Van'da Ölü Sayısı Artıyor

Başbakanlık saat 16.40 itibarıyla Van'da meydana gelen depremde 471 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Van'da Ölü Sayısı Artıyor
AFAD Van depreminde saat 16 Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı saat 16.40 itibarıyla Van'da meydana gelen depremde 471 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Başbakanlık AFAD'dan akşam saatlerinde yapılan açıklamaya göre, 16.40 itibarıyla Van'daki deprem nedeniyle yaralanan vatandaşların sayısı ise 1650'ye ulaştı.AFAD, Van Valiliği emrine acil ihtiyaçların karşılanması için ilk etapta 3 milyon TL Acil Yardım Ödeneği gönderildiğini belirtirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla açılan yardım kampanyasında 5 milyon TL toplandığını bildirdi. AFAD 48 il ve 39 kurumdan arama kurtarma, sağlık ve ilk yardım personeli ile ekipmanlarının, 25 Türk Hava Yolları, 26 askeri ve 8 adet özel kargo uçağı olmak üzere toplam 59 adet uçak ve araçlarla hava ve karadan bölgeye sevk edildiğini belirtirken açıklamasına şöyle devam etti:

"Çadır ve battaniye ihtiyacının karşılanması için 5 sivil, 3 askeri olmak üzere toplam 8 uçakla ulaşım zinciri oluşturulmuş olup, sevkiyat devam etmektedir. Karayolu ile de ihtiyaç malzemelerinin nakli sürmektedir.

Kalıcı konutların inşası için TOKİ'ye talimat verilmiş olup, afetzede konutları en kısa sürede tamamlanacaktır. Geçici barınma amacıyla da yeteri kadar konteynırın üretimi için çalışmalara başlanmıştır ve en kısa zamanda bölgede kurulması planlanmıştır.

Toplam 3 bin 816 arama-kurtarma, 886 sağlık personeli, 18 arama köpeği, 593 iş makinesi ve araç, 7'si hava ambulansı olmak üzere 145 ambulans, 4 tanesi faal olmak üzere 11 seyyar hastane, 33 jeneratör, 75 projektör, 95 seyyar tuvalet, 18.722 çadır, 10 toplu barınma çadırı, 60 prefabrik ev, 84 bin 945 battaniye, bin 130 yorgan, 36 seyyar mutfak, 3 bin 51 mutfak seti, 5 bin 139 katalitik soba, bin 545 uyku tulumu 1 mobil fırın gönderilmiştir.

3 öğün sıcak yemek dağıtımına başlanmış olup, gıda, kumanya ve diğer tüketim malzemelerinin sevki devam etmektedir."

-30 SAHRA ÇADIRI GÖNDERİLDİ-

Başbakanlık AFAD, kamu hizmetlerinin yürütülmesi ve afetzede vatandaşlara psikososyal destek verilmesi için 30 adet sahra çadırı gönderildiğini belirterek, "Başkanlığımızca havayolu ile gelecek olan uluslararası yardımların kabulü için Erzurum lojistik merkez olarak belirlenmiş olup, bu merkezin kurulması ve gelen yardımların Van'a transferini sağlamak üzere Erzurum Valiliği görevlendirilmiştir. Karayolu ile gelecek olan uluslararası yardımların kabulü için de Van Valiliği'nce Lojistik Kabul Merkezi kurulmuştur. İlgili bakanlıklar; arama-kurtarma, geçici barınma, enkaz kaldırma, sağlık, psikososyal destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, afet ve acil durum merkezleri ikinci bir bildirime kadar 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir" dedi.

Van Valiliği emrine; psikolojik ve sosyal destek hizmetlerinin verilebilmesi için uygun nitelikte ve yeterli sayıda personel görevlendirildiğini belirten Başbakanlık AFAD, "Başkanlığımızdan gönderilen 20 kişilik teknik heyet, çeşitli illerden görevlendirilen 200 teknik personelle birlikte ön hasar tespit çalışmalarına başlamıştır. Çalışmalar kısa sürede bitirilecektir. Arama-kurtarma ve ilk yardım çalışmaları kesintisiz olarak devam etmektedir" dedi. - Ankara
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2011, 21:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER