Kırağı nedeniyle beyaza bürünen ağaç ve bitkiler…

Kırağı nedeniyle beyaza bürünen ağaç ve bitkiler…

Kırağı nedeniyle beyaza bürünen ağaç ve bitkiler…

Kırağı nedeniyle beyaza bürünen ağaç ve bitkiler

Gece hava sıcaklığı sıfırın altında 8 derece ölçüldü. Bazı yerlerde etkili olan sis ise hayatı olumsuz etkiledi. Görüş mesafesinin zaman zaman 10 metreye kadar düştüğü yollarda, sürücüler ilerlemekte güçlük çekti.

Kırağı, ağaç ve diğer bitkilerin yapraklarını beyaza bürüdü.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde kış mevsiminin çetin geçtiği yerleşim yerlerinde etkili olan kar yağışı ve soğuk hava yöre sakinlerinin yaşamını zorlaştırırken, doğal güzellikleri de beraberinde getirdi.

Öte yandan, geçimini hayvancılıkla sağlayan besiciler de kar yağışının ardından zorlu mesailerine başladı.İlkbahar ve yaz aylarını Işıkvuran, Yakatarla, Şahverdi, Cevizlidere, Bilgeç ve Karaoğlan köylerindeki yaylalarda geçiren besiciler, kar yağışıyla döndükleri ilçe merkezindeki kışlaklarında, günün büyük bölümünü hayvanlarıyla ilgilenerek geçiriyor.

Günün erken saatlerinde uyanarak ağılların yolunu tutan besiciler, mevsimin tüm zorluklarına göğüs gererek keçi ile koyun sürülerinin su ve beslenme ihtiyaçlarını karşılıyor.

- Kışın kar kalınlığı yer yer 2-3 metreye ulaşıyor

Yaklaşık 4 ay karla kaplı olan kış boyunca kar kalınlığının yer yer 2 ya da 3 metreye kadar ulaşması yaban hayvanlarının yaşamını da zorlaştırıyor.Besici Kazım Zedef, hayvanlarından daha iyi verim almak için yaz aylarında Işıkvuran köyündeki yaylaya çıktığını söyledi.

Kış mevsiminin gelmesiyle yayladan ilçe merkezine döndüğünü belirten Zedef, "Buralarda kar yağınca yaşam çok zor oluyor, hayvanlarla ilgilenmek güçleşiyor. Kış ayları çok çetin geçiyor. Sabah erken kalkıyoruz. Hayvanlarımızın otunu, yemini ve suyunu veriyoruz." dedi.(aa)

banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER