banner177

1 MİLYON ZİYARETÇİ GELMESİNİ BEKLİYORUZ.

Ağrı’da ‘Büyük Tufan ve Nuh’un Gemisi Müzesi’ ağrı merkeze yapılacak

1 MİLYON ZİYARETÇİ GELMESİNİ BEKLİYORUZ.
Valiliği toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda, kentte şu ana kadar tamamlanan projeler hakkında yerel ve ulusal basın mensuplarına çeşitli bilgiler aktaran Vali Elban, ayrıca Nuh'un Gemisinin dünya genelinde Ağrı Dağının zirvesinde olduğunun kabul gördüğünü söyleyerek, Ağrı'nın, doğal tarihi ve turistlik turizm alanlarından yeterince yararlanabilmesi adına şehir merkezinde Büyük Tufan ve Nuh'un Gemisi Müzesinin kurulacağını söyledi
.Yapılacak olan müzenin projelerinin ve hazırlık aşamalarının slayt halinde basın mensuplarıyla paylaşılmasının ardından vali Elban, “Bu şehir Nuh'un şehridir. Nuh'un Gemisi, Nuh Tufanı ve Ağrı Dağından ve tarihi turistlik yerlerinden turizm konusunda daha fazla yararlanmalıyız. Elimizdeki Bu turizm yerlerinden yaralanabilmek için bizim mutlak surette artık dünyada üzerinde kabul görmüş bir görüş olan Nuh'un Gemisinin Ağrı Dağı'nda olduğu gerçeğini turizim alanına yansıtmalıyız . Biz bunu somutlaştırıp, müze yapalım dedik. Büyük Tufan ve Nuh'un Gemisi Müzesi yapmaya karar verdik. Fakat bu müzeden ha fazla yararlanabilmek için bu müzeyi Doğubayazıt yerine Ağrı merkeze yapıyoruz. Biz bu müzeyi eğer Doğubayazıt'a yaparsak, bu müzeyle ilgili gelen turistlerden ne Ağrı yararlanır ne de Doğubayazıt. Turistler Van hava alanına iner sonra Doğubayazıt'a geçer. Ağrı Dağı'nı uzaktan görür, İshak Paşa Sarayı ve müzeyi gezer. Nuh'un Gemisi ve Büyük Tufan Müzesini gezer, Kars'a geçer. Bu durumda ne Ağrı merkez ne de Doğubayazıt bundan faydalanamayacaktır.biz de dedik ki, bu müzeyi biz Ağrı merkeze yapalım. Bu müzeyi Ağrı'ya yapınca mutlak surette bu insanlar Ağrı merkeze gelecek. Ağrı merkeze geldiği zamanda büyük bir çoğunluğunun mutlaka bir uçuşu Ağrı Hava alanından olacak" dedi.
Kış sezonunda müzenin hazırlıklarını tamamlayıp,gereli çalışmaları yaparak  ihalesini yaparak, baharla birlikte projenin yapımına başlamayı düşünüyoruz. Eğer kış şartlarından etkilenmeyip, müzenin kaba inşaatını bitirirsek,  bir yıl içerisinde tamamını bitiririz. Bir aksilik olursa eğer en geç 2021 yazında biter" ifadelerini kullandı.
 Bu projede hedefimiz yerli ve yabancı tüm dünyayı buraya getirmek. Afakî bir şey söylemeyeyim ama müzeyi açtıktan sonraki 5 yıl içerisinde düzenli ziyaretçi sayısı bir milyonu geçer.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2019, 23:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER