Ağrı İl Hıfzıssıhha Kurulu nerede ?

Ağrı İl Hıfzıssıhha Kurulu nerede. Yoğurttan ekmeğe, ruhsattan hijyene denetimlerin sıklaştırılmasını öngören kararlarda sayıları hızla çoğalan balıkcıların ve balıkların denetlenmesi yine unutuldu?

Ağrı İl Hıfzıssıhha Kurulu nerede ?

www.agrininsesi.com olarak soruyoruz ?

Ağrı İl Hıfzıssıhha Kurulu nerede. Yoğurttan ekmeğe, ruhsattan hijyene denetimlerin sıklaştırılmasını öngören kararlarda sayıları hızla çoğalan balıkcıların ve  balıkların denetlenmesi yine unutuldu?
 

İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarında açıklanan.  ruhsatsız gıda üretimi engellenmesi. Bu amaçla haftada 2 gün denetim yapılması. Deterjan kaplarında yoğurt satışı engellenmesi ve ekmeğin kalitesi arttırılması. Bu ve bunun gibi bir çok karar neden alınmıyor.

RUHSATSIZ GIDA ÜRETİMİNE SIKI TAKİP NEDEN YAPILMIYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü denetim elemanlarınca neden denetimler yapılmıyor yapılacak kontrollerde Gıda İmal yeri olarak faaliyet gösteren bir kısım işyerlerinin ruhsatsız olarak faaliyet gösterdikleri . Bu tür işletmelerin sağlıklı ve hijyenik ortamlarda faaliyet göstermelerinin önüne geçilemiyormu, kontrol ve denetim hizmetlerinin periyodik aralıklarla sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi ve kayıt altına alınabilmesi açısından Belediye Zabıta Müdürlüğü elemanlarınca ruhsatsız olarak faaliyet gösteren Sıhhi ve Gayrı Sıhhi Müesseselerin tespit edilerek ruhsatlandırılmalarının sağlanmasına yönelik bildirimde bulunuluyormu.


HAFTADA 2 GÜN DENETİM YAPILMASI NEDEN OLMUYOR

Ağrı?da bulunan Gıda Üretim, Satış ve Toplu Tüketim Yerlerinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü denetim elemanları ile Belediye Zabıta Müdürlüğü elemanlarından oluşan bir ekip tarafından haftada iki gün rutin olarak teknik ve hijyenik yönden denetimlerinin neden yapılmıyor.


BALIK PAZARI OLMAYAN AĞRI?DA "BALIKLAR SAĞLIKSIZ  ŞEKİLDE SATILIYOR"

Yine Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü denetim elemanlarınca bilinen; sabah saat: 06.00 - 07.00 sıralarında ilimize nereden geldiği belli olmayan ve  Belediye iş hanı civarlarına  kamyonla getirilen balıkların, herhangi bir kontrol ve denetime tabi tutulmadan perakendecilere dağıtıldığı tespit edildimi. Toplum sağlığının korunarak denetim altına alınması açısından Belediye Zabıta ekiplerince bu balıkların Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü denetim elemanlarınca kontrolden geçirilmeden piyasaya arz edilmesi neden önlenemiyor, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce de denetim için gerekli programın yapılmasına ilişkin karar neden alımıyor.

 YOĞURDA DA SIKI DENETİM NEDEN GELMİYOR

Yapılan piyasa kontrollerinde, eski meydan pazarı, deterjan kovaları ile boya kovalarının yoğurt kovası olarak kullanıldığı tespit edilmiş olup, bu durum sağlık açısından önemli bir risk oluşturduğundan, Belediye Zabıta ve Tarım İl Müdürlüğü denetim elemanlarınca yapılacak denetimlerde, bu tür kaplarda yoğurt satışının önlenerek, yoğurtların sağlıklı, dönüşümsüz ve tek kullanımlık kaplarda satışa sunulmasının sağlanması, bu tür kaplarda gelen yoğurtların gerekli önlemlerin alınması, ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce uygun yerlere halkımızı ve işletmecileri uyarıcı ve bilgilendirici  afişlerin asılmasına yönelik görüş belirlenmiyor.

EKMEĞİN KALİTESİ NEDEN YÜKSELTİLMİYOR

Son olarak Ağrı?da somun ekmeği kalitesinin yükseltilmesi için başta Fırıncılar Odası Başkanlığı olmak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü / Kontrol Şube Müdürlüğü ile Belediye Zabıta Müdürlüğünce işbirliği içerisinde Kaliteli ekmek üretimine yönelik broşür hazırlanarak  Fırın esnafı ziyaret edilip, bu konuda esnafa eğitim yapılmasına karar verilemezmi.
 

Haber:Alirıza AYDEMİR

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2012, 19:11
banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER