Daha Az Para Harcayarak Kaliteli Bir Hayat Sürmenin 13 Yolu

Daha Az Para Harcayarak Kaliteli Bir Hayat Sürmenin 13 Yolu

Daha Az Para Harcayarak Kaliteli Bir Hayat Sürmenin 13 Yolu

Daha az parayla daha iyi hayata fikri kulağa nasıl geliyor? Ekonomik koşullar zorken, daha az para harcayarak daha iyi yaşamak olası olabilir mi? Dışarı çık, hanede otur, işe git, gitme bir şekilde cebimizden paramız çıkıyor. Peki, her şey paraya bağlı iken daha az para harcayarak, kaliteli yaşamanın bir yolu var mıdır?

Büyük olasılıkla siz de böyle düşünüyorsunuz. Daha az para harcayarak daha iyi yaşamanın olası olmadığına inanıyorsunuz. Hayat standartlarını yükseltmek için ille de çuval çuval para kazanmak gerektiğini zannediyorsunuz. Oysaki vaziyet hiç de böyle değil! Pekala isterseniz daha az para harcayarak, kaliteli yaşamanız olasıdır. Evet evet, ihtiyaç duyulan noktalara dikkat ederek siz de krallar gibi yaşayan başarılı insanlardan biri olabilirsiniz. Paranızı akilane yöneterek, parasal refaha erişebilirsiniz.

Yoksa dediklerim size hala inandırıcı gelmiyor mu? Peki, o vakit şunu sorayım. Çevrenizde hiç mi böyle kişiler yok? Hadi fakat! Eminim vardır! Birkaç tane de olsa bu konuda başarılı olan birilerini kesinlikle tanıyorsunuzdur. Daha az kazandığı halde her vakit parası olan, bir sefer dahi “ne yapacağım bu kadar borçla” diye yakınmayan kişilerden söz ediyorum.

Ne yapıp da iyi yaşayabildiklerine akıl sır erdiremiyorsunuz değil mi? Hem de belki de onları içten içe kıskanıyorsunuz. Sizin olanaksız gözüyle baktığınız şeyleri yaptıkları için onlara sinir oluyorsunuzdur. Durun durun, hiç öyle sinir filan olmayın. Zira şimdi duyacağınız teklifler sayesinde siz de onlar gibi hem daha az para harcayacak hem de daha iyi yaşayacaksınız.

İşte hayat şeklinizi değiştirecek 13 tesirli teklif:

Ne İstediğinizi Bilin!

İyi yaşamak sizin için ne manaya geliyor? İşte önce bunun kararını vermelisiniz. Hayattan ne beklediğinizin, ne istediğinizin farkına varmalısınız. Paranızı bu gerçeklere göre harcamaya başlamalısınız. Sözgelişi; yiyip içmek için para harcamak size göre iyi yaşamak mı demek? Yoksa deliler gibi alışveriş yapmak mı iyi yaşamak? Lüks arabalara binmek mi hayatınıza mana katıyor? Veyahut harbiden sizi mutlu edecek şeyler için para harcamak mı?

Sıcak ve huzurlu yuvanızda sevdiğiniz insanlarla beraber zaman geçirmek sizin için de iyi yaşamak değil mi? Kendi paranızı kazanarak sizi mutlu edecek sahici şeyler için harcama yapmak? Hayatınızı daha güzel yapacak şey aslında bunlardır. Uzun lafın kısası; parayla satın alınamayacak mutluluklar diyorum. Özlemini duyduğunuz şeylerin farkına varmanızdan söz ediyorum. Çünkü eminin size göre pek bir şey ifade

etmeyen bir sürü gereksiz şey için elinizi cebinize atıyor, paranızın hakkını vermeyerek bu konuda çuvallıyorsunuz.

Bir Şeyler Yetiştirin!

Pek çok değişik istikametten size iyi gelecek, hayatınızı güzelleştirecek bir diğer teklif de bu! Başka bir deyişle size bir şeyler yetiştirmenizi öneriyorum. Bahçenizde veyahut balkonunuzda yetiştireceğiniz ürünlerle hemen hemen hiç para harcamadan natürel yiyeceklere sahip olabilirsiniz. Domatesler, biberler, küçük küçük salatalıklar, yeşilliklerle elinizin altında olan taze ürünlerle sofralarınızı şenlendirebilirsiniz. Hem ekip biçmek, toprakla uğraşmak, emin olun yaşadığınız stresten kurtulmanıza da yardımcı olacaktır. Bu arada kazançlı çıkmanıza da yarayacaktır. Bu konuda aşağıdaki yazımı incelemenizi öneririm.

Ortak Araba Kullanın!

Çevrenize bir baksanıza! Kırmızı ışıkta durduğunuzda etrafınızdaki arabaların içinde kaç kişi görüyorsunuz? Sadece sürücü koltukları dolu, değil mi? Başka bir deyişle çoğu kişi tek başına trafiğe çıkıyor. İşte bu noktada size araba paylaşımı yapmanızı öneriyorum. İşe, okula tek başınıza gidip gelmek yerine, yanınıza yol arkadaşları bulmanızı; yakıt giderinizi azaltmanızı söylüyorum. Böylelikle erişim giderinizi ciddi oranda azaltabilirsiniz. Daha az para harcayarak kaliteli yaşayabilirsiniz. Cüzdanınızdaki parayı tutarak, birikim yapabilirsiniz. (Cüzdanınızda daha fazla para tutmanızı sağlayacak püf noktaları buradan öğrenebilirsiniz.)

Hanenizdeki Fazlalıklardan Kurtulun!

Hayat alanınızın enerjisinin tüm benliğinizi etkilediğini biliyor musunuz? Hanenizin dekorasyonunun ruh halinizi pozitif veyahut negatif şekilde etkilediğini biliyor olmalısınız. Bilmiyorsanız da şu anda öğrendiniz. Peki, o vakit şunu sorayım. Hanenizde ne kadar fazla eşya var? Yoksa siz de bulduğu her şeyi evine götüren toplayıcılardan biri misiniz?

Hanenizde fi tarihinden kalma yüzyıllık eşyalar var mı? Kileriniz ağzına kadar dolu mu? Ayağınızın altına takılan eşyalardan, ağzına kadar dolu olan dolaplardan bıkıp usandınız mı? O vakit hemen şimdi odalarınızı tek tek dolaşmanızı ve gereksiz olan bütün eşyalardan kurtulmanızı öneriyorum. Böylelikle hem para kazanmış olacak hem de hanenizdeki fazlalıklardan kurtulacaksınız. Hemen alttaki yazıyı incelerek hanenizdeki fazlalıklardan kurtularak nasıl para kazanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanmayın veyahut Doğru Kullanın!

Daha az para harcayarak daha iyi yaşamak mı istiyorsunuz? O vakit hemen şimdi kredi kartınızı nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz. Her türlü ödemenizde kredi kartı kullanmak yerine, sadece ihtiyaç duyulan olduğu vakitlerde (yüksek meblağda harcamalarda taksit seçeneğinden yararlanmak gibi) kartınızı kullanmalısınız. Hem de daha da iyisi kredi kartı kullanmayı tamamiyle bırakmalısınız. Cüzdanınızdaki plastik kartların sizi gereksiz harcamalar yapmaya sürüklemesine müsaade etmemelisiniz. Ve son olarak size hatalarınız varsa onları görmeniz için kredi kartı kullanımının yanlış olduğunu gösteren açık işaretler isimli yazımızı okumanızı öneriyorum

Varyemezlikle Tutumluluk Arasındaki Farkı Anlayın!

Daha az parayla daha iyi yaşamak için varyemezlikle tutumluluk arasındaki farkları öğrenmelisiniz. Zira bu konuda başarılı olan insanların göze çarpan ortak özelliklerinden bir tanesi idareli olmalarıdır. Başka bir deyişle onlar her şeye değil yalnızca kendileri için ihtiyaç duyulan olan şeylere sahip olmak isterler. Açgözlülük yapmazlar, ihtiyaçlarını karşılayacak kadarıyla kanaat etmeyi bilirler. Başkalarının sahip olduklarına bakıp daha çoğuna erişmek için çıldırmazlar. Şuurlu harcama yaparak her zaman kazanan tarafta bulunurlar. İşte bu nedenlerden dolayı; siz de tutumlu olmakla pintilik arasındaki ince farklar nelermiş öğrenmelisiniz. Paranızın değerini bilerek, harcama yapma alışkanlığı edinmelisiniz.

Yalnız Yaşama Fikrinizi Gözden Geçirin!

Tamam, bazılarının yalnızlığı ne kadar sevdiğini çok iyi biliyorum. Ayrı olarak yalnız yaşamanın ne kadar çok avantajı olduğunun da farkındayım. Ama daha az para harcayarak daha iyi yaşamak istiyorsanız şayet, yanınıza bir hane arkadaşı bulmalısınız ya da ailenizin yanında yaşamalısınız. Neticede; ailenizle birlikte yaşayarak nasıl kazançlı çıkarsınız sualine daha önce cevaplamıştık. Ama yok ailenizle yaşamayı düşünmüyorsanız, o zaman da ev giderlerinizi bir ev arkadaşıyla paylaşmalısınız cildim. Hem kim bilir, belki bu şekilde yalnızlıktan ne kadar sıkılmış olduğunuzu da anlarsınız.

Hiç Para Harcamadan da İhtiyaçlarınızı Karşılayabileceğinizi Bilin!

Peki, hiç para harcamadan da ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinizi biliyor musunuz? Evet, yapmanız şart olan tek şey gözünüzü birazcık açık tutmak ve elinizin altındaki fırsatları değerlendirmek! Sözgelişi; ne gibi mi? Hemen birkaç tane örnek vereyim. Promosyon ürünlerden yararlanabilirsiniz. Daha önceki eşyalarınızı kullanarak yenilerine sahip olabilirsiniz veya ödünç alabilirsiniz. Daha pek çok farklı yolla ihtiyaçlarınızı bedavaya karşılayabilirsiniz. Hemen alttaki yazıya göz atarak bu konuda ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsini

Sinema Keyfinizi Evinizde Yapın

Tamam, sinemaya gitmenin bilhassa de şu soğuk kış günlerinde ne kadar büyük bir keyif olduğunu biliyorum. Ama daha keyifli olanının, evde sinema keyfi yapmak olduğundan eminim. Düşünsenize; şöyle ayaklarınızı uzatıp sıcacık battaniyenin altına girerek (hele de yanınızda sevdiğiniz biri varsa) film keyfi yapmak, sizce de kalabalık salonların kahrını çekmekten daha iyi değil mi? Hem bu şekilde paranız da cebinize kalmış oluyor. Ne bir trafik derdi çekiyor, ne salonda yiyip içeceğiniz şeyler için gereksiz yere para harcıyor, ne de rastgele bir rahatsızlık yaşıyorsunuz. Huzur içinde filminizi izliyor, istediğiniz zaman istediğiniz kadar mola veriyor, hasılı her istikametten kazançlı çıkan siz oluyorsunuz.

Çöpe Attığınız Şeylerin Farkında Olun!

Sizin çöp kovanız da her gün dolu dolup boşalıyor mu? Peki, çöpe attığınız ürünlerin hepsinin çöp olduğundan gerçekten emin misiniz? Zira pek çok kişinin çöpünde işe yarayacak ya da geri dönüştürülebilecek sayısız ürün olduğunu biliyorum. İşte bu yüzden size de çöpe attığınız ürünlerin gerçekten çöp olup olmadığını bir kez daha düşünmenizi öneriyorum. Onları farklı yerlerde kullanıp kullanamayacağınızı düşünmenizi istiyorum. Paranızı çöpe atmaktan kaçınmanızdan söz ediyorum. Konuyla alakalı ayrıntılı bilgi sahibi olmak içinse aşağıdaki yazıyı incelemenizi öneriyorum.

Kazancınız Arttığında Daha Çok Birikim Yapın!

Aylığınıza zam mı geldi? Daha çok harcama yapmak ya da yeni borçlar altına girmek yerine birikim yapmaya başlayın. Neticede; zam almadan evvelki aylığınızla geçinebildiğinize göre yeniden aynı parayla geçinebilirsiniz, değil mi? Başka bir deyişle hiç zam almamış gibi düşünmelisiniz. Daha önceki kazancınızla geçimenize devam ederek, aradaki farkı daha iyi yaşamak için kenara ayırmalısınız. Böylelikle; hiçbir şey kaybetmeden daha iyi yaşamaya başlayacak, ekstra gayret sarf edemeden hayat kalitenizi arttırmış olacaksınız. Fakat siz cüzdanınıza giren o ekstra parayı harcamak yerine neden biriktirmeniz gerektiğini anlayamıyorsanız, o vakit aşağıdaki yazıya bir bakın cildim.

Dışarıda Yiyip İçmeyi Bırakın!

Hem daha az para harcamak hem de daha iyi yaşamak istiyorsanız, dışarıda yiyip içme alışkanlığına bir bitirmelisiniz. Tamam, hayatınızda yeterince koşuşturmaca olduğunu biliyorum. Ancak azıcık vaktinizi ayırarak ve birazcık pratik yaparak yemek giderinizi ciddi derecede azaltabilirsiniz. Örneğin; sabah kahvaltı hazırlamak sizin için eziyet ise gece yatmadan hazırlık yapabilirsiniz. Aynı şekilde akşam haneye geldiğinizde birkaç günlük yemeğinizi hazırlayabilirsiniz. Hem de tatil günlerinizde fazladan yemek yapıp bunları buzluğa atabilirsiniz. Emin olun, bu şekilde çok daha az para harcamaya başlayacak, yemek giderinizi yarı yarıya hem de belki daha da fazla düşürmüş olacaksınız

Saadeti Parada Değil Satın Alınamayacak Mutluluklarda Bulun!

Boşuna dememişler, hayattaki en iyi şeyler bedavadır, diye! Gülümsemek, sevmek, sarılmak, öpmek, soluk almak gibi! Başka bir deyişle mutluluğun parayla satın alınabilecek şeylerde olduğunu düşünmekten artık vazgeçmelisiniz. Parayı emel değil, araç olarak görmelisiniz. Neticede; hiç para harcamadan hayattan keyif almanın bir sürü değişik yolu var. Başka bir deyişle öyle lüks lokantalarda tek başınıza yemek yediğinizde dünyanın en mutlu insanı olmadığınızı bilmelisiniz. Veya süper lüks bir arabaya bindiğinizde hayatı toz pembe görmediğinizin farkına varmalısınız.

Her vakit yanınızda olan ailenizi, sıhhatinizi, yorucu bir günün hemen peşinden sıcak hanenizde bulduğunuz huzuru unutmamalısınız. Bu arada zor günlerinizde elinizi hiç bırakmayan arkadaşlarınızı, içinizi ısıtan güneşi, yağmur sonrası o mis gibi kokuyu, ılık bahar rüzgarlarını, dünyanın hala güzel bir yer olduğunu anlamanızı sağlayacak nitelikleri göz ardı etmemelisiniz. Uzun lafın kısası sevgili okurlarım; daha az para harcayarak kaliteli yaşayabilirsiniz. Yalnızca çevrenizdeki güzelliklere karşı gözlerinizi kapatmamalısınız ve paraya karşı bakış açınızı değiştirmelisiniz.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2020, 17:27
banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER