'Dağ Köylülüleri'nin Fotoğrafları Kayıt Altında

'Dağ Köylülüleri'nin Fotoğrafları Kayıt Altında

'Dağ Köylülüleri'nin Fotoğrafları Kayıt Altında

 Ağrı Dağı'nın iklimi etkisi altında kalan dağ köylerinde yaşam mücadelesi veren, tarım kesiminin üreten emektarlarının fotoğrafları, Kültür Bakanlığı'nca tescillendi, kayıt altına alındı.

Iğdırlı doğa fotoğrafçısı Bilgihan Ova tarafından son 10 yılda çekilen fotoğraflar, dağ köylerindeki çileli yaşamın zorluğunu da gün yüzüne seriyor. Türkiye'nin öteki yüzünü anlatan fotoğraflarda Ağrı Dağı'nın eteklerindeki yaşam öyküsüne dair ipuçlarına rastlamak mümkün.

Ağrı Dağı' ve civarındaki dağ köylerinde çekimler yapan Bilgihan Ova, ''  İnsanların yaşı kaç olursa olsun, bir şekilde dağ köylerinde yaşayan herkes çalışıyor. Bölgede çalıştığım onca yıl içerisinde, elleri nasır bağlamayan, alnından ter akmayan; kilometrelerce yolu, dağı, taşı, engebeli arazileri aşmayan bir dağ köylüsü görmedim.  Herkes çalışıyor. Ağrı Dağı demek, yaşamın, emeğin, üretmeden tüketmemenin ta kendisi demek. Paylaşmanın en anlamlısı ve en güzelini o dağ köylerinde gördüm. Hangi köyde çalışsam, kime bir selam versem onca yorgunluklarına rağmen güleryüzden, konukseverlikten başka bir şey görmedim. İnsanlar çok samimi, şehrin 'hay huyu' içerisinde savrulup giden bireylere karşı,

Dağ köylerinde yaşamda ekip olarak çalışma ruhu var. Dostlukarının öyküsü görülmeye ve yaşanmaya değer. şehirle pek işleri yok. Belki hafta da ayda bir temel gereksinimleri için dağın eteklerinde bulunan ilçelere iniyorlar. Bölgede 1970?85 yılları arasında yaşanan göç furyasına inadına direnen aileler gördüm, tanıdım. 

Kışları çoğu kez günlerce o köylerde elektrik olmaz. Yolları karlar kapar, tipiden, borandan, fırtınadan camdan kafanızı dışarı çıkaramazsınız. Aylarca dünyayla irtibatı kesilen o çileli insanların başından baharda da çile eksik olmaz. Baharda yağmurlar evlerini başına yıkar ama, yine o coğrafyadan o topraklardan göç etmezler. 10 Yıllık süre zarfında fotoğraflarını çektiğim, selam verip bir bardak çaylarını içtiğim, hoş sohbetlerini dinlediğim o insanların çoğusu ne yazık ki şimdi hayatta değil, onlarla beraber bir dönemin dağ köylerinde yaşam mücadelesi veren, tarım Türkiyesi'nin araç-gereçleri sayılan: Gaz lambaları, tırpanlar, oraklar, bel, yaba, kürek; tandır damları, refeteler, hekandazlar, el değirmen taşları, su arıtma taşları, buğday dövülen dibekler, sapı-samandan ayıran maşnalar, carcarlar ve daha nice güzelliklerde yıkılp giden o evlerle beraber yok oldu gitti.  Ağrı'da yaşam bir başka güzel. Umarım çalıştığımız bu fotoğraflar sergileme olanağı buluruz.  '' dedi

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2010, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER