BİR SÖMÜRÜ SİSTEMİ TEFECİLİK..

işte esnafın tefecilikle ilgili tespiti.

BİR SÖMÜRÜ SİSTEMİ TEFECİLİK..
Esnaf tefecilik batağından nasıl kurtulacak saplanmış batağa bir türlü çıkamıyor.
işte esnafın tefeciilikle ilgili tespiti.

Esnaf Türlü türlü tefecilik yöntemleriyle yüksek oranda faizlerle başa çıkmaya çalışıyor borç batağında olan esnaf ne yapacağını bilemiyor.

örneğin 60 bin liraya ihtiyacınız var. Eş dosttan borçlanmak en doğru olan fakat ilk aklınıza gelen de olsa maalesef onlarda derdinize derman olmuyor yada olamıyor.

çözümü kredi veren Bankalara başvuruyorsunuz, banka size borç vermemek için bin dereden su getiriyor.

İşte o zaman düşüyorsunuz tefecilerin kurduğu ağa.

ihtiyacınız olan parayı bakın nasıl verecekler size.

galerisinde yada kullandığı ederi 60 bin lira eden arabasını size 100 bin liraya 3 ay sonra ödemek üzere senetle ile size satıyor. Alıyorsunuz arabanın kontağını çalıştırıyorsunuz arabayı sonra sonra kontağı kapatıp inip arabadan aynı arabayı demin aldığınız kişiye kişiye geri 60 bin liraya peşin satıyorsunuz.

60 bin liranızı alıp arabayı geri kendisine bırakıyorsunuz. Haliyle elinizde 60 bin lira nakit ve üç ay sonra ödenmek koşuluyla 100 lira borç senetleriyle uzaklaşıyorsunuz oradan.

Sözüm ona bunun adı ticaret oluyor.

Bunu arpa ve buğday üzerinden farklı ticari konular üzerinden yapan o kadar çok tefeci var ki Allah muhafaza insanın ocağına incir ağacı dikiyorlar.

senetitn zamanı geldiğinde 60 bin lira nakit karşılığında 100 bin lira borçlanan vatandaş borcunu ödeyemeyince, fırtına kopmaya başlıyor bir kavgadır alıp başını gidiyor.

sonramı sonrası Acı sonuçların önünü almak mümkün olamıyor.

Pos cihazları tefecilerini, telefon hattı üzerinden, yada taksitle telefon alıp peşin satanları ve benzerlerini saymıyorum bile.

ailenizin rızkını böyle kirletmek,yılların emeğini geleceğinizi ipotek altına sokmak ne ticaretinizi ne de sizi kurtarmıyor.sonuç batak bi esnaf elinden her şeyi alınmış işsizler ordusuna katılmış birey...

Kaynak : Alıntıdır...

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2019, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER