Ağrı Huzurevi Bünyesinde El Sanatları Kursu

Ağrı Huzurevi'nde kalan yaşlılar çeşitli etkinliklerin yanı sıra el sanatlarını da öğrenerek haftanın her gününde boş zamanlarını sanatsal etkinliklerle geçiriyorlar.

Ağrı Huzurevi Bünyesinde El Sanatları Kursu

Yaşlı bireylerin yaşamlarını sürdürdükleri Huzurevinde tek düzeliğin, hareketsizliğin ve durağanlığın hâkim olduğu bir hayattan ziyade sanatsal faaliyetlerle çeşitli etkinliklerin yapılması açısından Ağrı Huzurevi bünyesinde el sanatları kursu veriliyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Ağrı Huzurevinde Halk Eğitim Merkezi tarafından görevlendirilen bir eğitmen tarafından verilen Filografi, Naht ve Ebru Sanatı gibi el sanatlarıyla boş zamanlarını sanatsal faaliyetler değerlendiren huzurevi sakinleri, eğitimlere büyük ilgi göstererek başarılı eserler ortaya çıkarıyorlar.

“ilahi kudretle o döşenmiş olan yeteneklerini ortaya çıkararak gerçekten güzel ürünler ortaya çıkarıyorlar“

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Şafi Erim Huzurevi sakinlerini ziyaret ederek yaptıkları çalışmaları inceledi. İl Müdürü Mehmet Şafi Erim burada yaptığı konuşmada Huzurevi bünyesinde açtıkları el sanatları kursunda huzurevi sakinleri tarafından başarılı eserler ortaya çıkarıldığını dile getirerek, “Burada görmüş olduğunuz El Sanatları kursunu Naht Sanatı, Filografi ve Ebru Sanatı üzerine kurs açtık. Yaşlılarımızın bir kısmı okul bile okumamışlar ancak içlerindeki ilahi kudretle o döşenmiş olan yeteneklerini ortaya çıkararak gerçekten güzel ürünler ortaya çıkarıyorlar“ diye konuştu.

“2019 Dünya Yaşlılar Yılı olarak kutlanmaya başlandı“

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önerisiyle Birleşmiş Milletler Genel Kurulda 2019 yılının Dünya Yaşlı Günü olarak kabul edildiğini söyleyen İl Müdürü Erim yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanımızın Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yapmış olduğu konuşma esnasında önerisi ile 2019 yılı Yaşlılar yılı ilan edildi. Birleşmiş milletler genel kurulu da bunu kabul etti. Ve bütün dünyada 2019 Dünya Yaşlılar Yılı olarak kutlanmaya başlandı“ ifadelerini kullandı.“

“Takımlar kurarak Bocce Turnuvaları düzenledik“

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ülkemizde de aktif yaşlanmayı güçlendirme noktasında yaşlılarımızın durağanlıktan ve hareketsiz bir vaziyetten kurtulmaları noktasında İl Müdürlüklerine talimatlar gönderdiğini dile getiren İl Müdürü Erim, “Ülkemizde aktif yaşlanmayı güçlendirme noktasında yaşlılarımızın durağanlıktan ve hareketsiz bir vaziyetten kurtulmaları noktasında bakanlığımızdan talimatlar geldi. Biz de ne yapabiliriz diye uğraşırken önce bir spor yaptırmaya başladık. Stadyuma yürüyüşlere götürdük yaşlılarımızı. Akabinde Bocce sahaları yaptık. Biliyorsunuz kış memleketi burası. Bu yüzden hem kış şartlarına uygun bina içerisinde kapalı spor salonu hem de dışarıda iki tane Bocce sahası yaptık. Çocuklarımız ve yaşlılarımızı kendi aralarında takımlar kurarak Bocce Turnuvaları düzenledik“ şeklinde konuştu.

“Aktif hayata katılımlarını arttırmak için bu türden etkinlikleri yapmaya çalışacağız“

El sanatlarıyla eğlenceli zamanlar geçiren huzur evi sakinleri için farklı etkinlikler de düzenleyeceklerini aktaran Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Şafi Erim, şunları aktardı:

“Biz yaşlılarımızla yaptığımız toplantı neticesinde ilgi alanlarına göre Huzurevi bünyesinde farklı alanlar yapacağız. Mesela üç tane yaşlımız İlkbaharda bostan ekip bahçeyle ilgilenmek istediler. 3 tane yaşlımızda kümes hayvanı almamızı istediler. Biz yine baharla birlikte aktif hayata katılımlarını arttırmak için bu türden etkinlikleri yapmaya çalışacağız. Bu anlamda bir adım daha fazla ne yapabiliriz diye çalışıyoruz. Burada Huzurevi çalışanlarına ve kurum idaresine yürekten teşekkür ediyorum.“

(Demet Ademir)

banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER