Vali Açıkladı vakıaların kaynağını biliyoruz..

Ağrı Valisi Süleyman Elban, korona virüs ile ilgili Ağrı’nın durumunu değerlendirerek vaka sayısı ile ilgili bilgi verdi.

Vali Açıkladı  vakıaların kaynağını biliyoruz..

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uzun bir süredir ibadete kapalı olan Ulu Cami'nin yeniden ibadete açılmasıyla, vatandaşlar ile birlikte Cuma namazı kılan Elban, namazın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Vali Elban, Ramazan Bayramı ile birlikte bazı yayın organları ve sosyal medya hesaplarından, kentteki koronavirüs vaka sayısının arttığı ve vaka sayısının 2 yüze ulaştığına ilişkin çıkan haberler üzerine sorulan soruya yanıtlayarak haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

“Endişe verici bir düzeyde sıkıntı yok“

Ağrı Valisi Elban, yaptığı açıklamalarda kentte endişe edilecek bir durumun olmadığını ve son günlerde görülen vakaların ise yurt dışı bağlantılı bir vatandaştan kaynaklı olduğunu belirtti. Elban, “Ağrı’nın vaka sayısı açısından Türkiye'de en iyi illerden birisi. Şu anda da çok ciddi bir sıkıntımız yok. Ancak biz bu günlerde vaka çıkmasını beklemiyorduk. Vaka sayısı neredeyse sıfır olmasını bekliyorduk. Bu doğrultuda da bayram günleri böyle bir duruma geleceğimizi düşünüyorduk. Ancak yurt dışı kaynaklı bir vatandaşımız kendisi hem taziye hem de ev ziyaretleri nedeni ile belli sayıda vatandaşımıza bulaştırması söz konusu oldu. Ama kamuoyunda anlatıldığı gibi ya da sosyal medyada dolaşan haberlerde olduğu gibi bir durum söz konusu değildir. Endişe verici bir düzeyde sıkıntı yok. “İfadelerini kullandı.

“Ağrı'da vaka sayısı 30 civarında“

Doğubayazıt, Patnos, Diyadin, Taşlıçay, Hamur, Tutak ilçelerinde herhangi bir korona virüs vakası olmadığını sözlerine ekleyen Vali Elban, konuşmasında, “Öncelikle bunu söyleyeyim. İlimize bağlı Doğubayazıt, Patnos, Diyadin, Taşlıçay, Hamur, Tutak ilçelerinde her hangi bir vaka yok. Bahsedilen vatandaşımız il merkezinde oturan bir vatandaşımız. Bu vatandaşımızın da Eleşkirt ilçemizin köyü ile irtibatı var. Dolayısıyla vakalarda bu vatandaşımızın aile çevresinde ve Eleşkirt'te irtibatlı olduğu köyde var. Şu anda da zaten Eleşkirt ilçemizde bağlantılı olan iki vakamız var. Bu köyler de karantina altında. Toplam vaka sayımız ise şu anda 30 civarında. Bu vakaların hepsi de ayakta tedavi ediliyor.“ Şeklinde konuştu.

Ağrı’da genel olarak endişe verici bir durumun söz konusu olmadığını kaydeden Vali Süleyman Elban, konuşmasına şunları ekledi:

“Vakaların herhangi birinde kritik bir durum söz konusu değildir. Yani hastanede olsalar bile herhangi bir yoğun bakımlık durumları söz konusu değildir. Artık mevsim gereği de virüsün etkisi de kırılıyor. O yüzden endişelenecek bir durum yok. Muhtemelen önümüzdeki haftalar itibari ile rakamlar bizim bayramda beklediğimiz düzeye iner. Ancak öyle söylendiği gibi 2 yüz ya da 3 yüz gibi vaka sayısı yok. İyi tarafı da şu ki vakanın kaynağını biliyoruz. Bulaşan kişileri biliyoruz. Şu anda çıkan vakaların tamamı da bu kişinin etrafından çıkan vakalar. Bunlarda kontrol altında."

banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER