TELEFONLU ÇOBANLAR

“Eski Çobanların Günahı Neydi”

14 Ağustos 2015 Cuma 10:34
TELEFONLU ÇOBANLAR

 Nerede o eski çobanlar. Hayvanların peşinde koştururken tabanlarına kara sular inerdi. Tehlikelere karşı korunmaları, ya da patronlarla iletişime geçmeleri ise an meselesi olmuş.

Şimdiki çobanların çoğunun altında bisiklet var. Sağa sola kaçan hayvanları yorulmadan bisikletle takip ediyorlar ve kaybolmalarına fırsat vermiyorlar. Sürüden ayrılmak zorunda kaldıklarında ise yine bisiklet sayesinde kısa sürede işlerini görüp sürülerinin başına gelebiliyorlar. Böylece sürünün güvenliği çok daha sağlıklı temin ediliyor.

Öte yandan, çobanların tamamında artık cep telefonu da var. Çobanlar patronlarına duyurmak istedikleri konuları anında bildirebiliyorlar. Kumanyaları (cıri)  bittiğinde ya kendilerine bir şey lazım olduğunda patronlarını arayarak anında bu ihtiyaçlarını giderebiliyorlar.

Çobanların bu konforları, “eski çobanların günahı neydi” dedirtiyor. Eski çobanlar günlerce dağlarda habersiz kalıyorlardı. Hayvanların peşinde koştura koştura ayaklarına kara sular inerdi. Üstelik aldıkları ücret ise bu günkü ücretlere nazaran çok düşüktü.

/resimler/2015-8/13/1153378655375.jpgkaynak:dogubeyazıtgazetesi

    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv