Puşi delil gösterildi, 6 kişiye 400 yıl hapis istendi

Tarsus'ta 6-8 Ekim tarihlerinde yapılan Kobanê'ye destek eylemlerinde gözaltına alınan 6 yurttaş için hazırlanan iddianame ile haklarında en az 400 yıl hapis cezası istendi. İddianamede, puşi delil olarak gösteriliyor.

Puşi delil gösterildi, 6 kişiye 400 yıl hapis istendi

  6-8 Ekim tarihlerinde DAIŞ çetelerinin Kobanê'ye dönük saldırılarının artması ile beraber başlayan Kobanê Eylemleri'nin ardından tutuklananlar hakkında hazırlanan iddianamelerde yüzlerce yıllık hapis cezaları isteniyor.

Mersin'in Tarsus ilçesinde gerçekleştirilen Kobanê eylemlerinin ardından Muhammet Şirvan Kaya (20), Hüseyin Saray (29), Serdal Beyazit (41), Vedat Çiçekçi (23), Soner Yıldırım (25) ve Muhammet Şirvan Kaya'nın annesi Zahide Kaya (44) isimli 6 yurttaş hakkında Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 

79 yıla varan hapis cezası isteniyor

İddianamede Muhammet Şirvan Kaya, Hüseyin Saray, Serdal Beyazit, Vedat Çiçekçi ve Soner Yıldırım hakkında "örgüt üyesi olma" ve "örgüt propagandası yapma" ile "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılma", "toplantı ve yürüyüşlere silah benzeri aletlerle katılma", "kamu malına zarar verme", "ruhsatsız ateşli silah ve mermilerini satın alma", "halkı kin ve düşmanlığa teşvik etme" ve "görevi yaptırmamak için direnme" iddiasıyla 79'şar yıl hapis cezası isteniyor. Aynı zamanda iddianamede, Kobanê eylemleri sırasında ayağından yaralanan Tarsus İlçe Emniyet Müdürü Haydar Çelik'in yaralanması olayına karıştığı iddia edilen Muhammet Şirvan Kaya hakkında ayrıca, "Kişiyi kasten yaralamak" iddiasıyla da ceza isteniyor. 

'Şervan'dan 'Muhammet Şirvan Kaya' ismi ve puşi benzerliğinden tespit edildi

Hazırlanan iddianamede, Çelik'i yaraladığı iddia edilen Muhammet Şirvan Kaya'yı tespite puşi üzerinde ulaşılması ise dikkat çekiyor. Varsayımlar üzerinden hazırlanan iddianamede, "Şervan" isminde "Muhammet Şirvan Kaya" ismine ulaşılıyor. Hazırlanan iddianamenin ilgili bölümünde, "Yüzü sarı, kırmızı, yeşil puşi ile kapalı olan bir kişinin mobese kameralarından göründüğü ve başka bir soruşturma dosyasından ifadesi alınan F.K. isimli şahsın yüzünde sarı, kırmızı, yeşil puşi olan kişinin Shortland marka araca 12 el ateş ettiğini söyledi. F.K.'nın oradaki eylemciler tarafından bu kişiye Şervan diye hitap edildiğini belirtmesi ve bu kişinin Muhammet Şirvan Kaya olabileceğini beyan etmesi, Kaya'nın evinde yapılan aramada da tarife uyan puşinin bulunması ile bu kişinin Muhammet Şirvan Kaya olabileceği tespit edilmiştir" ifadesine yer veriliyor. 

Bunun yanında hazırlanan iddianamede yer alan "delil"lere bakıldığında, iddianamenin neredeyse tamamına yakını sosyal medyada yapılan paylaşımlar üzerinden hazırlandığı görülüyor.

Anneye suçu üstlenmeden dava açıldı

Öte yandan iddianamede Kaya'nın evinde yapılan aramada ruhsatsız bir silahın ele geçirildiğine yer verilerek, Kaya'nın annesi Zahide Kaya'nın "Silah bana aittir" beyanı üzerine hakkında "suçu üstlenme" gerekçesi ile aynı iddianamede dava açılması dikkat çekiyor. Kaya ailesinin avukatı Abdulselam Duran, herkesin evinde bulunabilecek bir puşinin delil olarak gösterilmesinin dosyanın özensiz hazırlandığının kanıtı olduğuna dikkat çekerken, "iç güvenlik" yasa tasarısının yasalaşmamasına rağmen kolluk kuvvetleri tarafından fiili olarak uygulamaya konulduğunu söyledi. Duran, anne Kaya'nın da "ruhsatsız silah" bulundurmaktan kendisine para cezası kesilmesi gerekirken ortada olmayan bir suçu üstlenmeden yargılanıyor olmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. 

'Emniyet cihatçı grupları kendisine yardımcı olarak değerlendiriyor'

İddianame ile Kaya üzerinde bir organizasyonun hazırlandığının gözlendiğine dikkat çeken Duran, tüm Tarsus'ta yapılan bütün eylemler ile yaralama olaylarının Kaya'nın üzerine yıkılmak istendiğinin görüldüğünü söyledi. Emniyetin Kobanê eylemlerinde yaşadığı başarısızlığı yürütülen soruşturmalar ile telafi etme çabası içinde olduğunu vurgulayan Duran, emniyetin Kobanê eylemlerinde halka karşı silahlanan gruplar hakkında hiçbir işlem yapmamasının da kaygı verici olduğunu söyledi. IŞİD ve benzeri cihatçı grupların halka karşı silahlar ile karşılık verdiğinin gözler önünde olduğuna dikkat çeken Duran, emniyetin söz konusu kişiler hakkında soruşturma yürütmediği gibi yapılanlar ile bu kişileri kendilerine yardımcı gruplar olarak değerlendirdiğinin kabulü olduğunu söyledi. 

Dava kapsamında Muhammet Şirvan Kaya tutuklu olarak yargılanıyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2015, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER