Dershane yerine kursla ne değişecek?

Dershaneler gitti, özel öğretim kursları geldi. Sektör temsilcilerine göre, yeni sistem en çok temel liseler ve üniversiteye hazırlanan mezunlar için olumlu oldu.

09 Ağustos 2015 Pazar 21:36
Dershane yerine kursla ne değişecek?

 Anayasa Mahkemesi´nin dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı iptalinin ardından merakla beklenen yeni yol haritası açıklandı. Öğrenciler özel öğretim kurslarından okul dışı destek alabilecek.  Bu kurslar en fazla üç dersten eğitim verecek. Peki  yeni sistemin dershanelerden farkı ne, neler getiriyor ?

Dershane ve özel eğitim kurumu temsilcileri yeni düzeni değerlendirdi.  

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı İbrahim Taşel, açılacak kursların dershanelerden farklı olarak daha az sayıda ders vereceğini söylüyor: 

"Dershaneden farklı olarak özel öğretim kurumlarında ders sınırlaması var. 3 dersten kurs verebilecek kurumlar. Ancak daha derinlemesine  öğrenilecek.  Bu düzenleme Anayasa Mahkemesi´nin kararı öncesindeki duruma göre daha olumlu. Mağduriyeti belli ölçüde giderdi. Küçük yerleşim yerlerinde öğrenci yeterli olmadığı için temel liseye dönüşememiş kurumlar vardı. Şimdi mezunlara temel liseler kurs verebileceği temel liseye dönüşme şansları var. Ayrıca  AYM kararından önce lise mezunlarının kurs alabilecekleri yerler sınırlıydı. Şimdi hem özel öğretim kurslarından hem de temel liselerden kurs alabilecekler. Bu olumlu.

"Kontrol artacak"

Temel liseler hafta sonu mezun öğrencilere , hafta içi de okul sonrası kendi öğrencilerine  kurs verebilecek. Bu gelişmeler temel liseleri güçlendirecek.  Ayrıca özel öğretim kursları bakanlığa bağlı tüm okulların yer aldığı e-okul sistemine kayıtlı olacak. Yani bakanlık öğrencinin devamsızlığından başarı durumuna kadar her şeyi görebilecek. Daha kontrollü bir sistem olacak."

Takviye amaçlı bir sistem

Özel Dershaneler Birliği Başkanı Faruk Köprülü, kursa dönüşmeyen dershanelerin 1 Eylül´den itibaren kapanacağını belirtiyor.  Köprülü yeni düzenleme ile bakanlığın yasal olmayan kurumları da denetim altına almak istediğini anlatıyor:

"Kurslar, dershaneler daha önce e-okul sistemine kayıtlı değildi. Şimdi hangi dersi hangi öğrenciye hangi öğretmen veriyor. Bunlar bile bilinecek. Yeni düzenin dershanelerden farkı ; bakanlık baştan beri  bir üst okula hazırlıkta sınav odaklı çalışmayı engellemek  istiyor. Bu yeni sistem de dersleri takviye amaçlı bir kurs."

 


    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv