Ağrıdan kış manzaraları

Sibirya soğuklarının hâkimiyeti altına giren Ağrı’da, Dambat Köyü'nün girişinde bulunan ve yaz mevsiminde Kayalıklar olarak bilinen bölge, karların eriyip donmasıyla buz mağarasına döndü.  

Ağrıdan kış manzaraları

Dambat Köyünde yazın Kayalıklar olarak bilinen bölge kış mevsiminin gelmesiyle birlikte buz mağarasına döndü. Gündüz eriyen kar suları, gece etkili olan dondurucu soğuklar nedeniyle metrelerce yükseklikte ve genişlikte buz kütlelerine dönüşerek buz mağaralarını andıran görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu. Çevredeki vatandaşların şaşkınlıkla izlediği buz mağarası kartpostallık görüntüler oluşturdu.

Ağrı’da etkili olan soğuk hava bir yandan hayatı olumsuz etkilerken bir yandan da güzel görseller ortaya çıkarıyor. Ağrı merkeze bağlı Dambat Köyü’nde bulunan Kayalıklar kışın etkili olan soğuk havalar sebebiyle donarak buz mağarasına döndü.

Köylülerin ve çevredeki insanların buz şelalesi olarak da bildiği kayalıkları ziyaret eden vatandaşlar, gördükleri buz mağaraları karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi. Kayalıkların buz tutarak buz mağarasına döndüğünü söyleyen köylüler, vatandaşların gelip mağaraların içinde gezdiklerini ve burada fotoğraflar çektiğini ifade etti.

‘’Buzlarla kaplı mağaralar görmeye değer’’

Kayalıklarda oluşan buz mağarasının dikkatlerini çektiğini bu yüzden köy yolundan geçerken buz mağarasına dönen kayalıkları tırmanıp burada fotoğraf çektiklerini ifade eden Merve Gökbakan, gördüğü buz mağaraları karşısında şaşkınlık yaşadığını ve burada fotoğraf çektirmek için merkezden Dambat Köyüne geldiğini belirtti. Gökbakan, gördüğü manzaraya hayran kaldığını söyleyerek, ‘’Burada buz mağarası oluştuğunu ilk duyduğumda buna inanmadım. Kendi gözlerimle görmek istediğim için bugün Dambat Köyüne geldim. Yoldan geçerken dikkatleri üzerine çekiyor. Görünce gerçekten çok şaşırdım. Buzlarla kaplı mağaraları inceledik. Gerçekten görmeye değer bir yer olduğunu düşünüyorum. ’’dedi.

’’Ağrı’da uzun süren kış mevsimi avantaja çevrilmelidir’’

Ağrı’da kış mevsimlerinin yaklaşık altı ay sürdüğünü söyleyen Gökbakan, bu durumun avantaja dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizerek Ağrı’da uzun süren kış mevsimi avantaja çevrilmesi gerektiğini vurguladı. Ağrı'nın kış turizmi bakımından oldukça şanslı bir yere sahip olduğunun altını çizen Gökbakan, turistik yerlerin bilinmemesinin tanıtım anlamında bir eksiklik olduğunu aktardı. Gökbakan yaptığı konuşmada, “Ağrı kış turizmi bakımından oldukça önemli değerlere sahip bir yer. En basit örneği bakın bu küçük köydeki buz mağaraları. Burada bulunan buz mağarası burada yaşayan vatandaşlar tarafından bile bilinmiyor. Kim bilir bilmediğimiz daha ne kadar tarihi ve turistik yerlerimiz var. Ağrı’da kış mevsimini avantaja çevirmek adına güzel tarihi, turistik yerler keşfedilip tanıtılmalıdır. Özellikle burada bulunan buzlarla kaplı mağarayı herkes görmeli. Çünkü ben hayran kaldım.’’ ifadelerini kullandı.

Arkadaşlarıyla birlikte buz mağaralarını görmek ve hatıra fotoğrafları çektirmek için Dambat Köyü'nü ziyaret ettiklerini belirten Davut Şahin, “Buraya Ağrı'nın doğal güzelliklerini görmek, yerli veya yabancı turizme sosyal medya üzerinden tanıtımını yaparak doğal mirasın herkes tarafından mutlaka görülmesini sağlamak için geldik. Burada çektiğimiz fotoğrafları İnstagram, Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya araçlarında paylaşıyoruz. Takipçilerimizin merak edip görmelerini istiyoruz. Turizm sadece kayak merkezleri ile değil şehirlerin ve bölgelerin doğal güzellikleriyle tanıtılmalıdır. Bu konuda Ağrı birçok önemli değere sahiptir. Örneğin, karlar altında İshak Paşa Sarayı, Meteor Çukuru, Ahmed-i Hani Türbesi, Murat Nehri, Hamur Kümbeti, Diyadin kaplıcaları, Diyadin Meya Mağaraları, Ağrı Dağı, Hamur Deresi, Hamur Vadisi, Başçavuş Köyü Minaresi gibi.“   

(Demet Aydemir)

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2019, 21:17
banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER