DOĞUBAYAZITIN TURİZM POTANSİYELİ ARTACAK

Doğubayazıt Kaymakamlığı tarafından yapımına başlanan Doğubayazıt Kentevi ve Ehmedê Xanî Müzesi bu yıl açılıyor.

09 Mart 2015 Pazartesi 14:37
DOĞUBAYAZITIN TURİZM POTANSİYELİ ARTACAK

 Doğubayazıt kaymakamı Karahan Daştan tarafından açılan balmumu atölyesinde, 1800`lü yıllarda bölgedeki yaşamın canlandırıldığı balmumu heykeller, Doğubayazıt Kentevi ve Ehmedê Xanî Müzesi`nde sergilenecek. 

Balmumu ve Slikon heykellerin yapımının zor olduğunu söyleyen Daştan, "Kaymakamlık olarak faaliyete geçirdiğimiz sanat atölyesinde balmumu ve silikon heykel üretimine başladık. Ar-Ge çalışmaları ile üretilen heykeller, bugün 35-40 bin TL`ye malolurken, biz bunları 3 bin TL`ye imal ediyoruz.  "dedi
Heykellerin, İshak Paşa Sarayı altında bulunan bir tepe üstünde yapımına başlanan Ehmed Xanî Müzesi ve Doğubayazıt Kentevi`nde sergileneceğini ifade eden Daştan, "Valiliğimizin destekleriyle kurduğumuz sanat atölyesinde 43 heykel üreteceğiz. Bu heykeller Doğubayazıt Kentevi ve Ehmedê Xanî Müzesi`nin iç tefrişatının sanatsal yapıları olarak imal ediliyor. Bu üretimi İlçemizde görev yapan Görsel Sanatlar Öğretmeni İsmail Kurt hocamız yapıyor. İsmail hocamızla birlikte bir kareografi hazırladık. Müzemizde örneğin Mem û Zin`in satranç sahnesi canlandırılacak. Ayrıca, Ehmedê Xanî`nin Nü Bahara Bicuka (Yeni bahar) derslerini verdiği sahne ile çocuğuyla ilgilenen bir annenin bir yanda da ev işi yaptığı sahne gibi geçmişin izlerini gösteren sahneler oluşturulacak. Heykellerin görüntüleri gerçeği aratmayacak. Kıyafetleri ise İstanbul Olgunlaşma Enstitüsü tarafından ücretsiz olarak dikilecek. Her yıl sarayı 200 binin üzerinde kişinin ziyaret ettiğini söyleyen Daştan, " Bu rakam belli bir süre sonra artacak. Şu anda Turistler Ağrı`da konaklamadan gidiyor. Çünkü onların yaptığı geziler 7-8 saatte bitiyor. Bu gezi süresini uzattığımız takdirde, Doğubayazıt konaklama merkezi olacak. Böylelikle Ağrı`nın Turizm Potansiyeli artacak" dedi. 

/resimler/2015-3/9/1002554381019.jpg

www.agrininsesi.com

    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv