Rıdvan AYDIN AĞRI HDP ADAY ADAYI Barış hemen şimdi

Rıdvan AYDIN AĞRI HDP ADAY ADAYI Barış hemen şimdi

01 Mart 2015 Pazar 22:58
Rıdvan AYDIN AĞRI HDP ADAY ADAYI Barış hemen şimdi

 Çoğumuz bu sloganı biliyoruz. Bu sloganı 1996 dan beri biliyor ve hatırlıyorum. Barışı gerçekleştirmek savaştan daha zordur. Bedel ve emek ister. Kürtler bu Barış için gerçekten bedel ödedi zindanlarda yıllarını çürüttü. Kürtler arasında “Barış” ismi en çok kullanılan özel isimlerden olup bir çok stranglarında(şarkı) “aşıti” geçer. Hatta “aşıti-barış” diye nice Kürt genci polisin amansız copundan gazından tazyikli suyundan nasibini almıştır. Ben de bunlardan biriyim işte.

Evet gerçekten “Barış” istiyoruz eşit ve hür bir “Barış”.Kürtler açısından barış ekmek ile su gibi temel ihtiyaçlardan biridir. Barış bölgedeki ekonomiden önce gelen bir özelliktir. Bu açıdan yıllardan beri Kürtler’in barış talepleri dün hükümet ve HDP heyetinin ortaklaşa açıkladığı bildiri ile hayat bulacağına inanıyorum. Aslında inanmak zorundayız. Niçe’nin “umut işkencenin uzatımıdır” deyimini bile umursamamak lazım.

Çünkü otuz yılı aşkın bu savaş diliminde denenmeyen tek şey kaldı o da “Barış”tır. Kürt Halk önderi Sayın Abdullah Öcalan’nın mimarı olduğu “Barış” sürecini sahiplenmek bu temelde çalışmak gerekir. Medyada silahlara veda diye geçtiysede aslında durum bu değildir. Türkiye koşullarında silahsız demokratik siyaset anlamını taşımaktadır. Zira yakın tarihte “Şengal” katliamı “Rojava-Kobani” saldırıları Kürtleri koruyacak bir ordu ve silaha ihtiyaç olunduğunu gösteren en canlı en yakın olaylardır. Haliyle kişisel olarak gördüğüm şudur: PKK’nin silah bıraktığı değil,

Türkiye’de çatışmasız silahsız demokratik siyaset öngördüğüdür. Bunun tersini düşünmek Kürtleri Ortadoğu gibi kaynayan kazanda milliyetçi arap ve taşeronların bulunduğu bölgede tek başına savunmasız kimsesiz bırakmak gibidir. Medyada ve hükümete yakın kaynaklar durumu “silahlara veda” şeklinde geçip twetırda gündem yapmaları manidardır. Kürtler gerçekten barış istiyor PKK’de son birkaç yıldır çatışmasızlık örneğini göstererek samimiyetini ortaya koymuştur.

Kürtlerin barış taleplerine umarım AKP hükümeti samimi davranır süre gelen bu savaş durur genç hayatlar ölmez. Aksi taktirde AKP hükümeti bunu bir seçim yatırımı olarak görür değerlendirir Kürt oylarını devşirme hesapları içinde olursa hepimiz zararlı çıkacağımız kesindir. Bu temelde AKP bir an önce bu “iç güvenlik yasası”nı geri çekmelidir. Fikir-zikir çatışmasına gerek yok. Barışa samimiyse pratiğiyle bunu göstermelidir. İç güvenlik yasasında yasaklanması düşünülen yöresel giysi ve puşi gibi benzer antidemokratik yasaları derhal geri çekmelidir.

Aksi taktirde bu yasaların geçmesi AKP nin halkı kandırdığı barış diye bir derdi olmadığı, tam tersine günü birlik hesaplar içinde olup seçim sürecinde “Barış” projesiyle Kürt seçmenden oy alma hesaplarını gizlediği maskesi düşer. AKP “Barış” ı sahiplenir otuz yıllık savaşı barış ile sonuçlandırır eşit özgür vatandaşlığa dayalı yasaları yapar düzenlerse bu hem insanlık için hem kendisi için çok olumlu sonuçlar yaratacaktır. Yaşasın Barış yaşasın Halkların Kardeşliği
Eğitim Sen Ağrı Şube Başkanı Rıdvan AYDIN AĞRI HDP ADAY ADAYI

www.agrininsesi.com

    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv