Tutak'ın otuz yıllık geleceğini garanti altına almış olduk.

Tutak'ın otuz yıllık geleceğini garanti altına almış olduk.

Tutak Belediye Başkanı Bülent Duru Tutak İlçesinin en çok güneş alan ve Kuş Tepesi olarak bilinen mevkisinde belediyenin imkanları ile kurdukları Güneş Enerjisi Santralinin bitimini havai fişek gösterileri ile duyurdu.

Tutak İlçemiz de ve bölgemizde güneşlenme süresi oldukça yüksektir. Ağrı’nın yüksek güneşlenme süresini ve güneş radyasyonu fazlalığını değerlendirmek amacıyla 1 MGW Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrali Merkezimizin Kurulumu belediyemiz tarafından yapıldı. Bu yatırımlar kapsamında tutak ’da gerçekleştirilen ve kurulu gücü 1 MW olan güneş enerjisi santrali yaklaşı olarak 7 milyon tl mal oldu.

Bu yatırım bizim için hayal olarak görülürken şimdi gerçek oldu. Yılın yarısı kar örtüsü ile kaplı şehrimizde , yenilenebilir enerji projesi yatırımını en kısa sürede tamamlayarak elektrik üretimine başladık.” Bölgede örnek bir projeyi de hayata geçirdik.

Ağrı ili tutak ilçesinde 1150 kWp gücünde arazi tipi güneş enerjisi santralinin kurulumu ve ön kabulü tamamlanmıştır. 4 bin 350 adet SPE 270-60P gücünde panel ve 12 adet KACO blueplanet 50.0 TL3, marka modelli invertör kullanılan GES projesinin kurulumu tamamlanmış, Bu da yıllık 240 bin dolar bir tasarruf sağlayacak.

1.050.000 kWp GES kurulumu ile yılda ortalama 400 hanenin elektriği yenilenebilir enerji ile karşılanabilmekte ve yılda ortalama 763 ton CO2, 1.5 ton SO2 ve 1.3 ton NOx gazı emisyonu azaltılabilmektedir.1.650.000 kWp gücündeki GES’de günde ortalama 2876,50 kWp, yılda ortalama 1.050.000 kWp elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor. Yatırımın olduğu güneş enerjisi santralinin ortalama 2 yıl içerisinde kendisini amorti etmesi öngörülüyor. Ayrıca güneş enerjisi santralinde üretilen elektrik enerjisinden her bir ihtiyaç fazlası KW için 13,3$/cent elde edebilecek ve “bağlı olduğu dağıtım şirketine, elektrik satışı yapılacak. Yenilenebilir enerji tesisiyle, Tutak’ın elektrik ihtiyacının %13’lük kısmını karşılacaktır.

Göreve geldiğimiz ilk günden beri hayali kurduğumuz en büyük yatırımımız olarak baktığımız Güneş Enerjisi Santralinin kurulması ile Kadim kentimiz Tutak’ın 30 yıllık geleceğini de garanti altına almış olduk.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2020, 15:24
banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER