ÖZER ASLAN’LA RÖPORTAJ

Ağrı’da dünyaya geldiniz, Ağrı’da büyüdünüz, Ağrılılar köklerine çok bağlıdırlar peki size Ağrı denildiğinde aklınıza neler geliyor? Çocukluğunuzdan neler hatırlıyorsunuz?

26 Şubat 2015 Perşembe 20:26
ÖZER ASLAN’LA RÖPORTAJ

  AK Parti 2015 Milletvekili Seçimlerine toplumun hassasiyetlerini yansıtan, genç dinamik bir kadroyla hazırlanırken Ağrı özelinde Ak Parti aday adayları arasında tatlı bir rekabet yaşanıyor.  Ağrı siyasetine yeni bir soluk getirme şiarıyla yola çıkan Özer ASLAN’ la Ağrı’yı konuştuk. Biz sorduk, Özer Aslan cevap verdi ve ortaya, daha önce kendisiyle ilgili bilinmeyen pek çok ayrıntı çıktı.

Ağrı’da dünyaya geldiniz, Ağrı’da büyüdünüz, Ağrılılar köklerine çok bağlıdırlar peki size Ağrı denildiğinde aklınıza neler geliyor? Çocukluğunuzdan neler hatırlıyorsunuz?

Ağrı da doğduğum yıllarla tabi bu dönemi kıyaslamak çok zor. O dönem yoksulluğun sefaletin olduğu yıllar, Ağrının çamurlu yolları, sobalı evler, sobaların üstünde demlenen çaylar hoş sohbetler dengbjler vallahi saymakla bitmez çocukluğumuzun güzellikleri. Tabi diğer taraftan o dönem askeri darbenin izlerini Ağrı’da yaşadığımız yıllardı etkilerini çok net görebiliyorduk. Jitem adı altında bir çete diğer tarafta Kürt gençlerinin umutları üzerinden plan yapanlar, devletin ötekileştirdiği insanlar… Böyle bir kentte çocukluk nasıl geçebilirse işte öyle geçti.

Çocukluğunuzu anlattınız bize peki siz de diğer adaylar gibi bu çizdiğiniz yokluktan kaçmayı ve batı da yaşamayı mı seçtiniz?

Öncelikle diğer adayların hayat hikâyelerine vakıf değilim bir kelam etmek istemem. Ancak ben ortaokulu liseyi Ağrı’da okudum. Ailem akrabalarım 100 yıldır bu topraklarda ekip biçip ticaret yapıyor, bizim doğduğumuz ve doyduğumuz topraklar bu topraklar. Üniversite eğitimim için memleketimden uzaklaşsam da bu şehrin bana kattığı gelenekleri görenekleri ve kültürünü yaşamaya ve yaşatmaya devam ettim. Ne mi yaptım üniversite hayatımda buna yüksek lisans ve doktora eğitimim de dahil olmak üzere Ağrıdan gelen gençlere akademik anlamda yol göstermeye çalıştım, illegal faaliyetlerden uzak durmaları ve Ağrı’ya yakışan bireyler olmaları noktasında ülkeye fayda sağlayacak işlere yönlendirdim diyebilirim. Tabi burs, kalacak yer temini konularında Ağrı’nın ileri gelen sanayici ve işadamlarının da yardımlarıyla memleketimin gençlerine bir nebze faydam olduysa ne mutlu bana.

Aile hayatınızdan bahsedecek olursanız nasıl bir aile ortamınız vardır?

Memleketimizin toplumsal bir gerçekliği de aşiretlerdir. Külliyen aşiret kavramı kötüdür ya da iyidir demek bir sosyolojik gerçekliğe aykırıdır. Günümüzün akil insanları diye adlandırılan kişiler geçmişteki aşiret reisleriydi. İşte benim gençlik zamanlarında o reisler kan davalı aileleri barıştırırdı, bürokrasi ile bölge halkı arasında ki sorunları çözer, ayrılıkçı fikirlerin en yüksek olduğu 90lar da dahi Ağrıdaki aşiretlerin büyükleri, birliktelik vurgusu yapmış şiddetin çözüm olmadığını gençlere anlatmaya çalışmışlardır. Bu noktada ben aşiret terbiyesiyle büyümüş İslami hassasiyetleri yüksek insanların yanında yetişmiş bir kardeşinizim.

Bizim ailemizin direği tabiî ki babam Hacı Reşat Aslandır. Onun hem otoritesinde hem de şevketinde büyüdük. Onun duruşu ve toplumdaki saygınlığını temsil etmek durumdaydık, her ne kadar bu durum kardeşlerimin ve benim üstünde baskı yaratmış olsa da benim kişiliğim ve karakterimin oluşmasında temel etken olmuştur. Çocukluğumdan beri onun toplumda sahip olduğu saygınlığa hep imrenmişimdir.

 

 

Peki gençlik yıllarınızdan biraz bahsetsek, siyasi kimliğiniz nasıl şekillendi, siyasete nasıl girdiniz?

Ağrı’da lise yıllarımda bir yandan okul bir yandan babamla birlikte esnaflık yaptım. Orada ticareti, alın terinin önemini, hakkı hukuku ve önemlisi insanları tanıdım. O dönemler, bölgede sıcak çatışmaların yaşandığı yıllardı, “ateş düştüğü yeri yakar” diye bir deyim vardır ya işte bizde tamo ateşin düştüğü toprakların çocuklarıyız. O dönemin siyasi sosyolojik ve ekonomik yapısıyla büyüdük, sisteme karşı çıkışlarımız oldu. Tabi bu karşı çıkışlar etnik milliyetçilik boyutunda değil bölgesel geri kalmışlık, dil in inkarı ve dini yaşam alanımıza müdahale gibi noktalarda oldu.

Tam manasıyla siyasi kimliğim 28 Şubat sürecinde şekillenmeye başladı diyebilirim.  O dönem eski medrese tarzı bir kuran kursunda hocalarımızdan ilim öğrenirken bir gece de post-modern bir darbe ile yasadışı olduk. İşte o zaman dedim devlet insan için olmalı. Toplumun genetik kodlarını yansıtmayan yasalar, ekonomik doktrinler içe kapanıp Ortadoğu Balkanlar Uzakdoğu ve Afrika da ki ortak değerlerde buluşacağımız insanlarla bir köprü kuramayan siyasi yapılar yok olmaya mecburdur düşüncesiyle siyasi kimliğimin oluşmaya başladığını söyleyebilirim.

Siyasete nasıl girdiğim konusunda; aslında ben hep inandığım değerler için her platformda siyasi bir duruş sergiledim. Üniversitelerimde hep düşünce kulüplerin de aktif görevler aldım. 2009 yılında AK Parti İstanbul İl gençlik kollarında görev alarak siyasete girdim.

Neden Ak Parti?

Ak parti bir dava hareketidir. Kurulduğu günden itibaren toplumun ne kadar kanayan yarası varsa popülizmden uzak sonuç odaklı hareket etmiştir. Bunu Kürt meselesinde Alevi, Roman, Başörtüsü meselelerinde de görüyoruz. İnkâr ve asimilasyon olarak adlandırılan politikaların hepsini elinin tersiyle itmiş ve eşit yurttaş kavramını bir varoluş meselesi haline getirmiş bir siyasi harekettir Ak parti.

Aslında bu toplumsal değişimi size bir anımı paylaşarak anlatmaya çalışayım; 1998 yılında Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları provalarında hoca çok yorulduğumuzdan dolayı bir mola vermişti o zamanlar cd çalar yok kasetçalarlar var bir arkadaşım yanındaki Ahmet Kaya kasetini çıkarıp teypte çalmaya başladı. Dün gibi hatırlıyorum tam ‘beni buralarda arama anne” sözü bitmemişti. Arkadan arkadaşımın ensesine sert bir tokat geldi. Vuran hocamızın da bize açıklaması aslında bugün demokratikleşme ve birbirimizi anlamada ne kadar yol aldığımızı açıklar nitelikteydi. Bu “Ermeni’yi niye dinliyorsunuz !” İşte bu ırkçı toplumsal algılardan, ötekini anlayan, saygı duyan bu toplumsal ilerlemeyi ve gelişmeyi Ak kadrolara borçlu olduğumuzu düşünüyorum. İşte neden Ak Parti sorusunun cevabı da bu hatıram da yatıyor, toplumsal barışı sağlamak hele ki bu coğrafyada çok zor zanaattır. Zaten son yıllarda ki darbe girişimleri de gösteriyor ki, dini motiflerle kendini gizlemeye çalışan paralel bir çete ve terör devleti İsrail’in de içinde bulunan bir koalisyon bu harekete savaş açmışsa, ben doğru yoldayım.

Özer bey sorularımızı cevapladığınız için teşekkür ederiz Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

Ağrılılar müsterih olsun, teşkilatlarımız partimize layık olan adayları belirleyip genel merkezin takdirine sunacağından eminim. Bu dava Ahmet Davutoğlu hocanın önderliğinde nice zaferler yaşayacaktır. Bizler aday oluruz olmayız ama bu hareket 2023’lere 2071’lere kadar var olacaktır.    

www.agrininsesi.com
Anahtar Kelimeler: ÖZER ASLAN’LA RÖPORTAJ

    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv