BELGELER UÇUŞMAYA BAŞLADI

HANİ AĞRI'YA SUYU BELEDİYE GETİRMİŞTİ? DSİ Ağrı'ya içme suyu getirdi ama Hasan Arslan sahipleniyor

BELGELER UÇUŞMAYA BAŞLADI

 

DSİ'den AĞRI'YA ÖNEMLİ HİZMET
 
 

AĞRI İÇME SUYU ARITMA TESİSİ’NİN TEMELİ ATILDI.

Ağrı şehrimizin 2045 yılında kadar olan içme-kullanma ve sanayi suyu ihtiyacını karşılayacak İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin temel atma merasimi 28.06.2010 tarihinde gerçekleştirildi. Çevre ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU'nun Kars, Ardahan, Ağrı ve Erzurum illerini kapsayan programı dahilinde gerçekleştirilen merasime; Ağrı Valisi Sayın Ali YERLİKAYA, Ağrı Milletvekilleri, Ağrı Belediye Başkanı Sayın Hasan ARSLAN, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Sayın Haydar KOÇAKER, Bakanlığa bağlı Kuruluşların Genel Müdürleri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaşımız iştirak etti.

Ağrı şehir merkezinin içme suyu ihtiyacı 19 adet yeraltısuyu kuyusundan karşılanmakta olup, kuyuların yerleşim birimi içerisinde kalması sebebiyle kirlenme riski oluşması, tarımsal etkinin artması, su temininde yüksek enerji gideri ve mevcut su depolarının yetersizliği dikkate alınarak Ağrı İl Merkezinin uzun vadeli içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının,  sulama maksatlı olarak inşa edilen ve 2008 yılında hizmete alınan Yazıcı Barajı’ndan karşılanması planlanmıştır.

Yazıcı Barajı’ndan yılda alınacak toplam 28 milyon m3 su ile Ağrı şehir merkezinin 2045 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacı karşılanmış olacaktır. 

Ağrı İçme Suyu Arıtma Tesisinin 2011 yılında tamamlanarak hizmete alınması planlanmaktadır.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU

Merasim sebebiyle bir konuşma yapan Çevre ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU bu tesisin önemini vurgulayarak “ Başbakanımızın da devamlı vurguladığı gibi su medeniyettir, hayattır. Su olmadan yaşamın devamı mümkün değildir. Hedefimiz; Ülkemizin 81 iline olduğu gibi Ağrı şehrimize de kaliteli ve Dünya standartlarında içme suyu temin etmektir. Bu tesis şehrin 2045 yılına kadar olan su sıkıntısını çözecektir. Günlük 40 bin metreküp kapasiteli tesis yapılacak. Arıtma tesisi 25 bin metrekare alanda kuruldu. Bu tesise Yazıcı Barajı'ndan verilecek su, arıtıldıktan sonra şehir merkezine gönderilecek.”dedi.

Ağrı’da yaşanan sel felaketine de değinen EROĞLU “ Bu konuda elimizden ne gelirse yapacağız. Başbakanımız sel felaketinin ardından Bakanlar Kurulu'nda 2 saat boyunca Ağrı'dan söz etti. Ben ve Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali YILDIRIM'ı Ağrı için özel olarak görevlendirdi. Daha önce de defalarca Ağrı şehrimize geldim. Görüyorum ki burada dere ıslahıyla ilgili ciddi sıkıntılar var. Bu sorunu hep birlikte çözeceğiz. Bu yıl dereleri açacağız. Buradan valilere, belediye başkanlarına ve bürokratlara sesleniyorum. Bundan sonra derelerde yapılacak her türlü düzenlemeyle ilgili DSİ'den izin alınacaktır. Herkesin buna riayet etmesini istiyorum. Plansızlığa izin verilmeyecektir.'diye konuştu.

Çevre ve Orman Bakanı konuşmasını “Temeli atılan bu tesisin ülkemize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” diyerek bitirdi.

DSİ Genel Müdürü Haydar KOÇAKER

Konuşmasına DSİ Genel Müdürlüğümüzce içme suyu faaliyetlerine başlanılan 1968 yılından bugüne kadar; 26 milyon kişiye Avrupa Birliği standartları kalitesinde yılda yaklaşık 2,7 milyar m3 içme ve kullanma suyu sağlandığını ifade ederek başlayan KOÇAKER “İçme suyu faaliyetleri kapsamında bugüne kadar 18 şehrimizde 26 adet içme suyu arıtma tesisi, 23 şehrimizde toplam 1458 km isale hattı ve 39 şehrimizde 81 adet içme suyu barajı yapılmıştır. Bu tesislerden günde 5,5 milyon m3 arıtılmış su vatandaşlarımızın hizmetine sunulmaktadır. İçme suyu gayeli barajlarda depolanan toplam su kapasite ise 18 milyar 604 milyon m3’tür. Şehir merkezlerimizin içme suyu bakımından sıkıntı çekmemesi ve gerekli tesislerin yapımına zamanında başlanabilmesi için Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel EROĞLU’nun talimatları ile 2007 yılında 2008-2012 yıllarını kapsayan “81 şehir merkezinin İçme-Kullanma ve Sanayi Suyu Temini Eylem Planı” hazırlanmış ve bu plan bu yıl revize edilerek 2010-2014 yılları için de Eylem Planı hazırlanmıştır. Bu eylem planının hedefi şehir merkezlerimizin asgari 2040 yılına kadar olan su ihtiyaçlarının 2023 yılına kadar yapılacak tesislerle temin edilmesidir.”dedi.

Bugün ise Ağrı şehrimizin uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılayacak bir tesisimizin temelinin atılması sebebi bir araya geldiklerini ifade eden KOÇAKER “ Yazıcı Barajı’ndan yılda alınacak toplam 28 milyon m3 su ile Ağrı şehir merkezinin 2045 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacı karşılanmış olacaktır.  Proje kapsamında; şu an temelini atacağımız 40 000 m3/gün kapasiteli arıtma tesisi, 17 km uzunluğunda isala hattı ve 20 000 m3 kapasiteli içme suyu deposu bulunmaktadır. 11 milyon 362 bin liraya ihale edilen ve yapımına 19 Ekim 2009 yılında başladığımız Ağrı İçme Suyu Arıtma Tesisi 12 Nisan 2011 tarihinde tamamlanarak hizmete alınacaktır.”diye konuştu.

KOÇAKER “Yaptığımız projelerde bizlere destekleri ile güç veren başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Çevre ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na, Sayın Valimize, milletvekillerimize, yüklenici firmanın değerli yönetici ve çalışanlarına, DSİ mensubu kıymetli mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Konuşmaların ardından butona basılmasıyla birlikte Ağrı İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin temel atma merasimi sona erdi.


                                                                       Basın Müşavirliği
                                                                           28.06.2010
www.agrininsesi.com

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2013, 18:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER