Necdet Özel'den Flaş Açıklamalar

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, verdiği röportajla 21 soruya çok özel cevaplar verdi.

Necdet Özel'den Flaş Açıklamalar

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, terörle mücadele kapsamında 17 Ağustos itibariyle 270 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Geçmişte olduğu gibi şimdi özel harekat polislerinin de kırsalda askerle operasyona çıktığını açıklayan Özel , Amerika ile bilgi paylaş ımının devam ettiğini belirtti.

NTV'ye açıklamalarda bulunan Özel, bölücü terör örgütünün eylemlerine başladığı 1984 yılından beri, hedef gözetmeksizin meskun mahal eylemleri dahil olmak üzere çeşitli eylemler yaptığının kamuoyu tarafından bilindiğini hatırlattı. Bölücü terör örgütünün sivilleri hedef alan eylemleri, şiddeti ülke geneline yayarak karar vericiler ve kamuoyu üzerinde baskı oluşturmayı, toplumda teröre karşı oluşmuş olan dayanışmayı ve direnci kırmayı, kırsal kesimde güvenlik güçlerinin yarattığı baskıyı hafifletmeyi ve uluslararası kamuoyunun dikkatini Türkiye'ye çekmeyi amaçladığını vurgulayan Özel, "Bu eylem ve saldırılar, etkili karar ve hava operasyonları ile sıkışan bölücü terör örgütünün çaresizliğinin ve insanlık dışı bir intikam duygusunun yansımasıdır.

Bölücü terör örgütünün son dönemlerde eylemlerini şehir merkezlerine kaydırıp kolluk kuvvetleri başta olmak üzere bazı kamu görevlilerini hedef alması, devletimizi bölgede işlevsiz hale getirmek ve bölgede yönetme otoritesini kendi güdümündeki illegal yapılanmalara devretme planından kaynaklanmaktadır.

TSK, yurt içinde 5442 sayılı yasa kapsamında, mülkü makamların yardım taleplerini dikkate alarak, hukuki mevzuata uygun olarak teröristle mücadeleyi kararlıkla sürdürmektedir. TSK; devletimizin yönetim ve güvenlik birimleri ile her seviyede koordineli çalışmaya önem vermektedir. Bu kapsamda, terörle ve teröristle mücadelede nelerin yapılması gerektiği hususu hassas bir şekilde müşterek değerlendirilmekte ve alınması gereken ilave tedbirler ilgili birimlerimize bildirilerek ivedilikle hayat geçirilmesi sağlanmaktadır." dedi.

SINIR KARAKOLLARINDA GÖREV YAPACAK PROFESYONEL SINIR BİRLİKLERİ

Sözleşmeli er konusuna da açıklık getiren Özel, şöyle konuştu: "Bu kapsamda; en az ilköğretim mezunu olup askerlik hizmetini erbaş veya er olarak tamamlamış, ön başvuru tarihinin ilk günü itibariyle terhisinin üzerinden üç yıldan fazla süre geçmemiş olanlar ile düzeltilmemiş nüfus kaydına göre yirmi altı yaşından gün almamış olanlar, sözleşmeli er olmak için başvurabileceklerdir.

Sözleşmeli erler, 3 -8 yıl arasında değişen sürelerde istihdam edilecek, en fazla 29 yaşına kadar görev yapacaklar, kışlada yatıp kalkacaklar, her türlü ihtiyaçları erbaş ve erler gibi devlet tarafından karşılanacak ve görevleri sonunda belirli bir tazminatla ordudan ayrılacaklardır. Sözleşmeli erlerin, öncelikle İç Güvenlik Harekatı bölgesinde hudut birliklerinde istihdam edilmesi planlanmıştır. KKK'lığı; sözleşmeli er temin faaliyetlerine 12 Temmuz 2011 tarihinde başlamıştır. Bu yıl (2011 yılı): 5.103 kişilik kontenjan belirlenmiş ve 17.827 kişinin müracaatı alınmıştır. Temin faaliyetleri, Ankara, İstanbul (iki merkezde), İzmir, Adana, Balıkesir, Erzurum, Elazğ, Samsun ve Trabzon'daki 10 test ve mülakat merkezinde yapılmış ve 21 Ekim 2011 tarihinde tamamlanmıştır. Müracaat eden 17.827 kişiden 3.038 kişi test ve mülakat için başvurmuş, bunlardan 1.992 kişi fiziki test ve mülakatı kazanmıştır.

Halen sağlık muayeneleri devam etmektedir. Temin faaliyeti, görüleceği gibi beklentilerin çok gerisinde gerçekleşmiştir. Bu yıl temin edilecek personelin Kasım 2011 celbi ile eğitime alınması ve Mart 2012 tarihinde birliklerin göreve başlaması planlanmıştır. 2012 yılında ise; 10.659 kişilik kontenjan tahsis edilmiş ve başvuruların alınmasına başlanmıştır. Sözleşmeli erlerin uzman erbaşlarımız gibi birliklerimizin görev etkinliğine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz."

ESKİDEN OLDUĞU GİBİ ÖZEL HAREKAT KIRSALDA OPERASYONA ÇIKIYOR

Özel harekat polislerinin de operasyonlara katılmasına ilişkin bir soruya ise Özel, "Bu konu, bugün gündeme gelen yeni bir konu değildir. 1990'lı yıllarda polis özel harekat timleri ile TSK unsurları birlikte ve uyum içinde, iç güvenlik bölgelerinde teröristle mücadele de başarılı görevle icra etmişlerdir. Mülki makamlar tarafından görevlendirildikleri takdirde, polis özel harekat timlerinin, geçmişte olduğu gibi yine başarılı olacaklarından hiçbir şüphemiz yoktur. Bir müddetten beri ara verilen birlikte kırsalda görev yapma işlemlerine tekrar başlanmıştır ve bu şekilde devam edecektir. Bu konuda değerli medya mensuplarından ricam; konunun saptırılarak kamuoyunda yanlış algılamalar yaratılmamasıdır." karşılığını verdi.

SES KAYITLARI

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'e ait ses kayıtları konusunda ise Özel, şöyle konuştu: "Terörle mücadelede yaşanan birkaç münferit olay hakkında, ilgililerin dikkatimi çekmek için yapılmış kurum içi bir özeleştiri olarak değerlendiriyorum. Ancak, Sayın Komutanın bu özeleştirisine, bu konuda yorum yapabilecek bilgi ve eğitime sahip olmayanların, basında veya farklı ortamlarda,Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünü sorgulayacak ve moral değerini aşındıracak şekilde yorumlar getirmesi üzüntü verici olmuştur. Sayısız kahramanlar ve kahramanlıklarla dolu TSK'nın terörle mücadelesi sayesindedir ki bölücü terör örgütü bugüne kadar belirlediği nihai hedefine ulaşamamıştır."

"MİT-PKK GÖRÜŞMESİNİ BASINDAN ÖĞRENDİM"

MİT ile PKK arasındaki görüşmelerin ses kaydı konusunda da Özel şunları ifade etti: "Bazı devlet görevlileri ile PKK terör örgütü mensupları arasındaki görüşmelere ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarını basından öğrendim. Haberin doğruluk derecesi, iddia edilen görüşmelerin nerede, hangi şartlar altında yapıldığı ve kayıtların nasıl basına verildiği konusunda bilgi sahibi değilim. Kaldı kiTürk Silahlı Kuvvetlerinin vazifesi, yetkili makamların talep ve direktifleri doğrultusunda teröristle mücadele etmektir.

Terörle mücadelenin güvenlik boyutu dışındaki faaliyetler, TBMM ve hükümetimizin tasarrufunda olan konulardır. Türkie Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü sağlamak için, yüzlerce yıllık devlet geleneği ve ortak akıl neyi gerektiriyorsa, onun yapılması gerektiği düşüncesindeyiz. Atılacak her adımda, toplumsal hassasiyet ve değerlerimizin gözetilmesi; şehir ve gazilerimizin anılarına saygı duyulması ve teröristle mücadele eden güvenlik güçlerimizin moral değerlerine dikkat edilmesi yaşamsal önem taşımaktadır."

SINIR ÖTESİ OPERASYONDA SON DURUM

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, 17 Ağustos 2011 tarihinden beri yoğun bir şekilde Irak kuzeyindeki bölücü terör örgütü hedeflerine yönelik taarruzi hava harekatı ile topçu atışları icra edildiğini hatırlattı. Özel, ayrıca 20 Ekim 2011 tarihinden itibaren de birkaç bölgede sınır ötesi kara harekatı başladığını ve halen devam ettiğini ifade etti.

Çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgilere göre 250-270 terörist etkisiz hale getirildiğini, 210'dan fazla teröristin yaralandığının öğrenildiğini anlatan Özel, "Bazı siyasi, diplomatik ve istihbarat kaynaklarına göre bölücü terör örgütünün kayıpları burada belirttiğimizin çok üstünde olarak ifade edilmektedir. Teröristlere ait altyapı önemli ölçüde tahrip edilmiş, bu kapsamda; muhtelif sayıda barınak, sığınak, depo, tesis/bina, cephanelik, uçaksavar mevzii, kontrol noktaları tahrip edilmiştir. Terör örgütü üzeriden psikolojik baskı oluşturulmuştur.

Terör örgütü bazı gruplarını kendisi için daha güvenli gördüğü bölgelere kaydırma gayreti içerisine girmiştir. Hava harekatı neticesinde örgütten kaçan terör örgütü elemanlarının sayısında ciddi miktarda artış olduğu bilgileri de alınmıştır. Irak kuzeyindeki bölücü terör örgütünün faaliyetleri mevcut keşif ve gözetleme vasıtaları ile sürekli olarak takip edilmekte ve bölücü terör örgütü üzerindeki baskı taarruzi hava harekatı ve topçu atışları ile sürdürülmektedir." dedi.

İran ile sınırdaş olmamız nedeni ile hudut görüşmeleri kapsamında bilgi paylaşımı yapıldığını dile getiren Özel, ortak bir operasyonun şu an için söz konusu olmadığını vurguladı.

ABD İLE DEVAM EDEN İSTİHBARAT PAYLAŞIMI

Türkiye ile ABD'nin yaklaşık 60 yıldan beri aynı ittifak içinde yer alan, ikili ilişkileri daha da eskiye dayanan, dost ve müttefik iki ülke olduğuna dikkat çeken Özel, şöyle devam etti: "Aramızdaki istihbarat paylaşımı geçmiş dönemlerde de var olan bir uluslar arası işbirliği örneğidir. Terörle mücadele alanındaki istihbarat paylaşımı iki ülkenin ortak çıkar ve hassasiyetleri çerçevesinde başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Bu işbirliğinin şekil ve boyutlarını geliştirme, daha somut sonuçlar üretme ve verimliliği artırma konusunda karşılıklı çaba ve arayışlara devam edilmektedir."

BALYOZ SORUŞTURMASI TUTUKLU GENERAL VE AMİRALLER

Balyoz davasını da değerlendiren Özel, "Yargıya müdahale anlamına gelebilecek davranışlardan özellikle kaçınan Türk Silahlı Kuvvetleri, yargılamayı etkilemeyecek şekilde malum soruşturma ve davalara ilişkin gelişmeleri yakından takip etmektedir. Uzun tutukluluk sürelerinden duyulan rahatsızlık devletin çeşitli kademelerinde ve kamuoyunda sıkça dile getirilmektedir.

Söz konusu soruşturma ve davalar nedeni ile tutuklu bulunan muvazzaf ve emekli personelimiz için tüm TSK mensupları gibi bende derin üzüntü duymaktayım. TSK, hukukun üstünlüğüne her zaman büyük önem vermiş ve vermeye devam etmektedir. Bu nedenle soruşturma ve davaların devam ettiği bu safhada konuyla ilgili olarak daha fazla bir değerlendirme yapmam uygun değildir. Ancak, yargı sürecinin daha hızlı çalışarak, davaların kısa bir sürede sonuçlanmasını ve insan özgürlüğünün temel yaşam şartlarından birisi olduğu gerçeğinin hatırlanmasını temenni ediyorum." diye konuştu.

'Yargılama süreci uzun sürerse gelecek yapılacak yüksek askeri şurada sıkıntı yaşanır mı?' sorusuna ise Özel, "YAŞ'ın çalışma prensipleri, YAŞ Kanunu ve TSK personel kanunu belirlenmiştir. Tutuklu olup yargılaması devam eden personel, TSK personel kanununun 65.maddesi gereğince terfi edememekte ancak görev sürelerinin bir yıl uzatılmasında yasal bir engel bulunmamaktadır.

2011 YAŞ toplantısında; tutuklu olarak yargılanan ve terfi sırasında bulunan personelin durumu değerlendirilmiş, haklarında kesinleşmiş bir hükmün mevcut olmaması ve masumiyet karinesi çerçevesinde söz konusu personelin görev süreleri bir yıl uzatılmıştır. 2012 YAŞ toplantısı ile ilgili olarak bugünden bir değerlendirme yapmak mümkün değildir. Zamanı gelince konuyu yeni baştan ele alıp değerlendireceğiz." karşılığını verdi.

KOŞANER'İN İSTİFASI

Koşaner'in istifası konusunda Özel, "Sayın Komutanımızın kişisel bir tasarrufu konusunda benim bir değerlendirme yapmam uygun olmaz." diye konuştu. İhtiyaç duyulan düzenlemelerin kısa, orta ve uzun vadeli kuvvet yapısı planlamalarına dahil edildiğini dile getiren Özel, halihazırda Ege Or. K.'lığının lağvedilmesine ilişkin bir planlamanın mevcut olmadığını kaydetti.

Genelkurmay'ın Milli Savunma Bakanlığına bağlanması konusunda ise Özel, "Devletinin bekası için çok iyi düşünülüp değerlendirilmesi gereken, siyasi ve askeri boyutları bulunan bu çok önemli ve hassas konuda, basın aracılığı ile görüş açıklamamın uygun bir yöntem olmadığını düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Yüksek Askeri Şura toplantısındaki oturma düzenine de açıklık getiren Özel, "Yüksek Askeri Şura toplantısındaki oturma düzenini komutan arkadaşlarımla birlikte karar verip uyguladık. 30 Ağustos Zafer Bayramı tebrikatı ile ilgili olarak; Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğünce 7 Eylül 2010 tarihinde yayımlanan 'Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği"nde yapılan bir değişiklikle, 30 Ağustos Zafer Bayramı tebrikatının Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları tarafından değil, TBMM Başkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı üçlüsü tarafından kabul edileceği belirtilmiştir.

Bu değişiklik sonucunda; ulusal ve resmi bayramlarda yapılan tebrikat törenlerinde ortaya çıkan farklı uygulamalar nedeniyle, tebrikat töreni esaslarının yeniden düzenlenmesi ve bu kapsamda tüm ulusal bayramlarda tebrikatın Sayın Cumhurbaşkanı tarafından kabulünün daha uygun olacağı tarafımdan teklif edilmiş ve 30 Ağustos Zafer Bayramı tebrikatı bu şekilde uygulanmıştır. Milli Güvenlik Kurulu toplantısında oturma düzeni de devlet protokolüne uygun bir şekilde bilgim dahilinde uygulanmıştır."

BEDELLİ ASKERLİK

Bedelli askerlik konusundaki düşüncelerini de açıklayan Özel, şunları söyledi: "Bedelli askerlik 1111 sayılı Askerlik Kanunu'nun 10. maddesiyle düzenlenmiştir. İlgili kanun maddesine göre, bedelli askerlik 'yükümlü kaynağının TSK ihtiyaçlarından fazla olması, ihtiyaç fazlası yükümlülerin temel eğitimlerini yapması ve ardından bedel ödeyerek askerliklerinin kalan kısımlarını yapmış sayılmaları' şeklinde düzenlenmiştir.

Bu güne kadar 1987, 1992 ve 1999 yıllarında üç kez Askerlik Kanunu'na geçici maddeler eklenerek bedelli askerlik uygulanmış, uygulamadan toplam 125844 vatandaşımız faydalanmıştır. Bedelli askerliğe karar verilirken; halkımızın hassasiyetleri, Anayasada belirtildiği şekilde vatan hizmetinin herkes için hak ve ödev olduğu, fakir-zengin ayrımcılığına gidilmemesinin çok önemli hususlar olduğunu düşünüyorum.

Askerlik süresinin kısaltılması kamuoyunda sık sık gündeme getirilmektedir. Ancak, bu tartışmaların; TSK'nın bölgesinde etkin bir caydırıcı güç olma özelliği, dünyanın hemen hemen her yerinde oluşan/oluşacak barışı koruma ve destekleme görevleri ve en önemlisi toplumun değer yargıları ile iç ve dış güvenlik konusu ile birlikte değerlendirilmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum."

İç Hizmet Kanunu 35. maddenin değiştirilmesi sorusuna ise Özel, "İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci maddesinin değiştirilmesine ya da kaldırılmasına ilişkin taleplerin temel gerekçesini bu maddenin mevcut yönetimine karşı askeri müdahalelerin yasal dayanağını teşkil ettiği iddiasının oluşturduğu görülmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki, İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci maddesi, Ulu Önder Atatürk döneminde yürürlüğe giren 1935 tarihli Ordu Dahili Hizmet Kanunu'nun 34'üncü maddesinin tekrarından ibaret olup, yönetime karşı askeri müdahalelere zemin oluşturulması maksadıyla konulmamıştır.

Bu maddenin düzenleniş amacı, 1935 tarihli Ordu Dahili Hizmet Kanunu'nun 34'üncü maddesinin gerekçesinde de belirtildiği şekilde, TSK'nin genel görevini belirlemek ve ordunun vazifesinin daha iyi anlatılması ve öğretilmesidir. Ayrıca, kurumların görev, yetki ve sorumluluklarının anayasa ve özel kanunlarında açıkça düzenlenmesi demokratik yönetim ilkesinin doğal ve gerekli bir sonucudur." karşılığını verdi.

İSRAİL İLE DİPLOMATİK ALANDA YAŞANAN KRİZ

İsrail ile yaşanan diplomatik kriz konusunda da Özel, "Askeri faaliyetler askıya alınmıştır. Krizin aşılmasında ayrı bir askeri kanal veya temas yoktur. Ayrıca buna ihtiyaç da yoktur. Bu konu askeri değil, siyasidir." diye konuştu.

Doğu Akdeniz'deki gerginlik konusunda da Özel, "Bu denizde, kıyıları en uzun devletlerden birisi de Türkiye'dir. Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanımız kıyılarımızın uzunluğu ile orantılı olmalıdır diye düşünüyorum. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) 2003'ten beri Doğu Akdeniz'de yetkisi olmadan yaptığı hukuka aykırı antlaşmalar, açtığı ihale ve verdiği ruhsatlarla hem Türkiye'nin hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak ve menfaatlerini ihlal etmektedir.

Ayrıca Kıbrıs Adası'nın güneyinde 12 numaralı parselde sürdürülen sondaj çalışması devam etmekte olan görüşmeleri de sabote etmektedir. GKRY, bir taraftan Kıbrıs Türk Halkının eşit hak sahibi olduğu doğal zenginliklerden haksız olarak tek başına yararlanmaya çalışırken diğer taraftan da müzakereleri sonuçsuz bırakmak için bahane bulma çabasındadır. Türkiye; 32* 16* 18* meridyeninin batısında deniz tabanında ve su kitlesinde uluslararası hukuktan doğan münhasır hakları olduğunu, bu bölgede sınırlandırmanın ilgili devletler arasında hakkaniyete uygun olarak yapılması gerektiğini, GKRY'nin tek başına Kıbrıs Adası'nı temsil etmediğini, KKTC'nin yok sayılarak yapılan antlaşmalarının geçersiz olduğunu ve tanımayacağını ifade etmektedir."

SURİYE'DEKİ İÇ KARIŞIKLIKLAR

Suriye'de cereyan eden olaylar konusunda ise Özel, şöyle konuştu: "Öncelikle bu ülkenin kendi iç meselesidir. Ancak, Suriye ile ortak sınırı paylaşmamız, kültürel benzerliklerimiz ve bazı vatandaşlarımızın akraba bağlantılarının bulunması, Ortadoğu'da önemli bir ülke olması ve ülkemizin güvenliği yönünden ilgilendiren bir konumda bulunması nedenleriyle gelişmeleri yakından izliyoruz. Temennim, en kısa zamanda ülkenin uluslar arası normlar çerçevesinde iç istikrara kavuşmasıdır."

(Cihan Haber Ajans
Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2011, 23:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER