Ağrı’da Sokak Köpekleri Tehlikesi..

Ağrı'da toplu halde gezinen sahipsiz sokak köpekleri, yoldan geçen vatandaşları tedirgin ederek tehlike saçıyor.

Ağrı’da Sokak Köpekleri Tehlikesi..

Ağrı'da toplu halde gezinen sahipsiz köpekler, vatandaşların korkuya kapılmasına neden oluyor. Son günlerde toplu halde gezen köpekleri gören vatandaşlar rahatsız olduklarını dile getirdi.

Mahalle ve işlek caddelerde toplu halde gezen sokak köpeklerinden gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı tedirgin olan birçok vatandaş bu duruma tepki gösterdi. Hayvanların bu şekilde başıboş bırakılmasının kendilerini korkuttuğunu belirten vatandaşlar, yetkililerin konuyla ilgili daha kalıcı çözümler bulmalarını istedi.

Özellikle akşam saatlerinde ortaya çıkan sahipsiz köpekler, iş çıkışında evlerine gitmekte olan vatandaşlar için tehlike arz ederken, kentte insan kalabalığının yoğun olduğu yerlerden biri olan Eskivan Caddesinde araçların peşinden koşan köpekleri gören çevredeki vatandaşlar, duruma tepki gösterdi.

“Bu taraftan her geçişimde bu şekilde başıboş köpeklerle karşılaşıyorum“ 

Köpekleri görünce yolunu değiştirmek zorunda kaldığını ve bu durumla sık sık karşılaştığını söyleyen Rabia Kaya,“Ben Alpaslan Mahallesinde oturuyorum. Bu yüzden bu yolu kullanmak zorundayım. Bu taraftan her geçişimde bu şekilde başıboş köpeklerle karşılaşıyorum. Normalde köpekleri severim ama bu köpeklerin toplu olarak gezmesi bizi korkutuyor. Bu duruma çözüm bulunması gerekiyor. Özellikle çocuklar için çok tehlikeli bir durum. Bu anlamda bir çalışmanın yapılması gerekiyor.  Çünkü mahalleler sahipsiz ve tehlike sapan köpeklerle dolu“ ifadelerini kullandı.

“Köpeklerin toplatılıp hayvan barınaklarına götürülmesi gerekiyor“ 

Yüzüncüyıl Mahallesinden okula gitmek üzere evinden çıkan Orhan Doğan ise yolda karşılaştığı köpekler yüzünden yolunu uzatmak zorunda kaldığını ve bu yüzden okula geç kaldığını dile getirdi. Doğan, yaptığı konuşmada şunları aktardı:

“Ben her gün okula yürüyerek gidiyorum. Evimden çıktığım andan itibaren köpeklerle karşılaşma korkusuyla okula kadar gidiyorum. Bazı zamanlar bu köpeklerle karşılaşıyorum. Hatta bir keresinde köpeklerin saldırısına uğradım. Şans eseri yoldan geçen birinin yardımıyla kurtuldum. Bu köpekler gerçekten çok tehlikeli. Onlar yüzünden neredeyse her gün yolumu değiştirmek zorunda kalıyorum. Sahipsiz köpeklerin toplatılıp hayvan barınaklarına götürülmesi gerekiyor.“

“Vatandaşlar bakmak istemedikleri köpekleri genelde getirip Murat Nehri tarafına bırakıyorlar“

Sokaklarda sahipsiz köpeklerin fazla olmasının nedeniyle ilgili konuşma yapan Ali Kaya adındaki vatandaş ise, insanların bakmak istemedikleri köpekleri Murat Nehri köprüsü taraflarına bıraktığını söyledi. Kaya, vatandaşların bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini vurgulayarak, “ Vatandaşlar bakmak istemedikleri köpekleri genelde getirip Murat Nehri tarafına bırakıyorlar. Bu yüzden de burada köpekler artıyor. İnsanların hayvan sevgisi hakkında bilinçlenmesi gerekiyor bence. Çünkü insanlar hayvanların da bir yaşam alanı olduklarının tam anlamıyla bilincinde değil. Sokakta sahipsiz bir hayvanla karşılaşıldığında en azından yetkililere başvurmak gerektiği konusunda bilinçlendirilmeli. Diğer türlü yapılacak çalışmaların bu duruma tam anlamıyla çözüm olacağını sanmıyorum.“ Şeklinde konuştu.

(Demet Aydemir)

banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER