Yeşil Kart tarih oluyor

5 milyon Yeşil Kartlı sağlığa para ödeyecek Yılbaşından itibaren Yeşil Kart sistemi kalkıyor. 9.5 milyon Yeşil Kart sahibinin en az 5 milyonu sağlık hizmeti almak için artık para ödemek zorunda olacak .

Yeşil Kart tarih oluyor

5 milyon Yeşil Kartlı sağlığa para ödeyecek Yılbaşından itibaren Yeşil Kart sistemi kalkıyor. 9.5 milyon Yeşil Kart sahibinin en az 5 milyonu sağlık hizmeti almak için artık para ödemek zorunda olacak.


 Yeşil Kart?ta sona geliniyor. Yılbaşından itibaren ?Yeşil Kart? sistemi kalkıyor. 1.5 ay sonra 9,5 milyon Yeşil Kart iptal edilecek.

Yeni dönemde Genel Sağlık Sigortası (GSG) sistemine geçilirken, Yeşil Kartlılar da genel sağlık sigortası kapsamında olacak. Yeşil Kart sahiplerinin her birinin durumunun ne olacağı, Sosyal Güvenlik Kurumu?nun (SGK) yapacağı gelir testiyle belirlenecek. Buna göre en az 5 milyon Yeşil Kart sahibinin prim ödemek zorunda kalacağı tahmin ediliyor. 9.5 milyon Yeşil Kart sahibi, durumunun ne olacağını ve ne kadar prim ödemek durumunda kalacağını öğrenmek için yılbaşına kadar bekleyecek.


Yaklaşık 9,5 milyon Yeşil Kart sahibinin durumunu belirleyecek olan gelir testi ve uygulama esasları ise halen yürürlüğe girmeyi bekliyor. Bu konuyla ilgili çalışmaları Sosyal Güvenlik Kurumu yürütürken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı?nın da bu konuda çalıştığı belirtildi.

Çalışmalar kapsamında Yeşil Kart sahipleri, harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak, banka kredi kartı harcamalarından, kira ödemelerine, kira gelirlerinden elektrik, su, telefon kullanımlarına kadar birçok ayrıntıyı içeren yöntemler ve veriler kullanılarak teste tabi tutulacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2011, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER