banner154

Ağrı'da doğum istatistikleri ilginç sonuçlar çıkardı

Ağrı'da doğum istatistikleri ilginç sonuçlar çıkardı

Ağrı'da doğum istatistikleri ilginç sonuçlar çıkardı
Prof.Dr Süheyla Özsoy'un danışmanlığında Halk Sağlığı Hemşireliği Yüksek Lisans Öğrencisi Uzman Hemşire Gülşen Çalış'ın 2008-2009 yıllarında Ağrı'da gerçekleştirdikleri araştırma sonuçları açıklandı. Prof. Dr Süheyla Özsoy'un danışmanlığında Halk Sağlığı Hemşireliği Yüksek Lisans Öğrencisi Uzm.Hemşire Gülşen Çalış'ın 2008-2009 yıllarında Ağrı'da gerçekleştirdikleri araştırma sonuçları açıklandı.

Doğum, kam denilen şifa verici kadınların yüzyıllar öncesinde Aile üyelerinin de katıldığı bir anlamda manevi tören niteliğinde gerçekleşmekteydi. Bununla beraber gelişen Sağlık hizmetleri ile beraber doğum olgusunun sağlıklı koşullarda gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Tüm bu uyarılara rağmen kadınlar hala kendi evlerinde doğum yapmayı tercih etmektedir. Bu durumun nedeni kültürel bir aktarımın varlığından mı yoksa kadınların öznel algılarından mı kaynaklanmaktadır?

Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Yüksekokulu Halk Sağlığı Hemşireliği A.B.D Öğretim Üyesi Prof. Dr Süheyla Özsoy'un danışmanlığında Halk Sağlığı Hemşireliği Yüksek Lisans Öğrencisi Uzm.Hemşire Gülşen Çalış'ın 2008-2009 yıllarında Ağrı'da gerçekleştirdikleri araştırma sonuçları bu soruyu cevaplar niteliktedir.

Türkiye'de TNSA (Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması) 2008'e göre doğumun yapıldığı yer olarak bölgesel, kentsel ve kırsal farklılıklar bulunmaktadır. Doğu bölgelerinde % 27,2 olan evde doğum oranı batı bölgelerinde %3,3'tür. Özsoy ve Çalış'ın fenomenolojik (olgubilim) araştırmasına göre: evde doğum deneyimi yaşayan kadınlar özgür ve konforlu doğum yapabilmek için evde doğum yapmayı istemektedirler. Araştırmaya katılan 20 kadının 19'u evde doğum yapmayı tercih ettiklerini vurgulamışlardır. Bu kadınlar kendi kendilerine hiç yardımsız ya da kendi seçtikleri yardım ile doğum yapmanın konforlu yönleri olduğunu belirtmektedirler. Özellikle medikal müdahale ile karşılaşma korkusunun oluşturduğu isteksizlik ve sağlık personeli yaklaşımının olumsuz olduğu yönünde oluşan algıların etkisi ile evde doğum kararı verdikleri açıklanmaktadır.

Diğer taraftan evde doğum kararını etkileyen sosyal, kültürel ve psikolojik etkilerin varlığı da belirtilmektedir. Evde doğum yapan kadınların kendilerine güvenen, kendilerinden emin, cesaretli, cesur kadınlar olarak tanımlayıcı sıfatlar kullanmaları ve doğum sırasında dua ederek inançlarından güç aldıklarını açıklamaları evde doğum yapan kadınların profillerini yansıtmaktadır. Ev kavramının aile üyeleri ile birlikte ve beraber olma algısı üzerinde yönlendirici etkisi ile evde doğum yapmaya kadınların isteklerinin olduğu açıklanmaktadır. Evde doğum yapan kadınlar hastane hizmetlerine ulaşmada engelleyici faktörlerle karşılaştıklarını belirtmektedirler. Bu engelleyici faktörler doğum eyleminin başlaması ve hastaneye yetişememe, sağlık güvencesinin olmaması, maddi yetersizlik, eşin evde olmaması olarak açıklanmıştır.

Tutum, davranış ve karar arasında bireysel ve sosyal etkinin varlığı olduğu gerçeği kadınların çevrelerinin deneyimlerinden etkilendiklerini açıklayıcı vurguları ile paralellik göstermektedir. Özellikle annenin, kayınvalidenin, akrabalarının yada komşularının evde doğum yapması onları evde doğum yapma düşüncesinde yönlendirici olarak görülmektedir.

Araştırmaya katılan 9 kadın evde doğum yapmayı istemediği halde bu deneyimi yaşamıştır. Bu kadınlar, doğum sürecin zor geçtiğini ve evde doğum yapmanın güzel olmadığını ve profesyonel yardıma uzak olmanın kaygı verici olduğunu belirtilmektedir. Özellikle doktor ve hemşirenin doğum sırasında medikal desteğinden uzak olmanın dezavantaj olduğu belirtilmektedir.

Sonuç olarak Hiç yardımsız kendi kendine doğum yapmak isteyen ya da kendilerine yapılan müdahaleleri seçebilme özgürlüğü isteyen kadınların evde doğumun rahat olduğu yönünde gelişen algıları kadınları evde doğuma hazırlamaktadır. Bununla beraber, kadınlar sosyal çevrelerinden etkilenmekte ve kültürel olarak evde doğum davranışı göstermektedirler.

Ancak evde doğum yapmak istemediği halde sosyal nedenler ile hala evde doğum yapılmaktadır. Araştırmaya katılan 20 kadının hiçbiri kızlarının evde doğum yapmasını istemediğini belirtmiştir. Bu durum ise evde doğum davranışının gelecek yüzyıllarda görülme oranında azalma olasılığını göstermektedir. Başka bir ifade ile anneler etkili olabilirse evde doğum davranışı bu yüzyıllarda anlatılan bir anı olmakla kalabilir.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2010, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER