HASTAHANE HEZİMETİ

HASTAHANE HEZİMETİ

08 Ağustos 2010 Pazar 19:28
HASTAHANE HEZİMETİ
Gece geç saatlerde Devlet hastanesine veya acil servise gittiniz mi (Allah düşürmesin) bilmiyorum ama gittiyseniz neler olacağını az çok tahmin ediyorsunuz galiba, sizi karşılayan bir hemşire veya hasta bakıcısı hemen yer gösterir ve arkasından doktor geliyor ve ne gibi bir şikâyetiniz olduğunu vs. arkasından tedavi süreci başlıyor durumunuz ağırsa ambülâns isteniyor ve hemen hasta doktorlar refakatinde başka illere sevk ediliyor yani abartmak gibi olmasın ama insana öyle bir değer veriliyor ki sanki Avrupa da yaşıyorsunuz hissine kapılıyorsunuz.
 
Şimdi diyeceksiniz ki ya kardeşim ne kadar abarttın sanki biz bu ilde yaşamıyoruz bu iltifatlar sana mı mahsus, bizler hastaneye gidince değil insan yerine konulmak, doğru dürüst bir yakınlaşma dahi göremiyoruz hemşiresi bir dert, hasta kayıta bakan bir dert, bir arkadaşım anlatıyordu annem komada acile gittik kapıya arabayla yanaştık ben yalnızım, bağırdım kimse yok mu bir sedye veya oturacak bir şeyler getirsinler, kimse yok, mecburen annemi bırakıp içeri gidip sedye baktım ama hepsi kir pas içinde üzerilerinde ne bir koruyucu ne bir kılıf var, mecburen aldım ve arabaya yanaştırdım ama yalnız olduğum için düşe kalka sedyeye yerleştirdim anam daha çok bağırmaya başladı neden mi sedyeden tabi kadın bir deri kemik kalmış sedyede demir aksamı, neyse içeri itip götürdüm bir hemşire geldi sağlık güvenceniz var mı diye sordu bende var dedim hemen kayıt yapın gelin dedi, bende hemşire hanım annem çok kötü doktor çağırsanız dedim, hemşire kayıt yapıp gelin doktor gelecek dedi, kayıt yapıp geldim doktor nerde diye sordum hemen gelecek dedi ama tam 5 dakika bekledik ne gelen var ne giden, doktor odasına gittim meğer bizim doktor çay keyfi yapıyormuş, ricada bulunduk doktor geldi gerekli tetkikleri yaptı beklemeye başladık, dönüp hemşireye doktor beye neden haber vermedin diye sordum gayet sinirli bir şekilde yüzüme bakarak geldi ya ne diyorsun dedi.
 
Bunları ben demiyorum eğer daha derinden bir araştırma yaparsanız hasta veya hasta yakınlarının % 95 i bu durumdan memnun olmayacağı ortaya çıkacaktır ve başlık yazımda da yazdığım yazı da tam tersi bana ve benim gibi nice insanların özlemi içindir.
 
Sayın Sağlık İl Müdürümüz veya ilgili kişinin bir gün hastanenin acil kısmına tebdili kıyafetle giderek olayları daha yakından takip etmelerini öneririm, tabiî ki bu uygulamaya bizlerde seve seve katılırız.
 
 
 Ağrı düşük gelir seviyesi ve eğitim düzeyi fazla gelişmiş olmayan vatandaşların yaşıyor olması ve bu hastane personellerinin genellikle bu bölge sakinlerine hizmet veriyor olmasının bu insanları azarlamaya, aşağılamaya ve kendilerine iki güzel laf söyleyenleri hemen acile alıp muayene ettirerek gerçekten muhtaç olan hasta haklarını yemeye hakkı var mıdır?
 
Saygı duyduğum ve son derece güvendiğim Türk doktorlarımızın emekleri ve bilgilerine şükretmesini bilen bir Türk vatandaşı olarak sağlık memurları, ve idari personellerin bu konuda eğitilmiş yaşlı genç fark etmiyor doktorlar sanki başka bi dünyadalar havalarından yanlarına varılmıyor. Acı çeken bir vatandaşa saatlerce beklemiş olan hastaya duvara asılacak tabela kadar değer vermiyorlar ve hasta yakınına bekle işin ne, bundan sonra buna ilaç yazmayın gibi tenkit ve tehditler savuruyor insanlara ayırım yapıyorlar.

Burası Ağrı diye mi beğenmiyorlar bu insanları Hipokrat yemini etmediler mi yoksa? İnanın pislikten geçilmiyor hastanenin içi bir paspas bile atılmıyor hijyen şöyle dursun! ( özellikle eski SSK binası) Gelen hastalara sıra fişi alacak fiş bile koymaya erinen bir personel hastalara farklı insan muamelesi eden doktorlar yani kısaca hizmet kalitesi koca bir sıfır ne diyelim büyüklerimizden yardım istiyor bir an önce bu hastanenin sahipsiz olmadığını bilmelerini diliyor gerekirse kamerayla çekim yapıp izletebiliriz. Mesai saatine uygunluk ve hastalara olan tavır ve zulmeti daha iyi göreceksiniz, burada çalışan personellerin psikolojik testlerden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
 
Tabiî ki ilimizde günlük 150 veya 200 kişiye bir doktor düşünce vahamet ortaya çıkıyor, belki de burada çalışan doktor veya personelin sabahtan akşama kadar bu sorunlarla uğraşması pisokolojilerini bozabilir ama bu demek değil ki insanlara insanlıklarını unuturacaklar, oturdukları koltuklara girmek için kim bilir ne torpiller yapmışlar, bile bile bu durumu kabullenmişler şikâyet etmeye kimsenin hakkı olmazsa gerek, bu durumda ister istemez insanları özel sağlık kurumlarına yönlendiriyor, diyeceksiniz oralarda böyle sorunlar yok mu tabiî ki var ama şikâyet mercii belli en küçük bir şikâyette hemen ilgileniyorlar para söz konusu olunca ne de olsa özel sektör.

Bizim yazdığımız şikayet değil sadece serzeniş, gerisi size kalmış

    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv