Su Hayattır.

Su Hayattır.
Geçtiğimiz hafta Cuma Namazı hutbesinde "Su, Hayattır ve Şifa Kaynağımız" konulu hutbeler okundu. Daha sonra yağmur duası yapıldı.
 
Bu sene ülke genelinde yağışların az olması hasebiyle kuraklık sinyalleri ister istemez tedirgin edici boyutlara erişti.
 
Korona virüs pandemi salgını gibi büyük bir musibet ile mücadele edilirken, bir de kuraklıkla birlikte su sıkıntısı ile karşılaşmak var olan sıkıntıyı çok daha arttıracaktır.
 
Birleşmiş Milletler ve UNESCO başta olmak üzere alakalı kuruluşların raporlarına göre, dünyada ve Türkiye'de artan nüfus, global ısınma, kuraklık gibi nedenlerle her geçen yıl suya olan talep artarken, tatlı su kaynakları da azalıyor.
 
O bakımdan her konuda olduğu gibi su israfına da bitirmek gerekir. Yapılan bir araştırmada Türkiye'de her 4 kişiden birinin aşırı su tüketiminde rastgele bir tedbir almadığı ve su israfına duyarsız olduğu belirlenmiş.
 
İsraf edenleri, duyarsız olanları uyarmak, tasarrufu teşvik etmek, tasarrufun hem dini hem de ulusal görevimiz olduğunu asla aklımızdan çıkarmamak gerekir.
 
Cuma hutbesinde de belirtildiği gibi “Dinimiz İslam, suyu ölçülü kullanmayı ve israf etmemeyi buyurur.
 
Nitekim Resûl-i Ekrem (s.a.s), bir sahabinin abdest alırken fazla su kullandığını görünce, “Bu ne israf!” diyerek onu ikaz etmiştir.
 
Sahabinin “Abdestte de israf olur mu?” suali üzerine “Evet, akan bir nehirde (abdest alıyor) olsan dahi!” diye cevaplamıştır.
 
Peygamberimizin bu ikazı, suyun kulluk görev kasıtıyla bile olsa hiçbir zaman israf edilmemesi şart olan nadide bir nimet olduğunu bize anımsatmaktadır.”
 
İslam’da israf, ayet ve hadislerle yasaklanmıştır.
 
Nitekim: “Yiyiniz, içiniz, lakin israf etmeyiniz. Zira Allah israf edenleri sevmez.” ayeti ve Peygamber Efendimizin: “Böbürsüz ve israf etmeden yiyiniz, giyininiz ve sadaka veriniz.” sözü ile israfın ne kadar kötü bir şey olduğunu ortaya koymuştur.
 
Küresel ısınma, değişen abuhava koşulları ve yağışların az olması, yalnızca tarım alanında değil içme suyu tedarik edilen barajlarda da su düzeylerini azaltmaya hızla devam ediyor. Buna karşılık her şeyde olduğu gibi içme suyu israfı da her alanda aynı hızla devam ediyor.
 
Netice olarak; sıkıntıya muhatap olmadan her alanda her an hissederek tasarrufa uymak, bu konuda önlemli olmak zorundayız.
 
Bunca negatifliklerin yaşandığı, salgın hastalığın her geçen gün canlar yaktığı, bir yudum suya, bir dilim ekmeğe muhtaç olan milyonlarca insanın var olduğu bir Dünyada tüketirken, “Yiyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz. Zira Allah israf edenleri sevmez.” ayetini hiç akıllardan çıkarmayalım.
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 01:26
banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER