Şehit Polis Yalçın Demir'in Baba Evinde Yas

Bitlis'in Güroymak ilçesinde menfeze döşenen kablolu bir patlayıcının, uzaktan kumandayla infilak etmesi sonucu şehit olan Yalçın Demir (24) isimli polis memurunun Ağrı'daki baba ocağına ateş düştü.

Şehit Polis Yalçın Demir'in  Baba Evinde Yas

 İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis yetkilileri ve sağlık ekipleri, Demir ailesinin yaşadığı Sıtkıye Mahallesi Yüce sokaktaki baba evine giderek acı haberi verdi. Oğlunun şehit olduğunu öğrenen baba Hasan Demir, Güroymak ilçesine gitti. Şehit polisin evinin önünde 112 ambulans ekibi beklerken, yakınları ise başsağlığı dileğinde bulundu.
Demir ailesinin beş çocuğundan ikincisi olan polis memuru Yalçın Demir'in bir hafta önce, Bolu'daki arkadaşını ziyaret ettiği, daha sonra Ağrı'ya gelerek, annesi Nuran Demir ile Güroymak'a gittiği öğrenildi. Bu arada, şehit düşen Yalçın Demir'in ağabeyi Abdullah Demir'in de Güroymak İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde polis memuru olarak görev yaptığı öğrenildi.

Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Güroymak ilçe girişinde menfeze döşenen kablolu bir patlayıcının, uzaktan kumandayla patlatıldığını belirterek, ''Patlamada 5 polis memuru şehit oldu, 3 vatandaş da hayatını kaybetti'' dedi.

Yılmaz, saldırının ardından 3 kişinin de yaralandığını ve yaralıların ambulanslarla Bitlis Devlet Hastanesinde tedavi Altına alındığını ifade ederek, ''Olayın ardından bölgede geniş çaplı Hava ve kara operasyonları başlatıldı'' diye konuştu.

Olayda hayatını kaybeden sivil vatandaşların, polis aracının arkasında seyir halinde olan kamyonette bulunduğu öğrenildi.

Vali Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçe girişinde, menfeze döşenen kablolu bir patlayıcının, uzaktan kumandayla infilak ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Patlamada polis memurlarından Adana nüfusuna kayıtlı Şaban Kılıçarslan, Balıkesir nüfusuna kayıtlı Bülent Emen, Ağrı nüfusuna kayıtlı Volkan Sabaz, Ağrı nüfusuna kayıtlı Yalçın Demir ve Van nüfusuna kayıtlı Kamuran Ercan şehit oldu. Patlama esnasında yoldan geçen kamyonette bulunan Hiranur Eraslan (4), Ferit Eraslan (13) ve Resul Eraslan hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler, Bitlis'in Güroymak nüfusuna kayıtlılar. Kamyonet sürücüsü Mehmet Korkmaz ayakta tedavi edilirken, olayda ağır yaralanan Deniz (10), Esra (14) ve Mihriban Eraslan (17) da yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.''

sanık yakınlarını Güroymak adliyesine götürüyorlardı

Öte yandan Bitlis Valiliği'nce dağıtılan basın notunda, Güroymak adliyesinde, bir sanığın duruşmasında hazır bulundurulmaları yönünde Güroymak adli makamlarından alınan talimat doğrultusunda, Bitlis il merkezinde ikamet eden sanığın kardeşi Cahit Eraslan ve sanığın 5 çocuğunun, il merkezinden alınarak Güroymak adliyesine götürüldüğü belirtilerek, şöyle denildi:

''18 Ekim 2011 Salı Günü Saat 15.00 sıralarında, Güroymak ilçesine, 5 kilometre mesafede karayolunun Altından geçen menfeze yasadışı örgüt mensuplarınca yerleştirilen yüklü miktarda patlayıcının, Güroymak ilçe Emniyet Müdürlüğüne ait zırhlı aracın geçişi sırasında, uzaktan kumanda ile patlatılması sonucu, Güroymak İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memurları, Şaban Kılıçarslan (Adana), Kamuran Ercan (Van), Bülent Emen (Balıkesir), Volkan Sabaz (Ağrı),Yalçın Demir, (Ağrı) şehit olmuş, çocuklardan Hiramuz Eraslan (4), Ferit Eraslan (23) ve sanığın kardeşi Cahit Eraslan (30) hayatlarını kaybetmişler, çocuklardan Esra Eraslan(14), Enis Eraslan(10) ve Mihriban Eraslan isimli şahıslar ağır, Mehmet Korkmaz (36) isimli vatandaş ise hafif yaralanmıştır. Yaralıların Bitlis Devlet Hastanesindeki tedavilerine devam edilmekte olup, saldırıyı düzenleyen yasadışı örgüt mensuplarının yakalanması için geniş çaplı operasyon başlatılmıştır.''

(A.A) - (İHA)

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2011, 23:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER