banner154

Sakık ve Kubilay: Kazanan Ağrı halkı oldu

Seçim sonuçlarına göre galibiyetleri kesinleşen BDP Ağrı Belediyesi eş başkanları Sırrı Sakık ve Mukaddes Kubilay, Başbakan Erdoğan’ın kendilerini hedef alan açıklamasına yanıt verdi.

Sakık ve Kubilay: Kazanan Ağrı halkı oldu

Kubilay, Ağrılı kadınların ‘BDP kadınları eve kilitliyor’ diyen zihniyete karşı iradesini ortaya koyduğunu belirtirken, Sakık ise “Ağrı halkı, Sayın Öcalan’ın barış ve demokrasi siyasetini hayata geçiren projesinden yana tercihini kullandı. Ağrı halkı Başbakan’ın söylemlerine bir cevap verdi. Kazanan Ağrı halkı oldu” dedi.

Ağrı'da Seçimler İptal , Sırrı Sakık'ın Açıklaması30 Mart seçimlerinde oylarının gasp edilmesine, o günden bu yana Ağrılı seçmenler üzerinde AKP’nin oy almak için kurduğu her türlü baskı ve kandırmasına ve Başbakan Erdoğan’ın kendilerini hedef alan açıklamalarına karşı Ağrı’da büyük bir fark ile seçimi kazanan BDP’li Sırrı Sakık ve Mukaddes Kubilay, Başbakan’a cevap verdi. Ağrı’da 30 Mart’tan önce de sonra da sadece AKP’li adayına karşı değil, devasa devletin ve iktidarın tüm imkanlarına, medya ordusuna karşı mücadele etiklerini belirten Sakık, tüm bunlara rağmen Ağrı halkının iradesini ortaya koyduğunu, bunun için de 7′den 77′ye tüm Ağrı halkını canı gönülden selamlıyor ve teşekkür ettiğini söyledi.

‘Sayın Başbakan’ın talihsiz açıklamasını orada bırakacağız biz önümüze bakacağız’

Sakık, “Sayın Başbakan’ın bize yönelik yaptığı tahlisiz konuşmayı oraya bırakıyoruz, biz artık önümüze bakacağız, bu onurlu ve kadim halka layık olmaya çalışacağız. Bugünkü Ağrı seçiminde, halk artık demokratik siyasetin hayata geçmesi gerektiği mesajını verdi. Ağrı halkı yıllardır Kürt kimliğini, barış ve vicdanı zedeleyen siyasetten değil, barış, demokrasiden yana tercihini kullandı. Ağrı halkı, Sayın Öcalan’ın 2013 Newrozu’nda açıkladığı barış ve demokrasi siyasetini hayata geçirme ve barış sürecinden yana tercihini kullandı” dedi.

‘Ağrı halkı Başbakan’ın yürüttüğü siyasete artık dur dedi’

Seçim sonucunun aslında Başbakan’ın söylemine bir cevap olduğunu da söyleyen Sakık, “Ağrı halkı Sayın Başbakan’ın ve hükümetin yürüttüğü siyasete ‘artık dur’ demek istedi ve bugün bu sonuç ortaya çıktı. Aslında kazanan bizim yada partinin kazanımı değil, Ağrı halkı kazandı” diye konuştu.

‘Ağrı halkı yıllardır kendisini yok sayan zihniyeti sandığa gömdü’

Mukaddes Kubilay ise, Başbakan ve AKP yetkililerin seçim süreci boyunca birçok talihsiz açıklamaları olduğunu belirterek, “Ama halk bugün gereken cevabı verdi. Bugüne kadar yaptıkları yalan siyaseti Ağrı’da da yapmaya çalıştılar ama Ağrı halkı bunların yalanlarına kanmadı. Ağrı halkı yıllardır kendisini yok sayan bu zihniyeti sandığa gömdü. AKP’nin BDP kadınları kapıların arkasına kilitliyor yalanı da ortaya çıktı. Çünkü Ağrı kadını iradesini ortaya koydu. Ağrı’da kadın kendi kimliğine kendi özgürlüğüne sahip çıktı. Bu sabahtan beri AKP bakanları ve polisleri halkı çok baskı altına aldı. Ama halk bunların zulmüne boyun eğmedi. Hileleri tutmadı. Halk kazandı. Halkın iradesi ortaya çıktı. Ben Ağrı halkına ve kadınına çok teşekkür ederim, zafer halkın oldu” dedi. 

www.agrininsesi.com

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2014, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER