Kardelenler Baharın Müjdeleyicisi Doğada Yerini aldı.

Ağrı'da hava sıcaklığının artması ve karların erimesiyle birlikte baharın müjdeleyicisi olan kardelenler açtı.

Kardelenler Baharın Müjdeleyicisi  Doğada Yerini aldı.

Ağrı’da İlkbahar mevsiminin gelmesi ve karların yavaş yavaş erimesiyle birlikte kardelenler açmaya başladı.

Uzun bir kış atlatan Ağrı’da yüksek kesimlerde kış etkisini sürdürürken, diğer taraftan da baharın müjdecisi olan kardelenler yüzünü göstermeye başladı. Soğuk havaların etkisini kaybettiği bugünlerde Ağrı’da bahar havası esmeye başladı. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte kendini dışarı atan vatandaşlar, açan kardelenleri görünce, fotoğraf çektirdi.

“Çocukluktan beri bizde bir tutkudur bu“

Kar beyazına meydan okuyan rengi, toprağın altındaki soğanından aldığı güçle sıfırın altında 15 derece soğukta bile ayakta kalmayı başaran kardelenler, geç de olsa bu yıl yüzlerini gösterdi. Kardelenlerin çıkmaya başlamasıyla kış mevsiminin bittiğini hissettiğini söyleyen Gülsüm Karasungur, bu sene kardelenleri geç de olsa görebildiğine sevindiklerini söyledi. Karasungur, ‘’Memleketimizde uzun bir kış geçirdikten sonra karlar erimeye başladı. Baharın ilk aylarında tepelerde ve yaylalarda kardelenler açmaya başladı. Bizde arkadaşlarla daha yakından görmeye ve toplamaya geldik. Gerçeği toplayınca dalından kopardığımız zaman hemen solmaya başlıyor bu çiçekler. Çocukluktan beri bizde bir tutkudur bu. Bu şekilde karlar eriyince genelde her sene bu vakitlerde çıkıp geliyoruz’’ dedi.

“Kardelenlerin çok saf ve saydam bir güzelliği var“

Kardelenleri fotoğraflamak ve toplamak istediği için merkezden 6 kilometre uzaklıkta bulunan Yakınca Köyü'ne giden doğa fotoğrafçısı Hayrettin Akarca, “İlkbahar mevsiminde Ağrı'da olmak benim için büyük şans oldu. Çünkü kardelenler bence en güzel benim memleketim olan Ağrı'da açıyor. Gerçekten İlkbahar mevsimini çok seviyorum. En güzel fotoğrafları genelde bu mevsimde çekiyorum. Çok güzel kareler yakaladım. Kardelenlerin çok saf ve saydam bir güzelliği var. Benim en sevdiğim çiçekler kardelenler dir. Her şeye rağmen umudun varlığına işaret ediyor bence. Köy tamamen beyaza bürünmüş sanki. Minicik ler aslında ama bütün doğayı muhteşem bir şekilde sarabiliyorlar. Her rengi birbirinden güzel kardelenlerden güzel kareler çekmek isteyenleri buraya davet ediyorum“ ifadelerini kullandı.

banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER