN AÇIKLAMASI NE ANLAMA GELİYOR?

 

 

"Valla benim okuyabildiğim kadarıyla, Sayın Bayık'ın söylemek istediği şu; yani tabi önemli bir karar verilecek, bizde hep ilk günden beri hep şunu söylüyoruz. Türkiye'de barış sağlanmalıdır. Türkiye açısından silah bir tehlike olmaktan çıkmalıdır. Ama Kürtlerin Ortadoğu'da silaha ihtiyacı vardır. Ortadoğu'da Kürdün elinde silah olmadan Kürt halkını korumak ve kollamak zordur. Ama biz Türkiye açısından silahın bir tehlike olmaktan çıkması gerektiğini söylüyoruz. Hatta ben 3 ay önce şöyle bir şey söylemiştim. PKK, KCK ve TSK Ortadoğu'da ortaklaşa bir güçte oluşturabilirler. Yani bu 30 yıllık deneyimden bu da ortaya çıkabilir. Ama eğer Sayın Öcalan'ın çağrısı üzerine kongre toplanacaksa, silahlara veda edilecekse, burada Sayın Bayık'ın söylemek istediği şu, "Biz gerillayı zor ikna ederiz. Bunu ikna edebilecek tek şahsiyet Sayın Öcalan'dır." Burada aslında korkmamakta lazım. Sayın Öcalan bugün kapılar açıkta olsa İmralı'dan geçişte olsa bu sorun çözülmeden ben eminim ki, Sayın Öcalan İmralı'dan tenezzül edip çıkmaz da. Ama barışa katkı sunacaksa, ben eminim ki hükümet çevreleri ile bunlar konuşuluyor. Bence bizim bilmediğimiz bilmemiz de gerekmeyen adımların atıldığını da düşünüyorum. Bu devasa sorun çözüelecekse Öcalan'da gidebil

www.agrininsesi.com

    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv