Ağrı'da 11 Ekim 2010 yılından itibaren sağlıkta dev proje olan aile hekimliği hayata geçiyor.

Ağrı'da 11 Ekim 2010 yılından itibaren sağlıkta dev proje olan aile hekimliği hayata geçiyor.

25 Haziran 2010 Cuma 10:47
Ağrı'da 11 Ekim 2010 yılından itibaren sağlıkta dev proje olan aile hekimliği hayata geçiyor.

Sağlık İl Müdürü Sulhan, aile hekimliğini anlattı:

İlimizde 11 Ekim 2010 yılından itibaren sağlıkta dev proje olan aile hekimliği hayata geçecek. Sağlık Ocakları kapatılıyor.
İl Sağlık Müdürü Dr. Turhan Sulhan yönetiminde bütün sağlık çalışanları aile hekimliği ile ilgili çalışmalara katıldığını açıkladı.

Sağlık Müdürü Sulhan, Ağrı merkez ve ilçelerde görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları ile bir araya gelerek aile hekimliği ile ilgili geniş bir değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantıda yapılan açıklamada
Ülke genelinde Başlatılan aile hekimliği 11 Ekim 2010 tarihinden itibaren ilimizde hayata geçiyor, bunun için ben ve ekip arkadaşlarım gece geç saatlere kadar aralıksız toplantılar yaparak sistem ile ilgili projelerimizi hazırlıyoruz. Bu Proje ile ilde 537 bin 665 kişiye hizmet sunacağız, yapılan Planlamaya göre 3 bin 500 kişiye bir aile hekimi düşüyor, bu hizmeti 47 Aile sağlığı Merkezinde 154 Pratisyen Hekim ve 7 Toplum Sağlığı merkezinde hizmet vereceğiz, Asıl hedefimiz ?Halkımıza daha sağlıklı bir Sağlık hizmetini yerinde vermektir.
Elbette ki en önemli hedefimiz aile hekimliğini vatandaşlarımıza en iyi şekilde anlatmaktır, burada siz saygıdeğer basın mensuplarımıza büyük işler düşüyor, öncelikle bu önemli konuda bizleri yalnız bırakmadığınız için sizlere şahsım ve çalışma arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum diyen Sağlık Müdürü Dr. Turhan Sulhan yaptığı açıklamada, Aile hekimliğinin detaylı bir şekilde açıkladı.


Peki aile hekimliği nedir, Aile Hekimleri, disiplinin ilkelerine göre eğitilmiş uzman hekimlerdir. Esas olarak yaş, cinsiyet ve rahatsızlık ayrımı yapmaksızın tıbbi bakım arayan her bireye kapsamlı ve sürekli bakım sağlamadan sorumlu kişisel doktorlardır. Bireylere kendi aile, toplum ve kültürleri bağlamında hizmet sunarlar bunu yaparken her zaman hastalarının bağımsız kişiliklerine saygı duyarlar. Ayrıca topluma karşı da mesleksel sorumluluk taşırlar. Rahatsızlıklarının yönetim planlarını hastalarıyla görüşürken, yineleyen temaslarla oluşan bilgi birikimini ve güveni kullanarak fiziksel, ruhsal, toplumsal, kültürel ve varoluşsal etkenleri birlikte değerlendirirler. Aile Hekimleri mesleksel görevlerini, sağlığı geliştirerek, hastalıkları önleyerek, sağaltım, bakım ya da rahatsızlıklarda hafifleme sağlayarak yerine getirirler. Bu, sağlık gereksinimlerine ve hizmet sundukları toplumun var olan kaynaklarına göre ve gerektiğinde bu hizmetlere ulaşmada hastalara yardımcı olarak ya doğrudan kendileri tarafından ya da diğer meslek çalışanlarının hizmetleri aracılığıyla gerçekleştirilir. Aile hekimleri etkili ve güvenli bir hasta bakımı için, kendi becerilerini, kişisel yaşamlarındaki dengeleri ve değerleri sürdürme ve geliştirme sorumluluğunu üstlenmek zorundadırlar. Aile Hekimliği, ilk başvuru ve başlangıç değerlendirmelerinden kronik hastalık takiplerine dek uzanan tüm sağlık hizmetlerinin sorumluluğunu vurgular. Aile Hekimliği birinci basamakta çalışacak hekimleri yetiştiren, sağlık hizmetlerinde maliyeti azaltan, her ülkenin sağlık sistemine uyarlanabilen akademik ve klinik bir disiplindir.
Aile Hekimliği hasta ile ilk karşılaşma noktasıdır. Hastayla karşılıklı güvene dayalı bir ilişki kurar ve tüm sağlık gereksinimlerinin karşılanmasında sorumluluk alır. Hastalıklardan korunma ve erken tanı aile hekiminin ana görevidir. Diğer uzmanlık dalları ile örtüşen pek çok alanla ilgilenir. Bunları birinci basamak sağlık hizmeti vermekte kendine özgü bir biçimde kullanır. Aile dinamikleri, insan ilişkileri, danışmanlık ve psikoterapi konularından yararlanır,
Aile Hekimi: Bireylere yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapmadan sağlık hizmeti vermek üzere uzmanlaşmış doktor ailelere, yaşadıkları toplumla birlikte birincil ve sürekli bir sağlık bakımı sunar fiziksel, psikolojik ve sosyal problemleri yönlendirir diğer uzmanlıklara ihtiyaç olduğunda kapsamlı sağlık bakımı verilmesini koordine eder.
Aile Hekimliği: Bireylere ve ailelere biyomedikal, davranış ve sosyal tıp ile entegre kapsamlı bakım verme ile ilgilenen tıp uzmanlığı kapsamlı sağlık hizmeti servislerini, eğitimi ve araştırmayı kapsayan akademik tıp disiplini.
Aile Sağlığı Elemanı: Aile hekimi ile birlikte hizmet veren, sözleşmeli çalıştırılan veya bakanlıkça görevlendirilen hemşire, ebe veya sağlık memuru
Aile Hekimliği Hizmeti: Aile Hekimleri tarafından kapsamlı, sürekli, koordine ve işbirliği içinde verilen, birey, aile ve toplum odaklı sağlık hizmeti.
Ülkemizde de 24.11.2004 tarih ve 5258 sayılı Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkında Kanun uyarınca Aile Hekimi tanımı şöyle yapılmıştır "Aile Hekimi kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak, teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapmaksızın her kişiye kapsamlı ve devamlı olarak belli bir mekan da vermekle yükümlü, gerektiği ölçüde gezici sağlık hizmeti veren ve tam gün esasına göre çalışan aile hekimliği uzmanı veya Sağlık Bakanlığı'nın öngördüğü eğitimleri alan uzman tabip veya tabiptir, diye konuştu.

    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv