Halkoyunları Türkiye Finali Muhteşem Sona Erdi

Ağrı?da yapılan Ortaöğretim Kurumlar arası Stilize Dal Halk Oyunları Türkiye Finali'nde Diyarbakır Fatih Lisesi birinci oldu

Halkoyunları Türkiye Finali Muhteşem Sona Erdi

Ağrı?da yapılan Ortaöğretim Kurumlar arası Stilize Dal Halk Oyunları Türkiye Finali'nde Diyarbakır Fatih Lisesi birinci oldu. Milli Eğitim Bakanlığı ve Okul İçi Beden Eğitimi Spor-İzcilik Daire Başkanlığı ve Ağrı Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen Ortaöğretim Kurumlar arası Stilize Dal Halk Oyunları Türkiye Finali, Vali Kutlu Aktaş Spor Salonu'nda yapıldı. Gaziantep, Antalya, Bursa, İstanbul, Diyarbakır, Iğdır, Amasya ve İzmir illerin ekipleri katıldı.


Yarışmaya katılan tüm okulların müzik eşliğinde seremoni gösterisi yapmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Açılış konuşmasını yapan Okul İçi Beden Eğitimi Spor-İzcilik Daire Başkanlığı Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Şube Müdürü İ.Halil Ağaçkanlı,?Bakanlığımızca, yarışmaları düzenlemekteki amacımız; kültürümüzün bir ürünü olan Halk Oyunlarımızın yayılıp, yaşatılmasını ve aynı zamanda gençlerimiz arasında sevgi, dostluk ve kardeşlik bağlarının kuvvetlendirilmesini sağlamaktır. Bu yarışmalarla amacımız şampiyonları ortaya çıkarmak değildir. Bize, buraya kadar gelerek; kendi yöresinin oyunlarını en güzel şekilde sergileyebilmek, başarıların en büyüğüdür? diye konuştu. İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Koçak ise, Çocuklarımızın ve gençlerimizin beden, zihin ve ruh sağlığının dengeli bir şekilde geliştirilmesini, ders dışı zamanlarının olumlu faaliyetlerle değerlendirilerek her türlü kötü ve istenmeyen alışkanlıklardan uzaklaştırıp korunmalarını sağlamak amacıyla değişik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaların en önemli ve planlı olanlarından biri de her yıl düzenli olarak yapılan halk oyunları yarışmalarıdır. Halk oyunları yarışmaları, yalnızca bir sosyal faaliyet değildir. Aynı zamanda milli kültürün yaşatılması ve gelecek nesillere tanıtılması bakımından kendi kuralları çerçevesinde hatta onun ötesindeki mecralarda da gelişen bir kültür öğesidir. Çünkü geçmişi milletimizin varlığı ile denktir?dedi.Stilize dalda bu zorlu yarışmalardan başarıyla çıkan ekiplerimizi bugün burada ağırlamak ve bu yılki ortaöğretim kurumları arası Stilize Dal Halk Oyunları Türkiye Finali?nin ilimizde düzenleniyor olması bizler için ayrı bir mutluluk kaynağı odlunu söyledi. Milli Eğitimimizin temel amaç ve ilkelerini öğrencilerimize kazandırmak ve ulusal kültürümüzü benimsetmek için, bu tür çalışma ve etkinliklere önem ve değer vermek zorunluluğumuz olduğunu belirten Koçak,?Bu tür organizasyonlar okul sisteminin sadece öğretimden ibaret olmadığının ve aynı zamanda öğrenimin sosyal faaliyetlerle desteklendiğinde bir anlam ifade edeceğinin bir göstergesidir.


Konuşmalardan sonra, yurt genelinde 8 okuldan ortaöğretim kurumlarından 124 kız, 103 erkek öğrenci olmak üzere toplam 227 öğrencinin katıldığı final yarışmalarına geçildi. Renkli geçen yarışmalarda ekipler birbirinden güzel yöresel oyunları sahnelediler.


Yaklaşık 3 saat süren program sonunda; Diyarbakır Fatih Lisesi birinci, İzmir Menemen Lisesi ikinci, Antalya Hızırreis Ticaret Lisesi üçüncü oldu. Yarışma sonunda birincilik ödülünü Belediye Başkan Vekili Mustafa Yakut, ikincilik ödülünü Milli Eğitim Müdürü Turgut Koçak, üçüncülük ödülünü ise Gençlik ve Spor İl Müdürü Ayhan Yıldırım verdi. Yarışmayı, Tugay Komutanı Turgay Bakkal, Belediye Başkan Vekili Mustafa Yakut, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaşlar izledi

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 00:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER