banner177

DOĞAL GAZ SORUNUNA SON NOKTA KONULDU.

Ağrı'da 2017 yılında başlayan doğalgaz altyapı çalışmaları kapsamında şu ana kadar 160 bin metre doğalgaz hattı döşendiği öğrenildi.

DOĞAL GAZ SORUNUNA SON NOKTA KONULDU.
Ağrı'da son zamanlarda yaşanan gaz açma süreleri ile ilgili iddialara cevap AKSA Ağrı Şube Müdürü Evren Karyağdıda geldi, yaşanan sorunun firmalardan kaynaklı olduğunu kendileri ile ilgili bir gecikmenin olmadığını belirtti.
Kendilerine firmalardan gelen projeleri en uzun bir hafta içerisinde sonuca bağlandığına bu süre içerisinde herhangi bir kendilerinden kaynaklana gecikmenin olmadığına değinen Karyağdı
"Ağrı'da bizimle çalışan 65 yetkili iç tesisat firması var. Ağrı'da bu firmalar iç tesisatları gayet iyi yapabilirler. Yapılan projenin kontrolden sonra herhangi bi teknik durumlara uygun olmuyorsa onaylanmaz. Uygunsa proje onayları hemen veriliyor .

Bundan sonraki süreç vatandaş gelir sözleşme imzalar. İmzadan önce gerekli teminatları yatırır. sonra sayacını biz teslim ederiz. sonraki süreçte İç tesisat firması şahsın tesisatını hazırlar. Kontrolünü bizim ekipler tarafından yapılır. Kontrollerden sonra herhangi bir sıkıntısı yoksa gaz açılır.

Yani şu anda bir projenin hazırlanıp,ve onaylanma süresi tahmini 4 günlük bir süre. Yoğunluk durumuna göre bazen bu bir haftayı da bulabiliyor. Şu anda böyle yoğun bir dönem içindeyiz yoğunluk mevsimsel olmak üzere çok fazla . Ancak, bahsettiğimiz gibi bu süreçte yetkili firma sadece biz tek olduğumuz için bu süreç biraz uzuyor. bu geçikmelerin diğer sebebi de iç tesisat firmalarının işlerini geciktirmesi ve zamanında bitirmemesinden kaynaklanıyor.
Örneğin, geçtiğimiz hafta bize ulaşan 400'e yakın onay bekleyen proje vardı. Bu projelerden 176 tanesi problemli ve gerekli şartları taşımadığı için onay alamadı ve reddedildi. Red edilen projeler de geri gönderildiğinden süreç uzuyor gaz açılması işlemi uzun sürüyor. Bu durumda da sorun bizden kaynaklanmıyor .Bu projelerin firmalar tarafından çok iyi hazırlanması ve belli kriterlere göre çizilmesi gerekiyor. firmaların proje konusunda Bir kaç tane sorumluluğu var. Bunlar yerine getirilmediğinde bizim onay vermemiz mümkün olmuyor.
Genellikle sıkıntı yaşayan vatandaşlarımız bu sebeplerden dolayı sıkıntı yaşıyor. Bu sebepler olunca 4 günlük süreç sekiz güne çıkıyor. Yani maalesef bu gaz açılmasında gecikme yaşayan vatandaşlarımız çoğunlukla, yüklenici firmalardan dolayı sıkıtı yaşıyorlar" ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2019, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER