Ağrı'da, hayat, boyu ,öğrenmenin, desteklenmesi, programı ,eğitimi, başladı.

Ağrı'da Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitimcilere Almanya modeli Eğitim verilecek

16 Ekim 2010 Cumartesi 19:07
Ağrı'da, hayat, boyu ,öğrenmenin, desteklenmesi, programı ,eğitimi, başladı.

AB destekli Türkiye'de ve Ağrı'da ilk;Ağrı'da Halk Eğitim  Merkezleri ve Mesleki Eğitimcilere Almanya modeli Eğitim verilecek.
Ağrı'da hayat boyu öğrenme programı eğitimleri başladı, Ağrı'dan Almanyaya 20 kişilik Eğitimci "Avrupa yeterlilikler çerçevesinde mesleki eğitim kapasitesinin geliştirilmesi" projesi eğitimi alarak Ağrı'da uygulayacak.
Ağrı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından "hayat boyu öğrenme hibe programı" projesi tanıtımı eğitimi Proje Uzmanı Faik Demirtaş tarafından verilmeye başlandı.
Ağrı Merkez Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Avrupa yeterlilikler çerçevesinde mesleki eğitim kapasitesinin geliştirilmesi" projesi tanıtımı Ağrı Halk Eğitim Merkezinde yapıdı.
Proje Tanıtımını Yapan Ağrı Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat okulu Müdürü Metin Karakoç ve Proje danışmanı Fayik Demirtaş ilk eğitim programını katılımcılara anlattı. Tanıtım Başlangıcında Ağrı Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz'da hazır bulundu.
      Karakoç, yaptığı açıklamada Projemiz Ağrı Halk Eğitim Merkezi sahipliğinde, Ağrı Anadolu Meslek Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi, Ağrı Kız Meslek Lisesi, ,Patnos Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi, Doğubeyazıt Çok Programlı Lisesi, Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası ve Ağrı Esnaf Sanatkar Odaları Birliği ortaklıkları ve Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğünün iştirakçi ortaklığı ile  yürütülecek olup doğrudan yararlanıcı  20 kişi olup 7 kuruma, il genelinde ise, 24 okul ve mesleki eğitimle ilgili kuruma ve toplam 16566 faydalanıcıya destek verecek bir projedir.

  Projemiz Ağrı ilimizde mesleki öğretim kurumlarında görev yapan mesleki eğitim yöneticileri ve öğretmenleri ile sosyal ortaklarımızın ?Avrupa Yeterlilikler Çerçevesinde Mesleki Eğitim Kurumlarının Kapasitesinin Geliştirilmesi? konusunda eğitimlerini sağlayarak, eğitimde kalitenin artırılması ve kişilerin yerel, bölgesel, ulusal ve sektörel ihtiyaçlar doğrultusunda ulusal ve uluslara arası yeterliliklere uygun olarak hayat boyu öğrenim almalarının desteklenmesi.
Proje ortağı okullardaki meslek dersleri öğretmenleri ve mesleki eğitimle ilgili tarafların personelinin yurt içinde ve yurt dışında modüler program hazırlama, uygulama, kurumların akreditasyona hazırlanması konularında eğitimlerinin sağlanarak eğitimde kalitenin artırılması ve ulusal ve uluslar arası yeterliliklere ulaştırılması, Ağrı ili ve ilçelerindeki toplam 220 meslek dersleri öğretmenlerinin tamamının benzer konularda eğitimleri, 5 Meslek alanına ait 5 yeni modül programın hazırlanması , 20 Yararlanıcının  yurt içinde eğt. 20 Yararlanıcının yurt dışında eğt.Eğitim konuları:
Ulusal-Uluslar arası Meslek Standartları, Eğitim Standartları, Ulusal ve Uluslar arası yeterlilikler,Meslek analizi,Modüler Program, Çerçeve Eğitim Programları, Meslek seviyeleri, Avrupa yeterlilikler çerçevesi,Mesleki eğitimde ölçme ?değerlendirme sertifikalandırma, Modüler program uygulamaları ve okulların akreditasyona hazırlanması, rehberinin hazırlanması 1000 adet basılması ve tüm okullara dağıtılması, Ağrıdaki 5 mesleki eğitim kurumunun akreditasyona hazırlanması ve MYK?ya müracaat edilmesi,Mesleki eğitim kurumları, ilgili meslek odaları, işletmeler ve STK?lar arasında işbirliklerinin geliştirilmesi, Kişilerin ulusal ve uluslar arası yeterlilikler çerçevesinde hayat boyu öğrenim almalarının desteklenerek yerel, bölgesel, ulusal ve sektörel istihdam ihtiyaçlarına uygun işgücünün yetiştirilmesi, Böylece okullarımızın ve kurumlarımızın kapasitelerinin geliştirilmesi desteklenerek, ulusal ve uluslara arası yeterliliklere uygun mesleki eğitim yapılması sağlanacak, kurumlar arası işbirliği geliştirilerek yerel istihdam ihtiyaçları doğrultusunda eğitim planlama ve uygulama becerileri geliştirilecek, ulusal ve uluslar arası boyutta benzer uygulamaların transferi yapılacak ve işbirliği süreci geliştirilerek kişilerin hayat boyu öğrenme ihtiyaçları AB ülkelerinde yapılan uygulamalar paralelinde desteklenecektir. Projemizin uygulama süresi 12 ay olup genel çıktıları aşağıda belirtilmiştir.
1-20 öğretmen ve personelin yurt içinde ve yurt dışında eğitimleri,
2-İlimizdeki 220 Mesleki eğitimle ilgili personelin eğitimi,
3-Öğretimi yapılan 5 meslek alanı için 5 yeni modül program, araç ve gereçlerinin hazırlanması,
3-Proje ortağımız 5 okulun modüler uygulamalar doğrultusunda akreditasyona hazırlanması ve MYK?ya müracaat edilmesi,
4-??Modüler Program Uygulamaları ve Kurumların Akreditasyona Hazırlanması ??için  bir  rehber kitapçık hazırlanması 1000 adet basılarak, ilgililere ve ilimizdeki tüm mesleki okullara dağıtılması,
5-İlimizdeki yaygın ve örgün tüm mesleki eğitim kurumlarında eğitim alan toplam 16566 kişiye daha kaliteli eğitim sağlanacaktır.
6- İlimiz genelinde toplam 24 yaygın ve örgün mesleki eğitim kurumu ve 2 mesleki eğitimle ilgili STK?larının kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi desteklenecektir.
7-Proje okullarımıza ekipman alınması, sağlanacaktır dedi.
Karakoç, 12 ay sürecek Proje Kapsamında 20 öğretmen, 5 okul Müdürü, 220 mesleki Eğitim Personelinin çalışacağı projede, Proje Bedeli 149 bin 015 Avro olup, yüzde 90 hibe olan Proje sözleşme makamından 131 521 Avro olarak talep edilerek Proje sonunda 16 566 kişi faydalanması sağlanacaktır dedi.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  TÜMÜ Yazarlar
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Linkler
  AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv