Utançlarla dolusun Türkiyem

Utançlarla dolusun Türkiyem

23 Şubat 2015 Pazartesi 16:41
Utançlarla dolusun Türkiyem
 Türkiye'de yıllarca haksızlığa uğrayan, zulüm gören çok kesim var; Kürtler, Aleviler, Başı örtülü hanımlar, öğrenciler, emekçiler... Geçmişin defterlerine göz atıyorum da yetişen her nesli kırıp geçmişsin Devlet Baba. Darbelerle, çeşitli sindirim politikalarıyla hak devlet arasında kalın duvarlar örmüşsün.

Devlet Baba; özgürlük isteyenleri dövdün, bağımsızlık diyenleri astın, demokrasi talep edenleri hapsettin, işkence ettin, ezdin... vurursam, asarsam, sustururum boyun eğdiririm sandın. Gencine düşman bir ülke yarattın. ''Vatan sana canım feda'' diye yetişen nesil, senin hoyratlığına kurban gitti.

Ülkesine hissi bağı kalmayan bu nesli sen yetiştirdin! 1960-70 yıllarında ''Tam Bağımsız Türkiye'' için üniversitelerde mücadele veren gençleri sen astın. 1980 Darbesinde sen meşrulaştırdın. Mamak, Metris ve Diyarbakır cezaevlerinde insanlık onurunu ayaklarına alanları izlemekten sıkılmadın. başında ki örtüden dolayı kız çocukların ellerinden eğitim haklarını sen aldın, meclisten atılmalarına seyirci kaldın.

Sivas'ta, Maraş'ta, Madımak'ta Alevi katliamlarının üzerine gitmedin. Cemevlerini ibadethane olarak tanımadın, inançlarından ötürü toplumda Alevilerin dışlanmasına ses çıkartmadın. Jitem ve diğerlerinin seher vakti evlere girip, bir dağın başında sorgusuz- yargısız infaz edilen yurttaşlara sahip çıkmadın. Kürtleri kendi anadillerinde türkü söylemekten men ettin, meclisten alıp hapse gönderdin. köylerini yakıp, ateşe verdin.

Kadın cinayetlerine, tecavüze, cinsel istismara yönelik yetersiz ve gereğin uzağında önemler aldın. İşçi ölümlerine ''fıtrattır'' dedin. Gazeteci ölümlerini örttün. Ülkesine hissi bağı kalmayan bu nesli sen yetiştirdin. İdam ettiğin gençler bu gün senin demokrasinin kara bir lekesidir.

Cezaevlerinde fosseptik havuzlarında işkence etiğin, fiştin askılarında sakat bıraktıkların bir utançtır senin için. Başın da ki örtüye dil uzatıp, eğitim haklarını ellerin aldıkların bir utançtır senin için. inançlarından ötürü yakılıp, öldürülen Aleviler için bozmadığın sesizliğin ve umursamazlığın bir utançtır senin için.

Oğlunun kemiklerini bile çok gördüğün Cumartesianneleri bir utançtır senin için. Ana dilinde türkü söylemekten men ettiğin, sürgün ettiğin gurbette memlekete hasret gidenler bir utançtır senin için.

Kadın cinayetlerine, tecavüze, cinsel istismara yönelik almadığın önlemler bir utançtır senin için. Sedye kirlenmesin diye endişe eden işçi bir utançtır senin için.

Kalemi kırılan her gazeteci bir utançtır senin için. Millet olarak en son neye sevindik? Hatırlamıyoruz. Utançlarla dolusun TÜRKİYEM...

    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv