GAZETECİLİK VE YAZARLIK

GAZETECİLİK VE YAZARLIK

GAZETECİLİK VE YAZARLIK
Gazetecilik hep tartışılır Ağrı da sanırım anlam karmaşası yaşanıyor.
Bakıyorsun birileri bilmem neci!
ünvanı nedir ?Gazeteci-Yazar?
Kişiyi araştırıyorsun ne yazmış? Nereye yazmış?
Nereye ne yazdığı belli değil.
Belli olan duvara yazdığı!
Birileri birilerini çıkarlarının gereği nemalandırıyor!
Maşallah bazılarımız öyle bir sallıyor ki, sanırsın ondan iyi bilen yok. Sıradan bir toplantıda mikrofonu da verdiniz mi ona Memleketi o kurtaracak sanki. Sözüm meclisten dışarı ama bazılarımız kendini Hint kumaşı falan zannediyor.

?Sayın Milletvekilerimizzzzzz? sözcüğünü kullanırken içindeki fırtınanın dışavurumu zannediyorsunuz.
İlkeli Gazeteciyseniz Kimseye yaranamazsınız. Sürekli överseniz sizden iyisi yoktur?

Fazla överseniz de adınız anında yalakaya çıkar?
Sert eleştirilerde bulunursanız bir beklenti içerisinde olduğunuz düşünülür?
Halbuki yazı yazmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir?
Kimine dedikodu yazarı denir? Kaynak falan belirtmeden her alanda yazar?
Kimisi duvara yazar?  Gazeteci-Yazar.
Eleştirmen yazarlarda vardır?  Genellikle entelektüel anlamda canı istediği zamanlarda yazar.(tabiri caiz se benim gibi)
Halk ağzı ile yazan yazarlarda vardır? Kısa ve özet yazarlar? Halk ağzı ile yazdıkları için yazıları okunan yazarlardır?
Bir de köşe yazısı yazmaya çalışan yazarlar vardır? Bunlar kendi içlerinde kaba tabirle ? Çak-cuk? yazar olarak bilinirler?

Yani kısaca her yazının bir okuyucu kitlesi vardır ve duvar yazarlarının da okuyucu kesimleri bellidir?
Gazetecilik bir meslektir?
Köşe yazarlığı ise bir meslek değildir? İş tir?(benim gibiler için hobi)
Yani her köşe yazarı gazeteci değildir? Olamazda.
?Gazeteci-Yazar? olmak için üreteceksin, emek vereceksin ve bugünden geleceğe kalıcı bir yapıt bırakacaksın?

Basının demokrasilerde önemli bir görev üstlenmesi, bu meslekte bir yozlaşma yaşanmadığı, belirli çıkar gruplarının basını etkilemediği ya da basının bazı güçlerin maşası olarak kullanılmadığı anlamına gelmiyor.
Kayıt dışının en yoğun yaşandığı iş kolu basın iş koludur bence. 
 
Bunu Ağrı özelinde yapılan bazı etkinliklerde görüyoruz. Patronlarının Hükümetle iş yapması gerektiğinde allanıp pullanan,  yalan ve bilgisizce yazılar yazan, dedikodular üreten, patron çıkarlarına ters düşünce kapının önüne konulan, Ağrı'dayken saz başka,dışardayken söz başka!

Gazetecilik kör, Cahil, ilkesiz, ulusunun çıkarını ve halkının geleceğini düşünmeden hizmet eden, mesleki açıdan yeteneksiz insanların mesleği olmamalıdır. Bu tipler, birileri ne emrederse onu yazan, parti değiştirdiğinde dün yazdıklarını unutuveren zavallı kişilerdir.
Bu yazımdan alınacak birileri olacaktır. Bu yazımı kim üstüne alınırsa, bu yazı ona yazılmıştır. Onların ismini yazarak reklamını yapmak istemiyorum. Tarih, onları hak ettikleri biçimde anacaktır.
 
Bir yerde gazeteci hakkında hatırladığım kadarıyla şunları duymuştum

Bir gazeteci her şeyden önce ahlaklı, kalemini ve deklanşörünü kullanmayı bilen, cesaretli, prensipli, saygın, yerine göre toplumun dertlerine ortak olup ağlayabilen, senaryoların dışında yer almayı bilendir. İnsan olabilen adil sevgi ve saygı penceresinden bakabilendir.

Tüccar basın anlayışından hareketle daldan dala konmayı marifet sayarlar ilkesiz, Hazırcı, Taraflı, Abartmacı ve Yağdanlık misali takılanlar takdir edersiniz ki, sürekli topluma zarar verirler. Öte yandan www.agrininsesi.com olarak basın ahlak kurallarına uygun, İnsani değerlere saygı gösteren, dürüstlükten ödün vermeyen, çıkarsız ve beklentisiz mücadele verenlerin bazı makam ve mevki sahiplerince tehdit ve şantaj altında bu topluma hizmet sunduklarını da biliyoruz.ve bu insanların arkasında olduğumuzu açıkca beyan ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2010, 00:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
DİLBER
DİLBER - 9 yıl Önce

YA ARKADAŞIM BU KADAR GÜZELMİ YAZILIR ALLAH AŞKINA SİZİ TANIMIYORUM AMMA TEBRİK EDERİM İLK DEFA KORKUSUZCA KİMSEDEN İCAZET ALMADAN YAZAN BİR ARKADAŞ GÖRDÜM MÜKEMEL OLMUŞ AĞZINA SAĞLIK.

Mustafa Doğan
Mustafa Doğan - 9 yıl Önce

Siteniz ve Yazınız güzel olmuş elinize sağlık hocam...

SIRADAKİ HABER