banner154

KCK İddianamesi

KCK İddianamesi

KCK İddianamesi
İddianameye göre KCK, yerel seçimlerde Diyarbakır'ın kaybedilmesi durumunda seçilen başkanı öldürmeyi bile planlamış. İddianameye göre kapatılan DTP'li başkanlar da KCKdan izinsiz adım atmıyor.
151 sanık hakkında hazırlanan ve mahkemeye sunulan KCK iddianamesi örgütün hem siyaset hem de şehir merkezlerindeki sokak olayları üzerindeki etkisini gözler önüne seriyor.
BİZ KAZANMAZSAK KAZANIN KAFASINA SIKARIM"

Diyarbakır örgüt için sembol bir şehir. KCK'nın, 2009'daki yerel seçimlerde Diyarbakır'ın kaybedilmesi durumunda yapılacakları da planladığı iddianamenin satırlarında yer alıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Uğur ile KCK yöneticilerinden Turan Genç arasında geçtiği iddia edilen görüşme tüyler ürpertici.

DİĞER PARTİLERİN ADAYLARINA GÖZDAĞI

İddianamede KCK'nın bölgede kazanma ihtimali olan diğer parti adayları üzerinde baskı kurduğu da anlatılıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in Başbakan'ı yerel seçim öncesi yapacağı Ağrı mitinginden vazgeçirmek için devreye girdiği bilgisi de iddianameden... Yine buna göre, miting öncesi Ağrı'da başbakanın gelişini engelleyecek bir eylem planlanıyor.

BAŞKANLAR KCK'NIN SÖZÜNDEN ÇIKMIYOR

İddianameye göre, belediye başkanları ve meclis üyeleri 'eyleme katılın' talimatını PKK'nın şehir yapılanması KCK'dan alıyor ve Diyarbakır Belediye Başkanı Baydemir de dahil olmak üzere hiçbir belediye başkanının KCK'dan izinsiz hareket etmediği anlaşılıyor.

MAAŞLARIN YARISI KCK'YA

İddianamede, örgüt yanlısı belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri ile 1999 yılından bu yana belediye kadrolarına yerleştirilen işçilerden maaşlarının yarısını örgüte bağışlamasının istendiği de belirtiliyor. İtiraz edenlerin işlerine ise son verildiği ifade ediliyor
Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2010, 02:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER